Gå til hovedindhold

Philips SH71/50 Erstatningshoved 5000 Series / 7000 Series (S7xxx)

PhilipsPersonlig pleje45 selvslibende skærVedligeholdelse og reparationEAN: 8710103944119

Philips SH71/50 udskiftningsskær med 45 selvslibende SteelPrecision-skær. Kompatibel med Series 7000 og vinklet Series 5000. Skift hvert 2. år. Læs mere

Pris fra 214 krtil 469 kr
13 forhandlere

Prisforskel: 255 kr (54% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 205 kr 14. maj

Sammenlign priser på Philips SH71/50 Erstatningshoved 5000 Series / 7000 Series (S7xxx) og køb billigst

13 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 214 kr. 12 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Philips SH71 Barberhoved Sølv
214 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Philips Shaving head SH71/50
216 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Philips Tilbehør SH71 - Replacement Shaving Heads
224 kr
Til butik
Gå til Hobbix
TrustScore 4.5 ud af 54,4
Philips replacement shaving heads SH71
229 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
Philips SH71 Barberhoved Sølv
279 kr
Til butik
Gå til HvidevareShoppen.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Philips SH71/50 Skær - Serie 5000 og Serie 7000
299 kr
Til butik
Gå til Butik24 DK
TrustScore 5 ud af 54,9
E-mærke certificeret
Philips SH71/50 Udskiftningsskær til Shaver series 7000, 5000
309 kr
Til butik
Gå til Kai Berntsen ApS
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
Philips - Barberhoved - 5000+7000 series - SH71/50
329 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Barberhoveder Philips SH71/50 - sæt med 3, sølv
349 kr
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Barberhoveder Philips SH71/50 - sæt med 3, sølv
369 kr
Til butik
Gå til NiceHair.dk
TrustScore 5 ud af 54,7
Philips Shaving Shaver Series 7000, 5000 Shaving Heads - SH71/50
-2%371,97 kr
Før 379 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Teknikproffset DK
TrustScore 3.5 ud af 53,3
Philips SH71/50 Erstatningshoved 5000 Series / 7000 Series (S7xxx)
-7%372 kr
Før 399 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Estore DK
TrustScore 4.5 ud af 54,2
Ekstra skær til Shaver serie 7000, 5000
-13%469 kr
Før 539 krTidsbegrænset tilbud
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 13 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Philips SH71/50 Erstatningshoved 5000 Series / 7000 Series (S7xxx) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 13 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Philips SH71/50 Erstatningshoved 5000 Series / 7000 Series (S7xxx) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK214 kr214 krKøb
2CS MEGASTORE DK216 kr255 krKøb
3Proshop DK224 kr263 krKøb
4Hobbix229 kr229 krKøb
5Ultrashop279 kr279 krKøb
6HvidevareShoppen.dk299 kr299 krKøb
7Butik24 DK309 kr348 krKøb
8Kai Berntsen ApS329 kr329 krKøb
9Boligcenter DK349 kr349 krKøb
10Vivas DK369 kr448 krKøb
11NiceHair.dk371,97 kr371,97 krKøb
12Teknikproffset DK372 kr421 krKøb
13Estore DK469 kr469 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Philips SH71/50 Udskiftningsskær

Philips

Philips SH71/50 udskiftningsskær med 45 selvslibende SteelPrecision-skær. Kompatibel med Series 7000 og vinklet Series 5000. Skift hvert 2. år.

• barberhoved
• skærhoved
• reserveskær
• udskiftning
• philips skær
• SH71
• series 7000 dele
• series 5000 dele
• Vedligeholdelse og reparation
• 45 selvslibende skær

Beskrivelse

Philips SH71/50 udskiftningsskær er originale reserveskær designet til at genskabe din shavers optimale ydeevne. Dette sæt med 3 udskiftningsskær er udstyret med 45 selvslibende SteelPrecision-skær, der leverer op til 90.000 præcise klippebevægelser i minuttet. Over to år fjerner dine nuværende skær op til 9 millioner hårstubbe, hvilket kan slide på ydeevnen. Ved at udskifte skærene hver 24. måned opnår du 100% ydeevne igen og får en barbering, der føles som første gang. Skærene er kompatible med alle Philips Shaver Series 7000 (S7xxx) og vinklet formede Series 5000 (S5xxx) modeller. Bemærk at de ikke passer til afrundede Series 5000 modeller. De kraftfulde skær er fremstillet i Europa og sikrer konstant skarphed og robust holdbarhed takket være den selvslibende konstruktion. Udskiftningen er nem og kræver ingen værktøj - følg blot den enkle fem-trins proces. Skærene leveres i plastikfri og fuldt genanvendelig emballage, så du bidrager til mindre miljøbelastning.

Specifikationer

dybde:2,1 cm
vægt:37 gram
bredde:9,8 cm
højde:11,5 cm
emballage:Plastikfri og genanvendelig
blade_type:SteelPrecision
antal_skær:45 selvslibende skær
antal_i_pakke:3 stk
fremstillet_i:Europa
kompatibilitet:Series 7000 (S7xxx) og vinklet Series 5000 (S5xxx)
skærebevægelser:90.000 pr. minut
udskiftningsinterval:Hvert 24. måned

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvilke Philips shaver-modeller er de kompatible med?

SH71/50 udskiftningsskær passer til alle Philips Shaver Series 7000 (S7xxx) og vinklet designede Series 5000 (S5xxx). De passer IKKE til afrundede Series 5000 modeller.

Hvor ofte skal jeg skifte skærene?

Philips anbefaler at skifte udskiftningsskærene hver 24. måned for at opretholde 100% barberingspræstation og optimal komfort.

Er udskiftningen nem at udføre?

Ja, udskiftningen sker i 5 nemme trin uden værktøj: tryk på udløserknapper, fjern gamle skær, indsæt nye skær, og luk igen.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Philips SH71/50 Erstatningshoved 5000 Series / 7000 Series (S7xxx)

PriceData har fulgt prisen på Philips SH71/50 Erstatningshoved 5000 Series / 7000 Series (S7xxx) i 162 dage. Laveste pris i perioden er 205 kr (registreret d. 14. maj 2026), højeste er 227 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 215 kr.

Den nuværende pris på 214 kr er tæt på normalprisen. Prisen er steget 1% den seneste måned. Der er registreret 8 prisfald og 6 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 15 prisændringer for Philips SH71/50 Erstatningshoved 5000 Series / 7000 Series (S7xxx). Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 15 prisændringer for Philips SH71/50 Erstatningshoved 5000 Series / 7000 Series (S7xxx) de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
29. maj 2026214 kr3 kr (1%)
28. maj 2026217 kr8 kr (4%)
27. maj 2026225 kr1 kr (0%)
23. maj 2026226 kr1 kr (0%)
21. maj 2026227 kr1 kr (0%)
20. maj 2026226 kr20 kr (10%)
16. maj 2026206 kr1 kr (0%)
14. maj 2026205 kr3 kr (1%)
13. maj 2026208 kr4 kr (2%)
12. maj 2026212 kr1 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret