Gå til hovedindhold

Intel® | Core™ i5-14400 - 10-Core - 2,5 GHz (Op til 4,7 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box

IntelKomponenterEAN: 5032037279130
Pris fra 1.399 krtil 1.968 kr
4 forhandlere

Prisforskel: 569 kr (29% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 1.290 kr 3. maj

Sammenlign priser på Intel® | Core™ i5-14400 - 10-Core - 2,5 GHz (Op til 4,7 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box og køb billigst

4 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1399 kr. 2 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Komplett DK
TrustScore 2.5 ud af 52,4
E-mærke certificeret
Intel Core i5-14400 CPU
1.399 kr
Til butik
Intel Core i5-14400 CPU billede

Produktinformation

Intel Core i5-14400 CPU - LGA 1700, 10-cores, 16-Threads, 4.7GHz, Raptor Lake Refresh - PC-komponenter Processorer

Produktspecifikationer

Mærke: Intel
Kategori: PC-komponenter
Artikel nr.: BX8071514400
EAN: 5032037279130
Varenr.: 1302549
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Intel Core I5 14400 Lga 1700 Processor
1.624 kr
Til butik
Intel Core I5 14400 Lga 1700 Processor billede

Produktinformation

Højtydende Intel Core i5-processor med 10 kerner og 16 tråde Maks. turbohastighed på 4,7 GHz til krævende applikationer 29,5 MB cache til effektiv dataadgang og -behandling Kompatibel med LGA1700-sokkel til de nyeste bundkort Understøtter PCI Express 4.0/5.0 til næste generations hardware Energieffektivt design med 65W Thermal Design Power (TDP) Avanceret 10 nm fremstillingsproces for forbedret effektivitet...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: Intel
Kategori: 1700
Artikel nr.: BX8071514400
EAN: 5032037279130
Varenr.: 5011368960
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Intel Core i5-14400 Raptor Lake-S CPU - 10 kerner - 2.5 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (med køler)
1.851 kr
Til butik
Intel Core i5-14400 Raptor Lake-S CPU - 10 kerner - 2.5 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (med køler) billede

Produktinformation

Processor (CPU), 2.5 GHz (4.7 GHz Turbo), 10 kerner (deca core) / 6 P-kerner / 4 E-kerner, 16 tråde, 9.5 MB L2 / 20 MB L3 cache, understøtter Dual Channel DDR4-3200 RAM / DDR5-4800 RAM, 20 PCI Express Gen 5.0 lanes, LGA1700 socket, indbygget Intel Graphics UHD 730 grafikkort, 125 watt TDP / 65 watt PBP / 148 watt PBP, Box med INTEL RM1 køler - Intel Raptor Lake-S Understøttes af bundkort med Z790 / B760 chipset, eller Z690 / B660 chipset bundkort som dog kan kræve en BIOS opdatering...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: Intel
Kategori: CPU
Artikel nr.: BX8071514400
EAN: 5032037279130
Varenr.: 3218115
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Intel® | Core™ i5-14400 - 10-Core - 2,5 GHz (Op til 4,7 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box
1.968 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Intel® | Core™ i5-14400 - 10-Core - 2,5 GHz (Op til 4,7 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Intel® | Core™ i5-14400 - 10-Core - 2,5 GHz (Op til 4,7 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Komplett DK1.399 kr1.399 krKøb
2Dustin DK1.624 kr1.710,25 krKøb
3Proshop DK1.851 kr1.851 krKøb
4CS MEGASTORE DK1.968 kr1.968 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Intel® | Core™ i5-14400 - 10-Core - 2,5 GHz (Op til 4,7 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box

PriceData har fulgt prisen på Intel® | Core™ i5-14400 - 10-Core - 2,5 GHz (Op til 4,7 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box i 133 dage. Laveste pris i perioden er 1.290 kr (registreret d. 15. april 2026), højeste er 1.436 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.356 kr.

Den nuværende pris på 1.399 kr er 3% over normalprisen. Prisen er steget 8% den seneste måned. Der er registreret 4 prisfald og 5 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 10 prisændringer for Intel® | Core™ i5-14400 - 10-Core - 2,5 GHz (Op til 4,7 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 10 prisændringer for Intel® | Core™ i5-14400 - 10-Core - 2,5 GHz (Op til 4,7 GHz Turbo) - LGA1700-Socket - Intel® UHD Graphics | Box de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
19. maj 20261.399 kr50 kr (4%)
4. maj 20261.349 kr59 kr (5%)
3. maj 20261.290 kr59 kr (4%)
1. maj 20261.349 kr50 kr (4%)
30. apr. 20261.399 kr50 kr (4%)
22. apr. 20261.349 kr53 kr (4%)
18. apr. 20261.296 kr6 kr (0%)
15. apr. 20261.290 kr109 kr (8%)
27. mar. 20261.399 kr37 kr (3%)
20. jan. 20261.436 kr

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret