Gå til hovedindhold

Schneider Electric IHC Lysdæmper med scenarier 0-400W LED 60W, 8-230V AC/DC, DIN-skinne, 18 mm

Schneider ElectricBelysningScenarie-programmeringProfessionel el-installationEAN: 3606480769252

Schneider Electric Acti9 LED Lysdæmper IHC/SA 60W til DIN-skinne montering. Op til 3 lyssenarier, kompatibel med LED, glødelamper og transformere. Læs mere

Pris fra 866 krtil 1.299 kr
8 forhandlere

Prisforskel: 433 kr (33% besparelse)

Tidsbegrænset tilbud

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på IHC Lysdæmper med scenarier 0-400W LED 60W, 8-230V AC/DC, DIN-skinne, 18 mm og køb billigst

8 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 866 kr. 8 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK Lysdæmper LED Komfort 60W SA
-9%866 kr
Før 953 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Schneider Acti9 lysdæmper komfort, LED, IHC/SA til 60W
878 kr
Til butik
Gå til VVS.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
ke Lysdæmper Dimmer LED Komfort 60W IHC/SA, 18 mm
986,75 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Schneider Acti9 lysdæmper, komfort, LED, IHC/SA, 60W
999 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
IHC Lysdæmper med scenarier 0-400W LED 60W, 8-230V AC/DC, DIN-skinne, 18 mm
1.010 kr
Til butik
Gå til EL-NETSALG
TrustScore 4 ud af 53,8
DIN LED komfort dimmer 60W IHC/SA
1.171,98 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK Lysdæmper LED Komfort 60W IHC/SA, Hvid
1.299 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Schneider Acti9 lysdæmper komfort LED IHC/SA til 60W
1.299 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad IHC Lysdæmper med scenarier 0-400W LED 60W, 8-230V AC/DC, DIN-skinne, 18 mm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad IHC Lysdæmper med scenarier 0-400W LED 60W, 8-230V AC/DC, DIN-skinne, 18 mm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Proshop DK866 kr905 krKøb
2LavprisEl878 kr878 krKøb
3VVS.dk986,75 kr986,75 krKøb
4Greenline999 kr999 krKøb
5Elvvs.dk1.010 kr1.010 krKøb
6EL-NETSALG1.171,98 kr1.171,98 krKøb
7BilligVVS DK1.299 kr1.299 krKøb
8LavprisVVS1.299 kr1.299 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Schneider Electric Acti9 LED Lysdæmper IHC/SA 60W

Schneider Electric

Schneider Electric Acti9 LED Lysdæmper IHC/SA 60W til DIN-skinne montering. Op til 3 lyssenarier, kompatibel med LED, glødelamper og transformere.

• lysdæmper
• lysdimmer
• tavlekomponent
• schneider lysdæmper
• acti9
• ihc lysdæmper
• led dimmer
• tavledæmper
• Professionel el-installation
• Scenarie-programmering

Beskrivelse

Schneider Electric Acti9 LED Lysdæmper IHC/SA 60W er en professionel tavlelysdæmper designet til DIN-skinne montering i el-tavler. Denne universelle lysdæmper er kompatibel med LED-belysning op til 60W, glødelamper op til 400W og elektroniske transformere op til 300W. Lysdæmperen har mulighed for op til 3 programmérbare lyssenarier via medfølgende diodebrik og styres med trykkontakter ved 8-230V AC/DC. Kompakt 18mm modulbredde gør den ideel til moderne el-installationer, hvor der kræves intelligent lysstyring med høj pålidelighed.

Specifikationer

ip_klasse:IP20
montering:DIN-skinne
lyssenarier:Op til 3
modulbredde:18 mm
glødelamper:400W
maks_sikring:13A
halogenlamper:400W
strømforbrug:0,3W
kompaktlysrør:80W
led_belastning:60W
min_belastning:Ingen
styrespænding:8-230V AC/DC
mærkespænding:8-230V AC/DC
standby_forbrug:0,2W
induktive_belastninger:400W
elektroniske_transformere:300W

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvilke lampetyper er lysdæmperen kompatibel med?

Lysdæmperen understøtter LED-lamper op til 60W, glødelamper og halogenlamper op til 400W, samt elektroniske transformere op til 300W og kompaktlysrør op til 80W.

Hvordan programmeres lyssenarier?

Op til 3 lyssenarier programmeres ved hjælp af den medfølgende diodebrik og indstilles på fronten af lysdæmperen. Se vejledningen for detaljeret setup.

Hvor meget plads kræver lysdæmperen i tavlen?

Lysdæmperen har en modulbredde på 18mm og kræver mindst 8mm ventilationsafstand på hver side ved belastninger over 300W.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for IHC Lysdæmper med scenarier 0-400W LED 60W, 8-230V AC/DC, DIN-skinne, 18 mm

PriceData har fulgt prisen på IHC Lysdæmper med scenarier 0-400W LED 60W, 8-230V AC/DC, DIN-skinne, 18 mm i 148 dage. Laveste pris i perioden er 866 kr (registreret d. 3. juni 2026), højeste er 953 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 920 kr.

Den nuværende pris på 866 kr er den laveste registrerede pris. Det er et godt tidspunkt at købe. Prisen er faldet 9% den seneste måned. Der er registreret 23 prisfald og 10 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 34 prisændringer for IHC Lysdæmper med scenarier 0-400W LED 60W, 8-230V AC/DC, DIN-skinne, 18 mm. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 34 prisændringer for IHC Lysdæmper med scenarier 0-400W LED 60W, 8-230V AC/DC, DIN-skinne, 18 mm de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
3. jun. 2026866 kr8 kr (1%)
2. jun. 2026874 kr4 kr (0%)
1. jun. 2026878 kr4 kr (0%)
31. maj 2026882 kr4 kr (0%)
30. maj 2026886 kr4 kr (0%)
29. maj 2026890 kr4 kr (0%)
28. maj 2026894 kr4 kr (0%)
26. maj 2026898 kr5 kr (1%)
25. maj 2026903 kr5 kr (1%)
24. maj 2026908 kr5 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret