Gå til hovedindhold

Lauritz Knudsen LK OPUS 73 enkelt stikkontakt 2-polet med DK-jord IP44, lysegrå

Lauritz KnudsenBelysningIP44 vejrbestandigUdendørs strømforsyning til haver og terrasserEAN: 5703302077675

Vejrbestandig udendørs stikkontakt fra LK med IP44 beskyttelse. Fremstillet af UV-bestandig termoplast med membranpakning og drænhuller til kondensvand. Læs mere

Pris fra 148 krtil 251,25 kr
14 forhandlere

Prisforskel: 103,25 kr (41% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på LK OPUS 73 enkelt stikkontakt 2-polet med DK-jord IP44, lysegrå og køb billigst

14 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 148 kr. 14 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til EL-NETSALG
TrustScore 4 ud af 53,8
Opus® 73 stikkontakt 2 polet med jord lysegrå
148 kr
Til butik
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
LK Opus 73 Stikdåse, Lysegrå
155 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK OPUS 73 stikkontakt IP44, lysegrå
155 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Opus ® 73 Stikkontakt 2-pol m/jord IP44 med underlag lysegrå
155 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
LK OPUS 73 udendrs stikkontakt, lysegr
159 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK OPUS 73 stikkontakt 2-pol med jord i lysegrå
159 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK Opus 73 Stikdåse, Lysegrå
159 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK OPUS 73 enkelt stikkontakt 2-polet med DK-jord IP44, lysegrå
164 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK Opus 73 udendørs stikkontakt
169 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK Opus 73 Stikdåse, Lysegrå
189 kr
Til butik
Gå til Billigelogvvs.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
Opus73 Stikkontakt Lg
189,92 kr
Til butik
Gå til PlusLED.dk
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
OPUS 73 stikdåse - lysegrå - IP klasse 44
195 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Opus73 stikkontakt lg
195 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Opus 73 Stikkontakt. Enkelt Lg 501P5511
251,25 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 14 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LK OPUS 73 enkelt stikkontakt 2-polet med DK-jord IP44, lysegrå koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 14 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LK OPUS 73 enkelt stikkontakt 2-polet med DK-jord IP44, lysegrå koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1EL-NETSALG148 kr148 krKøb
2LavprisEl155 kr155 krKøb
3Proshop DK155 kr194 krKøb
4Elvvs.dk155 kr155 krKøb
5WATTOO.DK159 kr159 krKøb
6LavprisVVS159 kr159 krKøb
7LavprisVærktøj159 kr159 krKøb
8CS MEGASTORE DK164 kr203 krKøb
9Greenline169 kr169 krKøb
10BilligVVS DK189 kr189 krKøb
11Billigelogvvs.dk189,92 kr189,92 krKøb
12PlusLED.dk195 kr195 krKøb
13MaintainIt195 kr195 krKøb
14vvsfittings.dk251,25 kr251,25 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

LK OPUS 73 Stikkontakt IP44 Udendørs Lysegrå

Lauritz Knudsen

Vejrbestandig udendørs stikkontakt fra LK med IP44 beskyttelse. Fremstillet af UV-bestandig termoplast med membranpakning og drænhuller til kondensvand.

• udendørs stikkontakt
• IP44 stikkontakt
• vejrbestandig stikkontakt
• LK OPUS stikkontakt
• have stikkontakt
• terrasse stikkontakt
• vådrum stikkontakt
• lysegrå stikkontakt
• Udendørs strømforsyning til haver og terrasser
• IP44 vejrbestandig

Beskrivelse

LK OPUS 73 stikkontakt er den ideelle løsning til udendørs strømforsyning og vådrum i boliger. Denne robuste stikkontakt er specielt designet til at modstå danske vejrforhold med IP44 beskyttelsesklasse, der sikrer beskyttelse mod støv og vandstænk. Fremstillet af UV-bestandig termoplast, der beskytter mod solens skadelige stråler og sikrer langvarig holdbarhed. Stikkontakten leveres komplet med underlag, indsats og klaplåg samt membranpakning for kabler på Ø8-14 mm. De indbyggede drænhuller forhindrer kondensvand-ophobning og sikrer optimal funktion året rundt. Med en kapacitet på 13A og 250V AC er den perfekt til haveredskaber, udendørs belysning og terrasse-installationer. Den lysegrå farve passer diskret ind i de fleste udendørs miljøer.

Specifikationer

Farve:Lysegrå
IP-klasse:IP44
Kapacitet:13A
Materiale:UV-bestandig termoplast
Spænding:250V AC/50Hz
Dimensioner:73 x 73 mm
Drænhuller:Indbyggede udslagsblanketter
Kabeldiameter:Ø8-14 mm
Jordtilslutning:Ja (2-polet med jord)

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Kan LK OPUS 73 stikkontakten bruges udendørs i alle vejrforhold?

Ja, stikkontakten har IP44 beskyttelsesklasse og er fremstillet af UV-bestandig termoplast, som beskytter mod regn, sne og solens stråler. De indbyggede drænhuller sikrer, at kondensvand kan løbe bort.

Hvilken kabeltykkelse kan tilsluttes til stikkontakten?

Stikkontakten leveres med membranpakning, der passer til kabler med diameter på Ø8-14 mm. Dette dækker de fleste standardinstallationer til udendørs brug.

Er installation af OPUS 73 stikkontakten kompliceret?

Nej, stikkontakten leveres komplet med underlag, indsats og klaplåg. Den har opspændingshuller i hjørnerne, som gør monteringen nem og sikker. Husk at åbne drænhullerne under installationen.

Hvad er forskellen på IP44 og almindelige indendørs stikkontakter?

IP44 betyder beskyttelse mod genstande større end 1mm og sprøjtevand fra alle retninger. Dette gør den sikker til brug i vådrum og udendørs, hvor almindelige stikkontakter ikke må anvendes.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for LK OPUS 73 enkelt stikkontakt 2-polet med DK-jord IP44, lysegrå

PriceData har fulgt prisen på LK OPUS 73 enkelt stikkontakt 2-polet med DK-jord IP44, lysegrå i 148 dage. Laveste pris i perioden er 142 kr (registreret d. 25. februar 2026), højeste er 149 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 147 kr.

Den nuværende pris på 148 kr er tæt på normalprisen. Der er registreret 4 prisfald og 5 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 10 prisændringer for LK OPUS 73 enkelt stikkontakt 2-polet med DK-jord IP44, lysegrå. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 10 prisændringer for LK OPUS 73 enkelt stikkontakt 2-polet med DK-jord IP44, lysegrå de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
11. mar. 2026148 kr6 kr (4%)
2. mar. 2026142 kr6 kr (4%)
1. mar. 2026148 kr6 kr (4%)
25. feb. 2026142 kr6 kr (4%)
3. feb. 2026148 kr1 kr (1%)
2. feb. 2026149 kr1 kr (1%)
14. jan. 2026148 kr1 kr (1%)
13. jan. 2026149 kr1 kr (1%)
9. jan. 2026148 kr2 kr (1%)
7. jan. 2026146 kr

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret