Gå til hovedindhold

Motorola Edge 60 Pro - 5G smartphone - dual-SIM - RAM 12 GB / Intern hukommelse 512 GB - pOLED display - 6.7 - 2712 x 1220 pixels (120 Hz) - 3x bagkamera 50 MP, 50 MP, 10 MP - front camera 50 MP - pantone blændende blå

MotorolaMobiltelefoner6,67" pOLED 120Hz skærmPremium smartphone til power-brugereEAN: 0840023288876

Motorola Edge 60 Pro kombinerer avanceret MediaTek Dimensity 8350 processor, 6,67" pOLED 120Hz skærm og 6000mAh batteri med 90W hurtigopladning. Perfekt til gaming og foto. Læs mere

Pris fra 3.933 krtil 4.799 kr
7 forhandlere

Prisforskel: 866 kr (18% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 2.999 kr 23. maj

Sammenlign priser på Motorola Edge 60 Pro - 5G smartphone - dual-SIM - RAM 12 GB / Intern hukommelse 512 GB - pOLED display - 6.7 - 2712 x 1220 pixels (120 Hz) - 3x bagkamera 50 MP, 50 MP, 10 MP - front camera 50 MP - pantone blændende blå og køb billigst

7 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 3933 kr. 6 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Motorola Edge 60 Pro 6.7" 512GB Pantone blændende blå
3.933 kr
Til butik
Gå til Salgsbutikken.dk
TrustScore 5 ud af 54,8
E-mærke certificeret
Motorola Moto Edge 60 Pro 5G (512GB/Blue)
4.095 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Motorola Edge 60 Pro - 5G smartphone - dual-SIM - RAM 12 GB / Intern hukommelse 512 GB - pOLED display - 6.7 - 2712 x 1220 pixels (120 Hz) - 3x bagkamera 50 MP, 50 MP, 10 MP - front camera 50 MP - pantone blændende blå
4.095 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Motorola Edge 60 Pro 6,67" 12/512 GB 5G Dual SIM - Blå
4.299 kr
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Motorola Edge 60 Pro 6,67" 12/512 GB 5G Dual SIM - Blå
4.319 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
Motorola Edge 60 Pro 6.7 512GB Pantone blændende blå
4.559 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Motorola Edge 60 Pro 512GB/12GB - PANTONE Dazzling Blue
4.799 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Motorola Edge 60 Pro - 5G smartphone - dual-SIM - RAM 12 GB / Intern hukommelse 512 GB - pOLED display - 6.7 - 2712 x 1220 pixels (120 Hz) - 3x bagkamera 50 MP, 50 MP, 10 MP - front camera 50 MP - pantone blændende blå koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Motorola Edge 60 Pro - 5G smartphone - dual-SIM - RAM 12 GB / Intern hukommelse 512 GB - pOLED display - 6.7 - 2712 x 1220 pixels (120 Hz) - 3x bagkamera 50 MP, 50 MP, 10 MP - front camera 50 MP - pantone blændende blå koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK3.933 kr3.933 krKøb
2Salgsbutikken.dk4.095 kr4.095 krKøb
3CS MEGASTORE DK4.095 kr4.095 krKøb
4Boligcenter DK4.299 kr4.299 krKøb
5Vivas DK4.319 kr4.398 krKøb
6Ultrashop4.559 kr4.559 krKøb
7Proshop DK4.799 kr4.799 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Motorola Edge 60 Pro 5G 512GB Dazzling Blue

Motorola

Motorola Edge 60 Pro kombinerer avanceret MediaTek Dimensity 8350 processor, 6,67" pOLED 120Hz skærm og 6000mAh batteri med 90W hurtigopladning. Perfekt til gaming og foto.

• Premium smartphone til power-brugere
• 6,67" pOLED 120Hz skærm

Beskrivelse

Motorola Edge 60 Pro er en premium smartphone designet til krævende brugere som ønsker topprestanda. Med sin elegante 6,67" pOLED-skærm i Super HD 1220p og 120 Hz opdateringshastighed får du krystalklare billeder og silkebløde bevægelser. Den kraftfulde MediaTek Dimensity 8350 Extreme processor og 12 GB RAM sikrer problemfri multitasking, mens 512 GB UFS 4.0 lagerplads giver rigeligt med plads til apps og medier. Det tredobbelte kamerasystem med 50 Mp hovedkamera og Sony LYTIA 700C sensor leverer professionelle fotos, og 6000 mAh batteriet med 90W TurboPower hurtigopladning holder dig kørende hele dagen. Designet i smuk blå farve med Pantone-certificering kombinerer stil med funktionalitet.

Specifikationer

ram:12 GB LPDDR4X
kamera:50 Mp tredobbelt med Sony LYTIA 700C
skærm:6,67 pOLED Super HD 1220p 120Hz
batteri:6000 mAh med 90W TurboPower
processor:MediaTek Dimensity 8350 Extreme 8-kerner
lagerplads:512 GB UFS 4.0
beskyttelse:Corning Gorilla Glass 7i, IP68
forbindelse:5G, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4, NFC
operativsystem:Android 15

Ofte stillede spørgsmål5 spørgsmål

Hvor hurtig er opladningen på Motorola Edge 60 Pro?

Telefonen understøtter 90W TurboPower hurtigopladning som kan give dig strøm til to dage på få minutters opladning. Den har også trådløs opladning og omvendt trådløs opladning.

Hvilken skærmkvalitet har Edge 60 Pro?

6,67 pOLED-skærm med Super HD 1220p opløsning, 120 Hz opdateringshastighed, HDR10+ og op til 4500 nits lysstyrke. Skærmen er beskyttet af Corning Gorilla Glass 7i.

Hvor mange kameraer har telefonen og hvilken kvalitet?

Tredobbelt bagkamera med 50 Mp hovedkamera (Sony LYTIA 700C sensor), 50 Mp ultravidvinkel og 10 Mp telefoto med 3x optisk zoom. Frontkameraet er 50 Mp med f/2.0.

Kan telefonen klare gaming og tunge apps?

Ja, MediaTek Dimensity 8350 Extreme processor med 8 kerner og 12 GB RAM giver kraftfuld ydelse til gaming, multitasking og tunge apps. UFS 4.0 lagerplads sikrer hurtig databehandling.

Er telefonen vandtæt og holdbar?

Ja, den har IP68 klassificering for vand- og støvresistens, samt militær-grade holdbarhed. Skærmen er beskyttet af Corning Gorilla Glass 7i mod ridser og slag.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Motorola Edge 60 Pro - 5G smartphone - dual-SIM - RAM 12 GB / Intern hukommelse 512 GB - pOLED display - 6.7 - 2712 x 1220 pixels (120 Hz) - 3x bagkamera 50 MP, 50 MP, 10 MP - front camera 50 MP - pantone blændende blå

PriceData har fulgt prisen på Motorola Edge 60 Pro - 5G smartphone - dual-SIM - RAM 12 GB / Intern hukommelse 512 GB - pOLED display - 6.7 - 2712 x 1220 pixels (120 Hz) - 3x bagkamera 50 MP, 50 MP, 10 MP - front camera 50 MP - pantone blændende blå i 184 dage. Laveste pris i perioden er 2.888 kr (registreret d. 3. januar 2026), højeste er 4.095 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 3.423 kr.

Den nuværende pris på 3.933 kr er 15% over normalprisen. Prisen er steget 1% den seneste måned. Der er registreret 33 prisfald og 34 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 66 prisændringer for Motorola Edge 60 Pro - 5G smartphone - dual-SIM - RAM 12 GB / Intern hukommelse 512 GB - pOLED display - 6.7 - 2712 x 1220 pixels (120 Hz) - 3x bagkamera 50 MP, 50 MP, 10 MP - front camera 50 MP - pantone blændende blå. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 66 prisændringer for Motorola Edge 60 Pro - 5G smartphone - dual-SIM - RAM 12 GB / Intern hukommelse 512 GB - pOLED display - 6.7 - 2712 x 1220 pixels (120 Hz) - 3x bagkamera 50 MP, 50 MP, 10 MP - front camera 50 MP - pantone blændende blå de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
30. maj 20263.933 kr4 kr (0%)
29. maj 20263.929 kr4 kr (0%)
28. maj 20263.933 kr934 kr (31%)
23. maj 20262.999 kr915 kr (23%)
22. maj 20263.914 kr13 kr (0%)
20. maj 20263.927 kr2 kr (0%)
17. maj 20263.925 kr2 kr (0%)
16. maj 20263.923 kr1 kr (0%)
15. maj 20263.924 kr6 kr (0%)
14. maj 20263.918 kr4 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret