Gå til hovedindhold

Intel® Core™ i5-12400F (Alder Lake) - 6-core - 2.5 GHz (4.4 GHz Intel® Turbo Boost 2.0) - LGA1700 socket - Box

IntelComputer – processorerEAN: 5032037237758
Pris fra 1.199 krtil 1.719 kr
9 forhandlere

Prisforskel: 520 kr (30% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 992 kr 9. maj

Sammenlign priser på Intel® Core™ i5-12400F (Alder Lake) - 6-core - 2.5 GHz (4.4 GHz Intel® Turbo Boost 2.0) - LGA1700 socket - Box og køb billigst

9 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1199 kr. 8 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Intel Core i5-12400F 6 kerner LGA 1700 PIB - m/køler
1.199 kr
Til butik
Intel Core i5-12400F 6 kerner LGA 1700 PIB - m/køler billede

Produktinformation

Intel Core i5 12400F - 2.5 GHz - 6-core - 12 tråde - 18 MB cache - LGA1700 Socket - Box

Produktspecifikationer

Mærke: Intel
Artikel nr.: BX8071512400F
EAN: 5032037237758
Varenr.: 1000260909
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Intel Core i5-12400F Alder Lake CPU - 6 kerner - 2.5 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (med køler)
1.203 kr
Til butik
Intel Core i5-12400F Alder Lake CPU - 6 kerner - 2.5 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (med køler) billede

Produktinformation

Processor (CPU), 2.5 GHz (4.4 GHz Turbo), 6 kerner (hexa core) / 6 P-kerner / 0 E-kerner, 12 tråde, 7.5 MB L2 / 18 MB MB Smart cache, understøtter Dual Channel DDR4-3200 RAM / DDR5-4800 RAM, 20 PCI Express Gen 5.0 lanes, LGA1700 socket, 65 watt PBP, Box med INTEL RM1 køler - Intel Alder Lake...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: Intel
Kategori: CPU
Artikel nr.: BX8071512400F
EAN: 5032037237758
Varenr.: 3024245
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Intel® Core™ i5-12400F (Alder Lake) - 6-core - 2.5 GHz (4.4 GHz Intel® Turbo Boost 2.0) - LGA1700 socket - Box
1.212 kr
Til butik
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Intel Core I5 12400f Lga 1700 Processor
1.249 kr
Til butik
Gå til Teknikproffset DK
TrustScore 3.5 ud af 53,3
Intel Core i5-12400F-processor – En
1.266 kr
Til butik
Gå til Geekd
TrustScore 4.5 ud af 54,2
Intel CPU Core I5-12400F 2.5GHz 6 kerner - GEEKD.dk
1.339 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
Intel Core i5-12400F 6 kerner LGA 1700 PIB - m/køler
1.419 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
CPU Intel Core i5-12400F 2,5 GHz 6 kerner (boxed m/køler)
1.699 kr
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
CPU Intel Core i5-12400F 2,5 GHz 6 kerner (boxed m/køler)
1.719 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Intel® Core™ i5-12400F (Alder Lake) - 6-core - 2.5 GHz (4.4 GHz Intel® Turbo Boost 2.0) - LGA1700 socket - Box koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Intel® Core™ i5-12400F (Alder Lake) - 6-core - 2.5 GHz (4.4 GHz Intel® Turbo Boost 2.0) - LGA1700 socket - Box koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK1.199 kr1.199 krKøb
2Proshop DK1.203 kr1.203 krKøb
3CS MEGASTORE DK1.212 kr1.212 krKøb
4Dustin DK1.249 kr1.335,25 krKøb
5Teknikproffset DK1.266 kr1.315 krKøb
6Geekd1.339 kr1.339 krKøb
7Ultrashop1.419 kr1.419 krKøb
8Boligcenter DK1.699 kr1.699 krKøb
9Vivas DK1.719 kr1.788 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Intel® Core™ i5-12400F (Alder Lake) - 6-core - 2.5 GHz (4.4 GHz Intel® Turbo Boost 2.0) - LGA1700 socket - Box

PriceData har fulgt prisen på Intel® Core™ i5-12400F (Alder Lake) - 6-core - 2.5 GHz (4.4 GHz Intel® Turbo Boost 2.0) - LGA1700 socket - Box i 180 dage. Laveste pris i perioden er 949 kr (registreret d. 5. december 2025), højeste er 1.286 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.135 kr.

Den nuværende pris på 1.199 kr er 6% over normalprisen. Prisen er steget 3% den seneste måned. Der er registreret 27 prisfald og 27 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 55 prisændringer for Intel® Core™ i5-12400F (Alder Lake) - 6-core - 2.5 GHz (4.4 GHz Intel® Turbo Boost 2.0) - LGA1700 socket - Box. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 55 prisændringer for Intel® Core™ i5-12400F (Alder Lake) - 6-core - 2.5 GHz (4.4 GHz Intel® Turbo Boost 2.0) - LGA1700 socket - Box de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
2. jun. 20261.199 kr8 kr (1%)
31. maj 20261.207 kr1 kr (0%)
29. maj 20261.208 kr1 kr (0%)
25. maj 20261.209 kr1 kr (0%)
24. maj 20261.208 kr5 kr (0%)
23. maj 20261.203 kr4 kr (0%)
22. maj 20261.199 kr3 kr (0%)
20. maj 20261.202 kr1 kr (0%)
19. maj 20261.201 kr119 kr (11%)
14. maj 20261.082 kr88 kr (9%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret