Gå til hovedindhold

LAURITZ KNUDSEN FUGA® stikkontakt 1 modul 2-pol med pin-jord hvid.

Lauritz KnudsenBelysningPindjord-kompatibilitetHvidevarer og EU-apparaterEAN: 5703302144896

LK FUGA stikkontakt med pindjord sikrer korrekt jordforbindelse til apparater med EU-stikprop. Perfekt til køleskabe og vaskemaskiner. 16A kapacitet. Læs mere

Pris fra 104 krtil 146,25 kr
13 forhandlere

Prisforskel: 42,25 kr (29% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 99 kr 25. mar.

Sammenlign priser på LAURITZ KNUDSEN FUGA® stikkontakt 1 modul 2-pol med pin-jord hvid. og køb billigst

13 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 104 kr. 13 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
LK Fuga stikkontakt med pindjord, 1 modul, hvid
104 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
104 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK FUGA stikkontakt med pindjord 2-pol med pindjord 1 modul, hvid
104 kr
Til butik
Gå til LampeGuru.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK Fuga stikkontakt med pindjord, 1 modul, hvid
109 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK Fuga stikkontakt med pindjord, 1 modul, hvid
109 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK Fuga stikkontakt med pindjord, 1 modul, hvid
109 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
LK FUGA stikkontakt 2-polet med pindjord 1 modul, hvid
117 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Fuga stikk 2p m/pin-jord 1m hv
123,75 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK Fuga stikkontakt med pindjord, 1 modul, hvid
125 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK Fuga stikkontakt med pindjord, 1 modul, hvid
129 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Fuga stikkontakt m. pindjord 1 modul 2-pol - hvid
142,94 kr
Til butik
Gå til EL-NETSALG
TrustScore 4 ud af 53,8
Fuga stikkontakt m. pindjord 1 modul 2-pol - hvid
142,94 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
LK FUGA stikkontakt Pindjord 1 modul, Hvid, AAK501D6071
146,25 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 13 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LAURITZ KNUDSEN FUGA® stikkontakt 1 modul 2-pol med pin-jord hvid. koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 13 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LAURITZ KNUDSEN FUGA® stikkontakt 1 modul 2-pol med pin-jord hvid. koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisEl104 kr104 krKøb
2CS MEGASTORE DK104 kr143 krKøb
3Proshop DK104 kr143 krKøb
4LampeGuru.dk109 kr109 krKøb
5LavprisVVS109 kr109 krKøb
6LavprisVærktøj109 kr109 krKøb
7Elvvs.dk117 kr117 krKøb
8MaintainIt123,75 kr123,75 krKøb
9BilligVVS DK125 kr125 krKøb
10Greenline129 kr129 krKøb
11EL-GROSSISTEN142,94 kr142,94 krKøb
12EL-NETSALG142,94 kr142,94 krKøb
13vvsfittings.dk146,25 kr146,25 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

LK FUGA Stikkontakt med Pindjord 1 Modul Hvid

Lauritz Knudsen

LK FUGA stikkontakt med pindjord sikrer korrekt jordforbindelse til apparater med EU-stikprop. Perfekt til køleskabe og vaskemaskiner. 16A kapacitet.

• stikkontakt med pindjord
• pindjord stikkontakt
• EU stikprop stikkontakt
• hvidevarer stikkontakt
• FUGA stikkontakt
• fransk jord stikkontakt
• Hvidevarer og EU-apparater
• Pindjord-kompatibilitet

Beskrivelse

LK FUGA stikkontakt med pindjord er den ideelle løsning til moderne hvidevarer og apparater med EU-stikprop. Denne specielle stikkontakt sikrer korrekt jordforbindelse gennem pindjord-systemet, som mange køkkenmaskiner og hårde hvidevarer leveres med. Med 16A kapacitet og 250V spænding håndterer den problemfrit køleskabe, vaskemaskiner og opvaskemaskiner. Stikkontakten er konstrueret med pillesikring og dobbelt skrueløse terminaler for sikker installation. Det hvide RAL 9016 design passer perfekt ind i moderne el-installationer og FUGA-serien. Beregnet til planforsænket montage i alle FUGA AIR dåser med nem klik-montering via medleverede klostykker.

Specifikationer

Farve:Hvid RAL 9016
Miljø:PVC fri, Halogenfri, RoHS
Montage:Planforsænket i FUGA AIR dåser
Sikkerhed:Pillesikring integreret
Forsikring:Maks. 16 A
Terminaler:Dobbelt skrueløse
Mærkestrøm:16 A
Kapslingsklasse:IP20
Mærkespænding:250 V AC / 50 Hz
Ledningskapacitet:1,5-2,5 mm² stiv/flertrådet

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Hvad er forskellen mellem pindjord og almindelig dansk jord?

Pindjord er et fransk/belgisk jordsystem med jordben som pind i stedet for sideklammer. Mange EU-apparater har denne type stikprop og kræver pindjord-stikkontakt for korrekt jordforbindelse.

Kan jeg bruge mine danske stikpropper i denne stikkontakt?

Nej, almindelige danske stikpropper passer ikke. Stikkontakten er designet til pindjord og kombi Schuko/pindjord stikpropper som findes på de fleste hvidevarer.

Hvilke apparater har typisk brug for pindjord-stikkontakt?

Køleskabe, frysere, vaskemaskiner, opvaskemaskiner, mikroovne og andre hårde hvidevarer leveres ofte med EU-stikprop der kræver pindjord for sikker jordforbindelse.

Kan denne stikkontakt monteres i eksisterende FUGA-installation?

Ja, den passer til alle FUGA AIR dåser og kan monteres med standard FUGA-rammer. Kræver samme dybde som andre FUGA-stikkontakter og bruger samme monteringssystem.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for LAURITZ KNUDSEN FUGA® stikkontakt 1 modul 2-pol med pin-jord hvid.

PriceData har fulgt prisen på LAURITZ KNUDSEN FUGA® stikkontakt 1 modul 2-pol med pin-jord hvid. i 147 dage. Laveste pris i perioden er 98 kr (registreret d. 24. februar 2026), højeste er 105 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 102 kr.

Den nuværende pris på 104 kr er 2% over normalprisen. Prisen er steget 2% den seneste måned. Der er registreret 10 prisfald og 8 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 19 prisændringer for LAURITZ KNUDSEN FUGA® stikkontakt 1 modul 2-pol med pin-jord hvid.. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 19 prisændringer for LAURITZ KNUDSEN FUGA® stikkontakt 1 modul 2-pol med pin-jord hvid. de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
2. jun. 2026104 kr1 kr (1%)
1. jun. 2026103 kr1 kr (1%)
27. maj 2026104 kr1 kr (1%)
12. maj 2026103 kr1 kr (1%)
7. maj 2026102 kr1 kr (1%)
1. maj 2026103 kr1 kr (1%)
27. apr. 2026104 kr5 kr (5%)
25. mar. 202699 kr1 kr (1%)
24. mar. 2026100 kr1 kr (1%)
28. feb. 202699 kr1 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret