Gå til hovedindhold

Mardam kuppelrist til 280/315 mm til skørt, sejjern

MardamHjem og haveSG-jern konstruktionVVS og afløbsløsningerEAN: 7350122642828

Mardam kuppelrist til 315mm skørt i robust SG-jern. Professionel løsning til afløbsbrønde med lang holdbarhed og optimal vandgennemstrømning. Læs mere

Pris fra 739 krtil 849 kr
4 forhandlere

Prisforskel: 110 kr (13% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 699 kr 30. maj

Sammenlign priser på Mardam kuppelrist til 280/315 mm til skørt, sejjern og køb billigst

4 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 739 kr. 4 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompletVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Jemi kuppelrist til 280/315 mm til skørt
739 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Jemi kuppelrist til Ø250/315mm skørt - Gråjern
739 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Mardam løs kuppelrist til 280/315 mm skørt, SG
787,89 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Mardam kuppelrist til 280/315 mm til skørt, sejjern
849 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Mardam kuppelrist til 280/315 mm til skørt, sejjern koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Mardam kuppelrist til 280/315 mm til skørt, sejjern koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompletVVS739 kr739 krKøb
2LavprisVærktøj739 kr739 krKøb
3EL-GROSSISTEN787,89 kr787,89 krKøb
4BilligVVS DK849 kr849 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Mardam Kuppelrist til 315mm Skørt

Mardam

Mardam kuppelrist til 315mm skørt i robust SG-jern. Professionel løsning til afløbsbrønde med lang holdbarhed og optimal vandgennemstrømning.

• kuppelrist
• afløbsrist
• brøndrist
• 315mm rist
• gråjern rist
• vvs rist
• mardam rist
• jemi rist
• skørt rist
• VVS og afløbsløsninger
• SG-jern konstruktion

Beskrivelse

Mardam kuppelrist til 315mm skørt er en professionel afløbskomponent fremstillet i holdbart SG-jern (gråjern). Denne kuppelformede rist er specifikt designet til montering på skørter til 280mm eller 315mm opføringsrør og brønde. Produktet leveres af både Jemi og Mardam brands og er velegnet til bolig- og erhvervsbyggeri. Risten sikrer effektiv vandafledning samtidig med at den forhindrer større partikler i at komme ned i afløbssystemet. Det robuste SG-jern materiale gør den modstandsdygtig over for vejrpåvirkninger og mekanisk belastning. Risten kan anvendes i forbindelse med plastbrønde og opføringsrør, og er en pålidelig løsning for både private og professionelle VVS-installationer.

Specifikationer

type:Kuppelformet rist
mærke:Mardam/Jemi
diameter:315mm
materiale:SG-jern (gråjern)
anvendelse:Til skørt på brønde
varenummer:222723000
produkt_type:Afløbsrist
leverandør_varenummer:6585003

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvilken diameter passer denne rist til?

Risten passer til 280mm og 315mm skørter og opføringsrør.

Hvilket materiale er risten lavet af?

Risten er fremstillet i SG-jern (gråjern), som er meget holdbart og vejrbestandigt.

Kan risten bruges til både private og erhvervsmæssige formål?

Ja, risten er velegnet til både bolig- og erhvervsbyggeri og opfylder professionelle VVS-standarder.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Mardam kuppelrist til 280/315 mm til skørt, sejjern

PriceData har fulgt prisen på Mardam kuppelrist til 280/315 mm til skørt, sejjern i 160 dage. Laveste pris i perioden er 699 kr (registreret d. 30. maj 2026), højeste er 761 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 748 kr.

Den nuværende pris på 739 kr er tæt på normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 13 prisfald og 11 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 25 prisændringer for Mardam kuppelrist til 280/315 mm til skørt, sejjern. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 25 prisændringer for Mardam kuppelrist til 280/315 mm til skørt, sejjern de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
1. jun. 2026739 kr40 kr (6%)
30. maj 2026699 kr40 kr (5%)
9. maj 2026739 kr14,55 kr (2%)
8. maj 2026753,55 kr14,55 kr (2%)
7. maj 2026739 kr10 kr (1%)
22. apr. 2026749 kr4,55 kr (1%)
20. apr. 2026753,55 kr4,55 kr (1%)
3. apr. 2026749 kr10 kr (1%)
2. apr. 2026739 kr30 kr (4%)
21. mar. 2026709 kr50 kr (7%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret