Gå til hovedindhold

Makita DPB183Z - Transportabel båndsav' - ledningfri - 835 x 13 x 0.5 mm - intet batteri - 18 V

MakitaRedskaberLED-lampe og kulløs motorProfessionel metalbearbejdningEAN: 0088381899697

Makita DPB183Z 18V båndsav med trykstøbt aluminiumsramme og integreret LED-lampe. Ideel til skæring af rør og metal op til 66x66mm uden skæreolie. Læs mere

Pris fra 2.522 krtil 5.099 kr
8 forhandlere

Prisforskel: 2.577 kr (51% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 2.212 kr 14. apr.

Sammenlign priser på Makita DPB183Z - Transportabel båndsav' - ledningfri - 835 x 13 x 0.5 mm - intet batteri - 18 V og køb billigst

8 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 2522 kr. 7 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Makita DPB183Z Transportabel båndsav' 18V Batteri og lader ikke inkluderet
2.522 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Makita DPB183Z - Transportabel båndsav' - ledningfri - 835 x 13 x 0.5 mm - intet batteri - 18 V
2.696 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Bndsav 18V - Makita, DPB183Z
2.727 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Makita Maki Akku-Bandsäge DPB183Z 18 V
2.727 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
Makita DPB183Z Transportabel båndsav' 18V Batteri og lader ikke inkluderet
2.969 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Makita DPB183Z båndsav, 18V u. batteri
3.114 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Makita Båndsav 18V DPB183Z - med integreret LED lampe, lev. uden batteri & lader
3.207,5 kr
Til butik
Gå til Homeshop DK
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
Makita Båndsav 18v - DPB183Z
5.099 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Makita DPB183Z - Transportabel båndsav' - ledningfri - 835 x 13 x 0.5 mm - intet batteri - 18 V koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Makita DPB183Z - Transportabel båndsav' - ledningfri - 835 x 13 x 0.5 mm - intet batteri - 18 V koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK2.522 kr2.522 krKøb
2CS MEGASTORE DK2.696 kr2.696 krKøb
3WATTOO.DK2.727 kr2.727 krKøb
4Proshop DK2.727 kr2.727 krKøb
5Ultrashop2.969 kr2.969 krKøb
6LavprisVærktøj3.114 kr3.114 krKøb
7vvsfittings.dk3.207,5 kr3.207,5 krKøb
8Homeshop DK5.099 kr5.099 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Makita DPB183Z Båndsav 18V

Makita

Makita DPB183Z 18V båndsav med trykstøbt aluminiumsramme og integreret LED-lampe. Ideel til skæring af rør og metal op til 66x66mm uden skæreolie.

• båndsav
• sav
• makita sav
• 18v båndsav
• batterisav
• metalsav
• rørsav
• dpb183z
• Professionel metalbearbejdning
• LED-lampe og kulløs motor

Beskrivelse

Makita DPB183Z er en professionel 18V batteridrevet båndsav designet til præcise skær i metal, rør og fiberforstærkede slanger. Den robuste trykstøbte aluminiumsramme sikrer stabilitet og holdbarhed ved krævende opgaver. Båndsaven kan skære rør op til 66x66mm uden brug af skæreolie eller voks, hvilket gør den ideel til VVS-arbejde og metalbearbejdning. Den integrerede LED-lampe giver optimal belysning af arbejdsområdet, mens den kulløse motor sikrer længere levetid og lavere støjniveau. Med variabel hastighed og overbelastningsbeskyttelse tilpasser den sig forskellige materialer og arbejdsforhold. Leveres med B-40559 båndsavklinge og ergonomisk gummibelagt greb for komfortabel brug. Perfekt til professionelle håndværkere og erfarne gør-det-selv entusiaster.

Specifikationer

motor:Kulløs motor
garanti:2-3 år
led_lampe:Ja
spænding:18V
batteritype:Li-ion
dimensioner:392x174x242 mm
klinge_højde:13 mm
lydtrykniveau:80 dB(A)
båndhastighed:0-3,2 m/s
klinge_længde:835 mm
klinge_tykkelse:0,5 mm
lydeffektniveau:90 dB(A)
vibrationsniveau:2,5 m/s²
vægt_uden_batteri:3,6 kg
maks_skærekapacitet:66x66 mm
overbelastningsbeskyttelse:Ja

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Følger batteri og lader med?

Nej, Makita DPB183Z leveres uden batteri og lader. Den er kompatibel med alle Makita 18V Li-ion batterier.

Hvilke materialer kan den skære?

Båndsaven kan skære metal, rør, fiberforstærkede slanger og aluminium op til 66x66mm uden skæreolie.

Hvor støjende er maskinen?

Med et lydtrykniveau på 80 dB(A) er den relativt støjsvag takket være den kulløse motor.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Makita DPB183Z - Transportabel båndsav' - ledningfri - 835 x 13 x 0.5 mm - intet batteri - 18 V

PriceData har fulgt prisen på Makita DPB183Z - Transportabel båndsav' - ledningfri - 835 x 13 x 0.5 mm - intet batteri - 18 V i 182 dage. Laveste pris i perioden er 2.092 kr (registreret d. 4. december 2025), højeste er 2.734 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 2.316 kr.

Den nuværende pris på 2.522 kr er 9% over normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 50 prisfald og 24 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 73 prisændringer for Makita DPB183Z - Transportabel båndsav' - ledningfri - 835 x 13 x 0.5 mm - intet batteri - 18 V. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 73 prisændringer for Makita DPB183Z - Transportabel båndsav' - ledningfri - 835 x 13 x 0.5 mm - intet batteri - 18 V de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
28. maj 20262.522 kr174 kr (6%)
21. maj 20262.696 kr38 kr (1%)
20. maj 20262.734 kr408 kr (18%)
16. maj 20262.326 kr5 kr (0%)
15. maj 20262.331 kr11 kr (0%)
14. maj 20262.342 kr11 kr (0%)
13. maj 20262.353 kr11 kr (0%)
12. maj 20262.364 kr11 kr (0%)
11. maj 20262.375 kr11 kr (0%)
10. maj 20262.386 kr136 kr (5%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret