Gå til hovedindhold

Makita HR4013C Roterende hammer 1100W med ledning 8Joule

MakitaRedskaber1100W kraftig motorProfessionel byggeri og renoveringEAN: 0088381651332

Makita HR4013C med 1100W effekt og 8 Joule slagkraft. SDS-Max system med AVT antivibrationsteknologi. Perfekt til professionel boring og mejsling. Læs mere

Pris fra 4.610 krtil 9.411,18 kr
9 forhandlere

Prisforskel: 4.801,18 kr (51% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 4.524 kr 26. mar.

Sammenlign priser på Makita HR4013C Roterende hammer 1100W med ledning 8Joule og køb billigst

9 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 4610 kr. 8 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Makita HR4013C Roterende hammer 1100W med ledning 8Joule
4.610 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Makita HR4013C
4.681 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Mejselhammer Makita HR4013C SDS Max - 1.100 W, 500 o/min
5.499 kr
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Mejselhammer Makita HR4013C SDS Max - 1.100 W, 500 o/min
5.519 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
Makita HR4013C Roterende hammer 1100W med ledning 8Joule
5.729 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Makita SDS+ bore-/mejselhammer - 1100w/230V
6.742 kr
Til butik
Gå til Homeshop DK
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
Makita Bore-/mejselhammer Sds Max - HR4013C
6.799 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Makita Bore-/Mejselhammer SDS-Max 1100 watt, 230 volt
8.804 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
BORE-/MEJSELHAMMER SDS MAX HR4013C 230V
9.411,18 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Makita HR4013C Roterende hammer 1100W med ledning 8Joule koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Makita HR4013C Roterende hammer 1100W med ledning 8Joule koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK4.610 kr4.610 krKøb
2Proshop DK4.681 kr4.681 krKøb
3Boligcenter DK5.499 kr5.499 krKøb
4Vivas DK5.519 kr5.688 krKøb
5Ultrashop5.729 kr5.729 krKøb
6LavprisVærktøj6.742 kr6.742 krKøb
7Homeshop DK6.799 kr6.799 krKøb
8BilligVVS DK8.804 kr8.804 krKøb
9EL-GROSSISTEN9.411,18 kr9.411,18 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Makita HR4013C Bore-/mejselhammer

Makita

Makita HR4013C med 1100W effekt og 8 Joule slagkraft. SDS-Max system med AVT antivibrationsteknologi. Perfekt til professionel boring og mejsling.

• borehammer
• mejselhammer
• makita værktøj
• sds max
• roterende hammer
• 1100w hammer
• Professionel byggeri og renovering
• 1100W kraftig motor

Beskrivelse

Makita HR4013C er en kraftfuld bore-/mejselhammer designet til professionelle håndværkere og kravfulde gør-det-selv projekter. Med sin imponerende 1100W motor leverer denne maskine overlegen ydeevne til boring i beton, murværk og andre hårde materialer. Den er udstyret med SDS-Max opsætning for hurtig og sikker værktøjsskift, samt Makitas innovative AVT (Anti Vibrations Teknologi) der reducerer vibrationer betydeligt og øger arbejdskomforten. Maskinen har elektronisk regulerbart omdrejningstal (250-500 min-1) og slagantal (1450-2900 min-1), konstantelektronik for stabil ydeevne, og kontrollamper der advarer om kabelskader eller behov for kulskifte. Med sin robuste konstruktion, ergonomiske design og pålidelige japanske Makita-kvalitet er HR4013C det ideelle valg for professionelle som kræver præcision, holdbarhed og komfort i deres daglige arbejde.

Specifikationer

vægt:6.8 kg
effekt:1100 watt
garanti:2 år
slagantal:1450-2900 min-1
slagkraft:8 Joule
spænding:230V
medfølger:Kuffert, bor-/mejselfedt 100ml, dybdeanslag, sidehåndtag
opsætning:SDS-Max
dimensioner:479 x 112 x 263 mm
kabellængde:5 meter
omdrejninger:250-500 min-1
vibration_mejsling:4.5 m/sek²
max_borediameter_tct:105 mm
vibration_slagboring:5.0 m/sek²
max_borediameter_beton:40 mm

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvad er forskellen mellem SDS-Max og SDS-Plus?

SDS-Max er et kraftigere system til større bore-/mejselhammere som HR4013C. Det giver bedre kraftoverførsel og er designet til tunge professionelle opgaver sammenlignet med SDS-Plus.

Kan maskinen bruges til andet end boring i beton?

Ja, HR4013C har slagstop-funktion og kan bruges til boring i træ og metal. Den elektroniske regulering gør den velegnet til forskellige materialer og opgaver.

Hvor effektiv er AVT antivibrationsteknologien?

Makitas AVT reducerer vibrationer markant til 5.0 m/sek² ved slagboring og 4.5 m/sek² ved mejsling, hvilket betydeligt øger komforten ved længerevarende brug.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Makita HR4013C Roterende hammer 1100W med ledning 8Joule

PriceData har fulgt prisen på Makita HR4013C Roterende hammer 1100W med ledning 8Joule i 173 dage. Laveste pris i perioden er 4.107 kr (registreret d. 28. januar 2026), højeste er 4.893 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 4.584 kr.

Den nuværende pris på 4.610 kr er tæt på normalprisen. Prisen er steget 2% den seneste måned. Der er registreret 66 prisfald og 23 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 90 prisændringer for Makita HR4013C Roterende hammer 1100W med ledning 8Joule. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 90 prisændringer for Makita HR4013C Roterende hammer 1100W med ledning 8Joule de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
30. maj 20264.610 kr67 kr (1%)
29. maj 20264.543 kr11 kr (0%)
28. maj 20264.532 kr36 kr (1%)
27. maj 20264.568 kr25 kr (1%)
25. maj 20264.593 kr2 kr (0%)
24. maj 20264.595 kr2 kr (0%)
23. maj 20264.597 kr2 kr (0%)
20. maj 20264.599 kr50 kr (1%)
17. maj 20264.649 kr5 kr (0%)
16. maj 20264.644 kr99 kr (2%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret