Gå til hovedindhold

Lauridsen Handel Lauridsen 315 mm kegle med fals, genbrugsplast, 40 t

LauridsenSanitetMiljøvenlig genbrugsplastVVS installationerEAN: 5711340018536

Lauridsen 315 mm PVC kegle med fals af genbrugsplast. Højde 185 mm, bunddiameter 540 mm. Ideel til plastbrønde og kombineres med opføringsrør og dæksel. Læs mere

Pris fra 256,29 krtil 469 kr
8 forhandlere

Prisforskel: 212,71 kr (45% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på Lauridsen Handel Lauridsen 315 mm kegle med fals, genbrugsplast, 40 t og køb billigst

8 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 256.29 kr. 8 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Lauridsen 315 mm kegle med fals, genbrugsplast, 40 t
256,29 kr
Til butik
Gå til VVS.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Lauridsen Handel Lauridsen 315 mm kegle med fals, genbrugsplast, 40 t
271,75 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Lauridsen kegle med fals, 315mm. Genbrugsplast
295 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Lauridsen Plastbrndgods - Plastkegle til 315 mm plastbrnd
318 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Lauridsen 315 mm kegle med fals, genbrugsplast, 40 t
341 kr
Til butik
Gå til CompletVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Lauridsen PVC kegle med fals til 315 mm opføringsrør
389 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Lauridsen PVC kegle til opføringsrør på 315 mm
459 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Lauridsen PVC kegle med fals til 315 mm opføringsrør
469 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Lauridsen Handel Lauridsen 315 mm kegle med fals, genbrugsplast, 40 t koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Lauridsen Handel Lauridsen 315 mm kegle med fals, genbrugsplast, 40 t koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1EL-GROSSISTEN256,29 kr256,29 krKøb
2VVS.dk271,75 kr271,75 krKøb
3vvsfittings.dk295 kr295 krKøb
4WATTOO.DK318 kr318 krKøb
5CS MEGASTORE DK341 kr380 krKøb
6CompletVVS389 kr389 krKøb
7LavprisVVS459 kr459 krKøb
8BilligVVS DK469 kr469 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Lauridsen 315 mm kegle med fals, genbrugsplast

Lauridsen

Lauridsen 315 mm PVC kegle med fals af genbrugsplast. Højde 185 mm, bunddiameter 540 mm. Ideel til plastbrønde og kombineres med opføringsrør og dæksel.

• plastkegle
• brøndkegle
• vvs kegle
• 315mm kegle
• lauridsen kegle
• genbrugs kegle
• plastbrøndgods
• VVS installationer
• Miljøvenlig genbrugsplast

Beskrivelse

Lauridsen 315 mm kegle med fals er en kraftig letvægtsløsning til afslutning af plastbrønde. Keglen er fremstillet af genbrugsplast og fungerer som både kegle og brøndkarm. Den kombineres typisk med 315 mm opføringsrør, karm og dæksel for en komplet brøndløsning. Med sine 185 mm højde og 540 mm bunddiameter sikrer den stabil montering omkring opføringsrøret. Keglen kan afsluttes direkte med plastdæksel eller bruges sammen med andre brøndgods. Pga. genbrugsplast-materialet varierer farven, men produktet fremstår hovedsageligt mørkt/sort. En praktisk og miljøvenlig løsning til VVS-installationer med lang holdbarhed og nem håndtering under installationen.

Specifikationer

type:kegle med fals
vægt:15,3 kg
højde:185 mm
materiale:PVC-genbrugsplast
anvendelse:plastbrønde og opføringsrør
bunddiameter:540 mm
rørstørrelse:315 mm
belastningsklasse:A15
leverandørnummer:225586315
maksimalbelastning:1,5 tons

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvilken størrelse opføringsrør passer denne kegle til?

Keglen passer til 315 mm plastopføringsrør og bruges typisk sammen med tilhørende karm og dæksel.

Hvad betyder genbrugsplast og hvordan påvirker det udseendet?

Genbrugsplast betyder at materialet er genbrugt PVC. Keglen fremstår hovedsageligt mørk/sort, men kan have pletter i andre farver fra det oprindelige plastmateriale.

Kan keglen holde til bilkørsel?

Keglen er klassificeret til A15 (maks. 1,5 tons) og er beregnet til områder med fodgængere og cyklister, ikke til bilkørsel.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Lauridsen Handel Lauridsen 315 mm kegle med fals, genbrugsplast, 40 t

PriceData har fulgt prisen på Lauridsen Handel Lauridsen 315 mm kegle med fals, genbrugsplast, 40 t i 185 dage. Laveste pris i perioden er 256,29 kr (registreret d. 9. maj 2026), højeste er 332,21 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 301 kr.

Den nuværende pris på 256,29 kr er den laveste registrerede pris. Det er et godt tidspunkt at købe. Prisen er faldet 6% den seneste måned. Der er registreret 22 prisfald og 22 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 41 prisændringer for Lauridsen Handel Lauridsen 315 mm kegle med fals, genbrugsplast, 40 t. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 41 prisændringer for Lauridsen Handel Lauridsen 315 mm kegle med fals, genbrugsplast, 40 t de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
9. maj 2026256,29 kr38,71 kr (13%)
8. maj 2026295 kr23,25 kr (9%)
5. maj 2026271,75 kr23,25 kr (8%)
4. maj 2026295 kr23,25 kr (9%)
11. apr. 2026271,75 kr46,25 kr (15%)
10. apr. 2026318 kr46,25 kr (17%)
8. apr. 2026271,75 kr10 kr (4%)
26. feb. 2026261,75 kr56,25 kr (18%)
21. feb. 2026318 kr14,21 kr (4%)
20. feb. 2026332,21 kr14,21 kr (4%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret