Gå til hovedindhold

Intel® | Core™ i5-14600K - 14-Core - 3,5 GHz (Op til 5,3 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box (Uden køler)

IntelKomponenterEAN: 5032037278447
Pris fra 2.061 krtil 3.019 kr
8 forhandlere

Prisforskel: 958 kr (32% besparelse)

Tidsbegrænset tilbud

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 1.688 kr 10. apr.

Sammenlign priser på Intel® | Core™ i5-14600K - 14-Core - 3,5 GHz (Op til 5,3 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box (Uden køler) og køb billigst

8 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 2061 kr. 6 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Intel Core I5 14600k Lga 1700 Processor
-0%2.061 kr
Før 2.061,25 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Intel Core I5 14600k Lga 1700 Processor billede

Produktinformation

Styrket med en clockhastighed på 3,5 gigahertz. Med Intel UHD Graphics 770 for overlegen grafik. 14-core processor til effektiv multitasking. Fungerer med en maksimal turbohastighed på 5,3 gigahertz. Understøtter 20 tråde til avancerede computerfunktioner. Repræsenterer 14. generation i Intels processorlinje. Leveres i en FCLGA1700 socket-kompatibel pakke.

Produktspecifikationer

Mærke: Intel
Kategori: 1700
Artikel nr.: BX8071514600K
EAN: 5032037278447
Varenr.: 5011350030
Gå til Geekd
TrustScore 4.5 ud af 54,2
Intel Core i5-14600K - 5.3GHz 14-kerne - LGA1700 CPU - GEEKD.dk
2.376 kr
Til butik
Intel Core i5-14600K - 5.3GHz 14-kerne - LGA1700 CPU - GEEKD.dk billede

Produktinformation

Hvad hvis din CPU kunne håndtere ALT samtidig? Med Intel Core i5-14600K får du 14 kerner med turbo op til 5,3 GHz, der smadrer alle forventninger til gaming og multitasking. Om du render din næste YouTube-video eller dominerer i de nyeste AAA-titler - d...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: Intel
Kategori: CPU
EAN: 5032037278447
Varenr.: 47482006896976
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Intel Core i5-14600K Raptor Lake Refresh CPU - 5.3GHz 14-kerne - LGA1700 - Intel Boxed without heatsink/fan
2.453 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Intel Core i5-14600K Raptor Lake-S CPU - 14 kerner - 3.5 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler)
2.565 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Intel® | Core™ i5-14600K - 14-Core - 3,5 GHz (Op til 5,3 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box (Uden køler)
2.820 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
Intel Core i5-14600K Raptor Lake Refresh CPU - 5.3GHz 14-kerne - LGA1700 - Intel Boxed without heatsink/fan
2.889 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Intel Core i5-14600K processor - 24 MB Smart Cache (Box)
-6%2.999 kr
Før 3.199 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Intel Core i5-14600K processor - 24 MB Smart Cache (Box)
-6%3.019 kr
Før 3.219 krTidsbegrænset tilbud
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Intel® | Core™ i5-14600K - 14-Core - 3,5 GHz (Op til 5,3 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box (Uden køler) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Intel® | Core™ i5-14600K - 14-Core - 3,5 GHz (Op til 5,3 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box (Uden køler) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Dustin DK2.061 kr2.147,25 krKøb
2Geekd2.376 kr2.376 krKøb
3CompuMail DK2.453 kr2.453 krKøb
4Proshop DK2.565 kr2.565 krKøb
5CS MEGASTORE DK2.820 kr2.820 krKøb
6Ultrashop2.889 kr2.889 krKøb
7Boligcenter DK2.999 kr2.999 krKøb
8Vivas DK3.019 kr3.098 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Intel® | Core™ i5-14600K - 14-Core - 3,5 GHz (Op til 5,3 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box (Uden køler)

PriceData har fulgt prisen på Intel® | Core™ i5-14600K - 14-Core - 3,5 GHz (Op til 5,3 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box (Uden køler) i 178 dage. Laveste pris i perioden er 1.688 kr (registreret d. 8. december 2025), højeste er 2.061 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.851 kr.

Den nuværende pris på 2.061 kr er 11% over normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 11 prisfald og 15 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 27 prisændringer for Intel® | Core™ i5-14600K - 14-Core - 3,5 GHz (Op til 5,3 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box (Uden køler). Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 27 prisændringer for Intel® | Core™ i5-14600K - 14-Core - 3,5 GHz (Op til 5,3 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box (Uden køler) de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
20. maj 20262.061 kr33 kr (2%)
19. maj 20262.028 kr33 kr (2%)
7. maj 20262.061 kr62 kr (3%)
11. apr. 20261.999 kr311 kr (18%)
10. apr. 20261.688 kr311 kr (16%)
8. apr. 20261.999 kr74 kr (4%)
3. apr. 20261.925 kr11 kr (1%)
23. mar. 20261.936 kr109 kr (6%)
22. mar. 20261.827 kr2 kr (0%)
21. mar. 20261.825 kr137 kr (8%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret