Gå til hovedindhold

Knipex 95 61 190 Stålwiresaks Passer til Aluminiums- og kobberkabel, enkelt- og flerledet, Mellemhårde stålwirer 7 mm 10 mm² 7

KNIPEXRedskaberKraftsparende designHåndværk og industriEAN: 4003773040651

KNIPEX Stålwiresaks 190 mm med kraftsparende design og præcis knivføring. Smedet i krom-vanadin-stål og egnet til stålwire op til 6 mm diameter. Læs mere

Pris fra 288 krtil 499 kr
11 forhandlere

Prisforskel: 211 kr (42% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på Knipex 95 61 190 Stålwiresaks Passer til Aluminiums- og kobberkabel, enkelt- og flerledet, Mellemhårde stålwirer 7 mm 10 mm² 7 og køb billigst

11 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 288 kr. 11 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Knipex 95 61 190 tang Diagonal tang
288 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Knipex stålwiresaks - 190mm
288 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Knipex 95 61 190 Stålwiresaks Passer til Aluminiums- og kobberkabel, enkelt- og flerledet, Mellemhårde stålwirer 7 mm 10 mm² 7
293 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
KNIPEX Stålwiresaks smedet betrukket med kunststof 190 mm
299 kr
Til butik
Gå til Globaltools.dk
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
Wiresaks 95 61 190 max. 5,0 mm
-26%367,26 kr
Før 496,25 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Tænger Knipex 95 61 190 - diagonalbidetang 190 mm
-4%429 kr
Før 449 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Tænger Knipex 95 61 190 - diagonalbidetang 190 mm
-4%449 kr
Før 469 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
KNIPEX stålwiresaks, 190 mm, ø 2,5 mm - ø 7 mm
451,18 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
KNIPEX smedet stålwiresaks - 190 mm
479 kr
Til butik
Gå til VVS.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
KNIPEX stålwiresaks, 190 mm, ø 2,5 mm - ø 7 mm
482,75 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Knipex Stålwiresaks, 190 mm
499 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Knipex 95 61 190 Stålwiresaks Passer til Aluminiums- og kobberkabel, enkelt- og flerledet, Mellemhårde stålwirer 7 mm 10 mm² 7 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Knipex 95 61 190 Stålwiresaks Passer til Aluminiums- og kobberkabel, enkelt- og flerledet, Mellemhårde stålwirer 7 mm 10 mm² 7 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK288 kr288 krKøb
2LavprisVærktøj288 kr288 krKøb
3CS MEGASTORE DK293 kr332 krKøb
4Proshop DK299 kr338 krKøb
5Globaltools.dk367,26 kr367,26 krKøb
6Boligcenter DK429 kr429 krKøb
7Vivas DK449 kr528 krKøb
8EL-GROSSISTEN451,18 kr451,18 krKøb
9LavprisVVS479 kr479 krKøb
10VVS.dk482,75 kr482,75 krKøb
11BilligVVS DK499 kr499 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

KNIPEX Stålwiresaks 190 mm

KNIPEX

KNIPEX Stålwiresaks 190 mm med kraftsparende design og præcis knivføring. Smedet i krom-vanadin-stål og egnet til stålwire op til 6 mm diameter.

• wiresaks
• trådwiresaks
• kabelsaks
• stålsaks
• knipex saks
• bowdensaks
• drahtseilschere
• Håndværk og industri
• Kraftsparende design

Beskrivelse

KNIPEX Stålwiresaks 190 mm er et professionelt værktøj til skæring af mellemhårde stålwirer op til 6 mm diameter. Saksen er smedet i højkvalitets krom-vanadin-stål og oliehærdet i flere trin for optimal holdbarhed. Den kraftsparende konstruktion med høj udveksling gør arbejdet lettere, mens den justerbare knivføring sikrer præcis skæring. Saksen er udstyret med behagelig kunststofbelægning på håndtagene samt åbningsfjeder og spærrepal. Den særlige skærgeometri forhindrer, at trådwiren opsplejses under skæringen. Ideel til bowdenkabler, rundstål og andre stålwire-applikationer inden for håndværk og industri.

Specifikationer

vægt:Ca. 190 gram
længde:190 mm
materiale:Krom-vanadin-stål
anvendelse:Stålwire til 6 mm
belægning:Kunststof håndtag
spærrepal:Ja
skærhårdhed:64 HRC
åbningsfjeder:Ja
justerbar_knivføring:Ja
maksimal_wire_diameter:6 mm

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvilken maksimal wire-diameter kan saksen klare?

KNIPEX Stålwiresaks kan skære stålwire op til 6 mm i diameter, herunder bowdenkabler og rundstål.

Er saksen egnet til professionelt brug?

Ja, saksen er smedet i krom-vanadin-stål med 64 HRC hårdhed og designet til professionel håndværks- og industribrug.

Hvad betyder den kraftsparende konstruktion?

Den høje udveksling i konstruktionen betyder, at du skal bruge mindre kraft for at skære gennem tykke stålwire sammenlignet med standard sakse.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Knipex 95 61 190 Stålwiresaks Passer til Aluminiums- og kobberkabel, enkelt- og flerledet, Mellemhårde stålwirer 7 mm 10 mm² 7

PriceData har fulgt prisen på Knipex 95 61 190 Stålwiresaks Passer til Aluminiums- og kobberkabel, enkelt- og flerledet, Mellemhårde stålwirer 7 mm 10 mm² 7 i 176 dage. Laveste pris i perioden er 288 kr (registreret d. 29. maj 2026), højeste er 319 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 297 kr.

Den nuværende pris på 288 kr er den laveste registrerede pris. Det er et godt tidspunkt at købe. Prisen er faldet 3% den seneste måned. Der er registreret 21 prisfald og 11 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 33 prisændringer for Knipex 95 61 190 Stålwiresaks Passer til Aluminiums- og kobberkabel, enkelt- og flerledet, Mellemhårde stålwirer 7 mm 10 mm² 7. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 33 prisændringer for Knipex 95 61 190 Stålwiresaks Passer til Aluminiums- og kobberkabel, enkelt- og flerledet, Mellemhårde stålwirer 7 mm 10 mm² 7 de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
29. maj 2026288 kr1 kr (0%)
27. maj 2026289 kr2 kr (1%)
18. maj 2026291 kr1 kr (0%)
6. maj 2026290 kr3 kr (1%)
5. maj 2026293 kr4 kr (1%)
4. maj 2026297 kr1 kr (0%)
25. apr. 2026298 kr5 kr (2%)
24. apr. 2026293 kr3 kr (1%)
9. apr. 2026290 kr1 kr (0%)
8. apr. 2026291 kr2 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret