Gå til hovedindhold

Lauridsen Letvgtsbrndgods - Rund karm inklusiv dksel til 600 mm brnd (maks. 12,5 tons belastning)

LauridsenSanitetB125 belastningsklasseKloak og afløbEAN: 5711340018178

Lauridsen fast brøndkarm & dæksel til 600 mm opføringsrør i glasfiberarmeret polyester. B125 belastningsklasse med 12,5 tons bæreevne og øjebolte. Læs mere

Pris fra 1.099 krtil 1.405 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 306 kr (22% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 949 kr 9. maj

Sammenlign priser på Letvgtsbrndgods - Rund karm inklusiv dksel til 600 mm brnd (maks. 12,5 tons belastning) og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1099 kr. 6 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Lauridsen glasfiber rund karm m. dæksel - Ø600mm, 12,5ton
1.099 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Lauridsen fast brøndkarm & dæksel 600 mm, GAP
1.137,5 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Lauridsen 600 mm karm/dæksel, rund, fast, 12,5 t, glasfiber
1.198 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Letvgtsbrndgods - Rund karm inklusiv dksel til 600 mm brnd (maks. 12,5 tons belastning)
1.362 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Lauridsen fast karm med dæksel til opføringsrør på 600 mm - Maks. belastning 12,5 ton
1.389 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Lauridsen rund fast karm m/dæksel til 600 mm opføringsrør, 12,5 ton - glasfiber
1.405 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Letvgtsbrndgods - Rund karm inklusiv dksel til 600 mm brnd (maks. 12,5 tons belastning) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Letvgtsbrndgods - Rund karm inklusiv dksel til 600 mm brnd (maks. 12,5 tons belastning) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisVærktøj1.099 kr1.099 krKøb
2vvsfittings.dk1.137,5 kr1.137,5 krKøb
3CS MEGASTORE DK1.198 kr1.397 krKøb
4WATTOO.DK1.362 kr1.362 krKøb
5LavprisVVS1.389 kr1.389 krKøb
6BilligVVS DK1.405 kr1.405 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Lauridsen fast brøndkarm & dæksel 600 mm

Lauridsen

Lauridsen fast brøndkarm & dæksel til 600 mm opføringsrør i glasfiberarmeret polyester. B125 belastningsklasse med 12,5 tons bæreevne og øjebolte.

• brøndkarm
• kloakdæksel
• brønddæksel
• glasfiberdæksel
• opføringsrør dæksel
• lauridsen brønd
• Kloak og afløb
• B125 belastningsklasse

Beskrivelse

Lauridsen fast brøndkarm & dæksel 600 mm er fremstillet i glasfiberarmeret polyester med indlagte stålarmeringer for optimal sporbarhed. Produktet er designet til 600 mm opføringsrør og kombineres typisk med betonkegle. Dækslet har udvendig diameter på 730 mm og totalhøjde på 85 mm. Med B125 belastningsklasse kan det bære op til 12,5 tons og er derfor ideelt til boligområder og P-arealer. Dækslet leveres med nedsænkede øjebolte af rustfrit stål til nem håndtering. Det lave vægt på ca. 22 kg gør det til et godt alternativ til tunge betondæksler.

Specifikationer

vægt:ca. 22 kg
materiale:Glasfiberarmeret polyester med stålarmeringer
øjebolte:Nedsænkede rustfri stål Ø6 mm
anvendelse:600 mm opføringsrør
totalhøjde:85 mm
max_belastning:12,5 ton
dæksel_diameter:598 mm
belastningsklasse:B125
udvendig_diameter:730 mm

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvad er B125 belastningsklasse?

B125 betyder at dækslet kan belastes med op til 12,5 ton og er beregnet til områder med fodgængere, cyklister og personbiler som boligområder og P-arealer.

Kan dækslet bruges til andre rør end 600 mm?

Nej, dette dæksel er specifikt designet til 600 mm opføringsrør og betonkegler. For andre størrelser skal du vælge den tilsvarende variant.

Hvordan løftes dækslet op?

Dækslet har to nedsænkede øjebolte af rustfrit stål med Ø6 mm huller. Du skal bruge dækselkroge på 6 mm til at løfte det sikkert op.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Letvgtsbrndgods - Rund karm inklusiv dksel til 600 mm brnd (maks. 12,5 tons belastning)

PriceData har fulgt prisen på Letvgtsbrndgods - Rund karm inklusiv dksel til 600 mm brnd (maks. 12,5 tons belastning) i 175 dage. Laveste pris i perioden er 949 kr (registreret d. 8. februar 2026), højeste er 1.348 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.198 kr.

Den nuværende pris på 1.099 kr er 8% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er faldet 2% den seneste måned. Der er registreret 13 prisfald og 14 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 28 prisændringer for Letvgtsbrndgods - Rund karm inklusiv dksel til 600 mm brnd (maks. 12,5 tons belastning). Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 28 prisændringer for Letvgtsbrndgods - Rund karm inklusiv dksel til 600 mm brnd (maks. 12,5 tons belastning) de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
3. jun. 20261.099 kr67,68 kr (7%)
24. maj 20261.031,32 kr67,68 kr (6%)
23. maj 20261.099 kr67,68 kr (7%)
10. maj 20261.031,32 kr82,32 kr (9%)
9. maj 2026949 kr175,16 kr (16%)
8. maj 20261.124,16 kr175,16 kr (18%)
21. mar. 2026949 kr399 kr (30%)
20. mar. 20261.348 kr399 kr (42%)
14. feb. 2026949 kr175,16 kr (16%)
13. feb. 20261.124,16 kr175,16 kr (18%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret