Gå til hovedindhold

Intel® | Core™ i9-14900 - 24-Core - 3,2 GHz (Op til 5,8 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box

IntelComputer – processorerEAN: 5032037279192
Pris fra 4.440 krtil 5.299 kr
8 forhandlere

Prisforskel: 859 kr (16% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 3.968 kr 5. apr.

Sammenlign priser på Intel® | Core™ i9-14900 - 24-Core - 3,2 GHz (Op til 5,8 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box og køb billigst

8 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 4440 kr. 7 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Intel Core i9-14900 Raptor Lake-S CPU - 24 kerner - 2 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (med køler)
4.440 kr
Til butik
Intel Core i9-14900 Raptor Lake-S CPU - 24 kerner - 2 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (med køler) billede

Produktinformation

Processor (CPU), 2 GHz (5.8 GHz Turbo), 24 kerner (tetracosa core) / 8 P-kerner / 16 E-kerner, 32 tråde, 32 MB L2 / 36 MB L3 cache, understøtter Dual Channel DDR4-3200 RAM / DDR5-4800 RAM, 20 PCI Express Gen 5.0 lanes, LGA1700 socket, indbygget Intel Graphics UHD 770 grafikkort, 125 watt TDP / 65 watt PBP / 219 watt PBP, Box med INTEL RH1 køler - Intel Raptor Lake-S Understøttes af bundkort med Z790 / B760 chipset, eller Z690 / B660 chipset bundkort som dog kan kræve en BIOS opdatering...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: Intel
Kategori: CPU
Artikel nr.: BX8071514900
EAN: 5032037279192
Varenr.: 3218131
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Intel Core i9-14900 Raptor Lake-S CPU - 24 kerner - 2 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed
4.582 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Intel® | Core™ i9-14900 - 24-Core - 3,2 GHz (Op til 5,8 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box
4.619 kr
Til butik
Gå til Geekd
TrustScore 4.5 ud af 54,2
Intel Core i9-14900 Raptor Lake-S CPU - 24 kerner - 2 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed - GEEKD.dk
4.921 kr
Til butik
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Intel Core I9 14900 Lga 1700 Processor
4.999 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
CPU Intel Core i9-14900 - 14. gen, 36 MB Smart Cache (Box)
-4%5.099 kr
Før 5.299 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
CPU Intel Core i9-14900 - 14. gen, 36 MB Smart Cache (Box)
-4%5.119 kr
Før 5.319 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
Intel Core i9-14900 Raptor Lake-S CPU - 24 kerner - 2 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed
5.299 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Intel® | Core™ i9-14900 - 24-Core - 3,2 GHz (Op til 5,8 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Intel® | Core™ i9-14900 - 24-Core - 3,2 GHz (Op til 5,8 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Proshop DK4.440 kr4.440 krKøb
2CompuMail DK4.582 kr4.582 krKøb
3CS MEGASTORE DK4.619 kr4.619 krKøb
4Geekd4.921 kr4.921 krKøb
5Dustin DK4.999 kr5.085,25 krKøb
6Boligcenter DK5.099 kr5.099 krKøb
7Vivas DK5.119 kr5.198 krKøb
8Ultrashop5.299 kr5.299 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Intel® | Core™ i9-14900 - 24-Core - 3,2 GHz (Op til 5,8 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box

PriceData har fulgt prisen på Intel® | Core™ i9-14900 - 24-Core - 3,2 GHz (Op til 5,8 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box i 182 dage. Laveste pris i perioden er 3.968 kr (registreret d. 5. april 2026), højeste er 4.621 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 4.450 kr.

Den nuværende pris på 4.440 kr er tæt på normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 38 prisfald og 29 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 66 prisændringer for Intel® | Core™ i9-14900 - 24-Core - 3,2 GHz (Op til 5,8 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 66 prisændringer for Intel® | Core™ i9-14900 - 24-Core - 3,2 GHz (Op til 5,8 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
2. jun. 20264.440 kr2 kr (0%)
1. jun. 20264.438 kr5 kr (0%)
31. maj 20264.443 kr5 kr (0%)
30. maj 20264.438 kr4 kr (0%)
28. maj 20264.434 kr134 kr (3%)
27. maj 20264.568 kr146 kr (3%)
23. maj 20264.422 kr29 kr (1%)
9. apr. 20264.393 kr425 kr (11%)
5. apr. 20263.968 kr347 kr (8%)
3. apr. 20264.315 kr3 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret