Gå til hovedindhold

Makita HM1213C - Nedrivningshammer - 1510 W - SDS-max - 18.6 Joule

MakitaRedskaberAVT anti-vibrationProfessionel nedrivningEAN: 0088381602181

Makita HM1213C er en kraftfuld 1510W nedbrydningshammer med SDS-Max chuck, AVT anti-vibrationsteknologi og 18,6 Joule slagkraft til professionel nedrivning. Læs mere

Pris fra 4.349 krtil 10.492,41 kr
10 forhandlere

Prisforskel: 6.143,41 kr (59% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 3.966 kr 11. maj

Sammenlign priser på Makita HM1213C - Nedrivningshammer - 1510 W - SDS-max - 18.6 Joule og køb billigst

10 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 4349 kr. 9 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Makita HM1213C - Nedrivningshammer - 1510 W - SDS-max - 18.6 Joule
4.349 kr
Til butik
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Makita HM1213C Nedrivningshammer 1510W
4.623 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
Makita HM1213C Nedrivningshammer 1510W
5.699 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Mejselhammer Makita HM1213C - 1.500 W, sort/blå
5.799 kr
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Mejselhammer Makita HM1213C - 1.500 W, sort/blå
5.819 kr
Til butik
Gå til Homeshop DK
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
Makita Mejselhammer Sds Max - HM1213C
6.799 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Makita SDSmax nedbrydningshammer - 1510w/230V
6.999 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Makita Mejselhammer SDS-Max 1510 watt, 230 volt
9.502 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Makita mejselhammer SDS-Max 1510 watt
9.502 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
MEJSELHAMMER SDS MAX HM1213C 230V
10.492,41 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 10 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Makita HM1213C - Nedrivningshammer - 1510 W - SDS-max - 18.6 Joule koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 10 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Makita HM1213C - Nedrivningshammer - 1510 W - SDS-max - 18.6 Joule koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CS MEGASTORE DK4.349 kr4.349 krKøb
2CompuMail DK4.623 kr4.623 krKøb
3Ultrashop5.699 kr5.699 krKøb
4Boligcenter DK5.799 kr5.799 krKøb
5Vivas DK5.819 kr6.008 krKøb
6Homeshop DK6.799 kr6.799 krKøb
7LavprisVærktøj6.999 kr6.999 krKøb
8BilligVVS DK9.502 kr9.502 krKøb
9LavprisVVS9.502 kr9.502 krKøb
10EL-GROSSISTEN10.492,41 kr10.492,41 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Makita HM1213C Nedbrydningshammer SDS-Max

Makita

Makita HM1213C er en kraftfuld 1510W nedbrydningshammer med SDS-Max chuck, AVT anti-vibrationsteknologi og 18,6 Joule slagkraft til professionel nedrivning.

• makita mejselhammer
• nedbrydningshammer
• sds max hammer
• demolition hammer
• mejsel hammer
• hm1213c
• professionelt værktøj
• Professionel nedrivning
• AVT anti-vibration

Beskrivelse

Makita HM1213C Nedbrydningshammer er designet til de mest krævende nedrivningsopgaver. Med en imponerende kraft på 1510W og 18,6 Joule slagkraft tackler denne professionelle hammer beton, murværk og andre hårde materialer med lethed. SDS-Max chuck-systemet sikrer optimal kraftoverførsel, mens AVT (Anti Vibrations Teknologi) reducerer belastningen på brugeren betydeligt. Konstant elektronik vedligeholder optimal ydelse under hele arbejdsforløbet, og den automatiske hastighedsreduktion med slagstop under tomgang sparer energi og forlænger værktøjets levetid. Kontrollamper indikerer fejl på kabel eller behov for kulskifte. Det ergonomiske, vibrationsdæmpede gummibelagte greb sikrer komfort under lange arbejdstimer. Perfekt til håndværkere og professionelle der kræver pålidelig ydelse.

Specifikationer

greb:Vibrationsdæmpet gummibelagt
vægt:10,8 kg (EPTA)
effekt:1510 Watt
garanti:2 år (3 år ved online registrering)
tomgang:Automatisk hastighedsreduktion og slagstop
slagantal:950-1900 slag/min
slagkraft:18,6 Joule (EPTA 05/2009)
spænding:230V
funktioner:AVT anti-vibration, konstantelektronik, kontrollamper
dimensioner:576 x 149 x 265 mm (LxBxH)
chuck system:SDS-Max
vibrationsniveau:8 m/sek²
mejselindstilling:Justerbar

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvad er AVT-teknologi og hvorfor er det vigtigt?

AVT (Anti Vibrations Teknologi) reducerer vibrationer betydeligt, hvilket mindsker trætheden og belastningen på brugeren under lange arbejdsperioder.

Hvilke mejsler er kompatible med HM1213C?

Hammeren anvender SDS-Max chuck-systemet og er kompatibel med alle SDS-Max mejsler og bor til professionelle nedrivningsopgaver.

Hvordan virker den automatiske hastighedsreduktion?

Værktøjet registrerer automatisk tomgang og reducerer hastighed samt stopper slag for at spare energi og reducere slid på maskinen.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Makita HM1213C - Nedrivningshammer - 1510 W - SDS-max - 18.6 Joule

PriceData har fulgt prisen på Makita HM1213C - Nedrivningshammer - 1510 W - SDS-max - 18.6 Joule i 184 dage. Laveste pris i perioden er 3.958 kr (registreret d. 25. januar 2026), højeste er 4.539 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 4.153 kr.

Den nuværende pris på 4.349 kr er 5% over normalprisen. Prisen er steget 4% den seneste måned. Der er registreret 8 prisfald og 8 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 15 prisændringer for Makita HM1213C - Nedrivningshammer - 1510 W - SDS-max - 18.6 Joule. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 15 prisændringer for Makita HM1213C - Nedrivningshammer - 1510 W - SDS-max - 18.6 Joule de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
30. maj 20264.349 kr383 kr (10%)
11. maj 20263.966 kr550 kr (12%)
10. maj 20264.516 kr23 kr (1%)
9. maj 20264.539 kr336 kr (8%)
8. maj 20264.203 kr45 kr (1%)
6. maj 20264.248 kr48 kr (1%)
5. maj 20264.200 kr101 kr (2%)
1. maj 20264.099 kr24 kr (1%)
30. apr. 20264.123 kr157 kr (4%)
28. apr. 20263.966 kr134 kr (3%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret