Gå til hovedindhold

LAURITZ KNUDSEN LK Fuga® 180 Touch IR lysdæmper til dæmpning af 230V AC glødelamper, lavvolt halogenlamper og LED hvid.

Lauritz KnudsenBelysningTouch aktiveringSmart hjemmeautomationEAN: 5703302160742

LK FUGA LED Lysdæmper 180W Touch IR med bagkantsdæmpning og berøringsaktivering. Perfekt til dæmpning af LED pærer, glødepærer og elektronisk trafo. Læs mere

Pris fra 678 krtil 1.017,5 kr
13 forhandlere

Prisforskel: 339,5 kr (33% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 664 kr 26. maj

Sammenlign priser på LAURITZ KNUDSEN LK Fuga® 180 Touch IR lysdæmper til dæmpning af 230V AC glødelamper, lavvolt halogenlamper og LED hvid. og køb billigst

13 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 678 kr. 13 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
LK Fuga LED 180 IR touch lysdæmper, hvid
678 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK Fuga LED 180 IR touch lysdæmper, hvid
689 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK Fuga lysdæmper LED 180 Touch IR, 1 modul, hvid
689 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK FUGA lysdæmper LED 180 Touch IR 1 modul, hvid
714 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK Fuga LED 180 IR touch lysdæmper, hvid
719 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
744 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK Fuga LED 180 IR touch lysdæmper, hvid
749 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
LK FUGA ® LED Lysdæmper 180w Touch IR hvid
816 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Fuga led 180 touch ir hv
871,25 kr
Til butik
Gå til PlusLED.dk
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
LK Fuga LED touch lysdæmper 180 u/korrespond.
879 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Fuga lysdæmper LED 180 IR - hvid
957,65 kr
Til butik
Gå til EL-NETSALG
TrustScore 4 ud af 53,8
Fuga lysdæmper LED 180 IR - hvid
957,65 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Fuga Lysdæmper Led 180 Touch Lk Ir Hvid
1.017,5 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 13 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LAURITZ KNUDSEN LK Fuga® 180 Touch IR lysdæmper til dæmpning af 230V AC glødelamper, lavvolt halogenlamper og LED hvid. koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 13 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LAURITZ KNUDSEN LK Fuga® 180 Touch IR lysdæmper til dæmpning af 230V AC glødelamper, lavvolt halogenlamper og LED hvid. koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisEl678 kr678 krKøb
2LavprisVVS689 kr689 krKøb
3LavprisVærktøj689 kr689 krKøb
4Proshop DK714 kr753 krKøb
5BilligVVS DK719 kr719 krKøb
6CS MEGASTORE DK744 kr783 krKøb
7Greenline749 kr749 krKøb
8Elvvs.dk816 kr816 krKøb
9MaintainIt871,25 kr871,25 krKøb
10PlusLED.dk879 kr879 krKøb
11EL-GROSSISTEN957,65 kr957,65 krKøb
12EL-NETSALG957,65 kr957,65 krKøb
13vvsfittings.dk1.017,5 kr1.017,5 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

LK FUGA LED Lysdæmper 180W Touch IR

Lauritz Knudsen

LK FUGA LED Lysdæmper 180W Touch IR med bagkantsdæmpning og berøringsaktivering. Perfekt til dæmpning af LED pærer, glødepærer og elektronisk trafo.

• led lysdæmper
• touch lysdæmper
• lk fuga
• berøringslysdæmper
• bagkantsdæmper
• ir fjernbetjening
• dimmer
• Smart hjemmeautomation
• Touch aktivering

Beskrivelse

LK FUGA LED Lysdæmper 180W Touch IR er en professionel bagkantsdæmper specielt designet til LED pærer fra 2-180VA. Lysdæmperen aktiveres ved berøring af fronten og kan fjernstyres med IR fjernbetjening. Den kan også bruges til glødepærer og elektronisk trafo 35-180W. Lysdæmperen er sikringsløs med indbygget overbelastnings- og kortslutningssikring. Den tilbyder programmering af forskellige funktioner som børnetimer, trappetimer og minimums/maksimumsniveauer. Perfekt løsning til moderne hjemmeautomation med elegant LK FUGA design.

Specifikationer

dybde:39mm
bredde:47.1mm
højde:47.1mm
moduler:1 modul
betjening:Touch berøring + IR fjernbetjening
ip_klasse:IP20
materialer:Halogenfri, PVC-fri, RoHS
beskyttelse:Overbelastning og kortslutning
dæmpertype:Bagkantsdæmper (CR) til LED
luftfugtighed:5-95% ikke kondenserende
mærkespænding:230V AC
effektområde_led:2-180VA
temperaturområde:-5°C til +45°C
effektområde_trafo:35-180W

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Kan lysdæmperen bruges til alle LED pærer?

Lysdæmperen er designet til CR-dæmpbare LED pærer fra 2-180VA. Det anbefales at teste kompatibilitet med din specifikke LED pære først.

Hvordan betjenes lysdæmperen?

Kort tryk tænder/slukker lyset på fuld styrke. Langt tryk regulerer lysintensiteten op eller ned. Den kan også fjernstyres med IR fjernbetjening.

Hvad sker hvis lysdæmperen overbelastes?

Den har indbygget temperatursikring der afbryder strømmen ved overbelastning. Når problemet fjernes og dæmperen køler af, fungerer den normalt igen.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for LAURITZ KNUDSEN LK Fuga® 180 Touch IR lysdæmper til dæmpning af 230V AC glødelamper, lavvolt halogenlamper og LED hvid.

PriceData har fulgt prisen på LAURITZ KNUDSEN LK Fuga® 180 Touch IR lysdæmper til dæmpning af 230V AC glødelamper, lavvolt halogenlamper og LED hvid. i 99 dage. Laveste pris i perioden er 660 kr (registreret d. 25. februar 2026), højeste er 699 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 673 kr.

Den nuværende pris på 678 kr er tæt på normalprisen. Prisen er faldet 3% den seneste måned. Der er registreret 6 prisfald og 7 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 14 prisændringer for LAURITZ KNUDSEN LK Fuga® 180 Touch IR lysdæmper til dæmpning af 230V AC glødelamper, lavvolt halogenlamper og LED hvid.. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 14 prisændringer for LAURITZ KNUDSEN LK Fuga® 180 Touch IR lysdæmper til dæmpning af 230V AC glødelamper, lavvolt halogenlamper og LED hvid. de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
31. maj 2026678 kr11 kr (2%)
30. maj 2026689 kr25 kr (4%)
26. maj 2026664 kr14 kr (2%)
24. maj 2026678 kr14 kr (2%)
17. maj 2026664 kr14 kr (2%)
16. maj 2026678 kr14 kr (2%)
12. maj 2026664 kr35 kr (5%)
11. maj 2026699 kr35 kr (5%)
18. apr. 2026664 kr25 kr (4%)
17. apr. 2026689 kr25 kr (4%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret