Gå til hovedindhold

Intel® | Core™ i9-14900K - 24-Core - 3,2 GHz (Op til 6,0 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box (Uden køler)

IntelComputer – processorerEAN: 5032037278522
Pris fra 3.770 krtil 4.499 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 729 kr (16% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 3.695 kr 14. mar.

Sammenlign priser på Intel® | Core™ i9-14900K - 24-Core - 3,2 GHz (Op til 6,0 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box (Uden køler) og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 3770 kr. 6 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Intel Core i9-14900K Raptor Lake-S CPU - 24 kerner - 3.2 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler)
3.770 kr
Til butik
Intel Core i9-14900K Raptor Lake-S CPU - 24 kerner - 3.2 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler) billede

Produktinformation

Processor (CPU), 3.2 GHz (6 GHz Turbo), kan overclockes, 24 kerner (tetracosa core) / 8 P-kerner / 16 E-kerner, 32 tråde, 32 MB L2 / 36 MB L3 cache, understøtter Dual Channel DDR4-3200 RAM / DDR5-5600 RAM, 20 PCI Express Gen 5.0 lanes, LGA1700 socket, indbygget Intel Graphics UHD 770 grafikkort, 125 watt TDP / 253 watt PBP, Box (dog uden køler) - Intel Raptor Lake-S Understøttes af bundkort med Z790 / B760 chipset, eller Z690 / B660 chipset bundkort som dog kan kræve en BIOS opdatering...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: Intel
Kategori: CPU
Artikel nr.: BX8071514900K
EAN: 5032037278522
Varenr.: 3195721
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Intel® | Core™ i9-14900K - 24-Core - 3,2 GHz (Op til 6,0 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box (Uden køler)
3.905 kr
Til butik
Gå til Geekd
TrustScore 4.5 ud af 54,2
Intel Core i9-14900K - 6GHz 24-kerne - LGA1700 CPU - GEEKD.dk
3.978 kr
Til butik
Intel Core i9-14900K - 6GHz 24-kerne - LGA1700 CPU - GEEKD.dk billede

Produktinformation

Klar til at dominere gaming-verdenen med ekstrem 6 GHz kraft? ⚡ Intel Core i9-14900K leverer den ultimative desktop-ydeevne til hardcore gamere der streamer samtidig og content creators der renderer 4K-videoer på rekordtid. Med revolutionerende hybridar...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: Intel
Kategori: CPU
EAN: 5032037278522
Varenr.: 47482002080080
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
CPU Intel Core i9-14900K - 36 MB Smart Cache (Box)
-12%4.399 kr
Før 4.999 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
CPU Intel Core i9-14900K - 36 MB Smart Cache (Box)
-12%4.419 kr
Før 5.019 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Intel Core I9 14900k Lga 1700 Processor
4.499 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Intel® | Core™ i9-14900K - 24-Core - 3,2 GHz (Op til 6,0 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box (Uden køler) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Intel® | Core™ i9-14900K - 24-Core - 3,2 GHz (Op til 6,0 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box (Uden køler) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Proshop DK3.770 kr3.770 krKøb
2CS MEGASTORE DK3.905 kr3.905 krKøb
3Geekd3.978 kr3.978 krKøb
4Boligcenter DK4.399 kr4.399 krKøb
5Vivas DK4.419 kr4.498 krKøb
6Dustin DK4.499 kr4.585,25 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Intel® | Core™ i9-14900K - 24-Core - 3,2 GHz (Op til 6,0 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box (Uden køler)

PriceData har fulgt prisen på Intel® | Core™ i9-14900K - 24-Core - 3,2 GHz (Op til 6,0 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box (Uden køler) i 182 dage. Laveste pris i perioden er 3.499 kr (registreret d. 5. december 2025), højeste er 3.897 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 3.739 kr.

Den nuværende pris på 3.770 kr er tæt på normalprisen. Prisen er faldet 1% den seneste måned. Der er registreret 36 prisfald og 19 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 54 prisændringer for Intel® | Core™ i9-14900K - 24-Core - 3,2 GHz (Op til 6,0 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box (Uden køler). Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 54 prisændringer for Intel® | Core™ i9-14900K - 24-Core - 3,2 GHz (Op til 6,0 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box (Uden køler) de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
26. maj 20263.770 kr2 kr (0%)
25. maj 20263.772 kr13 kr (0%)
24. maj 20263.785 kr10 kr (0%)
12. maj 20263.795 kr21 kr (1%)
9. maj 20263.774 kr21 kr (1%)
5. maj 20263.795 kr27 kr (1%)
2. maj 20263.768 kr61 kr (2%)
25. apr. 20263.829 kr1 kr (0%)
24. apr. 20263.830 kr3 kr (0%)
21. apr. 20263.833 kr5 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret