Gå til hovedindhold

Vaterpas 1400 mm - m/3 libeller, PV 140, Hultafors 414501

HultaforsRedskaberPræcisionsmålingProfessionelt byggeriEAN: 7317844041117

Hultafors PV-140 vaterpas med ekstra stærk 59x26mm aluminiumprofil og 3 slagfaste libeller. Indbygget forstørrelsesglas og selvlysende reflektor. Læs mere

Pris fra 1.005 krtil 1.389 kr
7 forhandlere

Prisforskel: 384 kr (28% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 965 kr 21. mar.

Sammenlign priser på Vaterpas 1400 mm - m/3 libeller, PV 140, Hultafors 414501 og køb billigst

7 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1005 kr. 7 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Hultafors 140cm PV vaterpas
1.005 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Hultafors vaterpas "ekstra stærk" aluminium 140 cm
1.019 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Hultafors vaterpas aluminium PV, 140 cm
1.087,08 kr
Til butik
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Hultafors 140cm PV vaterpas
1.099 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Hultafors 140 cm ekstra stærk aluminium vaterpas
1.099 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Hultafors ekstra stærk vaterpas i aluminium 140cm
1.199 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Vaterpas 1400 mm - m/3 libeller, PV 140, Hultafors 414501
1.389 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Vaterpas 1400 mm - m/3 libeller, PV 140, Hultafors 414501 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Vaterpas 1400 mm - m/3 libeller, PV 140, Hultafors 414501 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisVærktøj1.005 kr1.005 krKøb
2BilligVVS DK1.019 kr1.019 krKøb
3EL-GROSSISTEN1.087,08 kr1.087,08 krKøb
4LavprisEl1.099 kr1.099 krKøb
5LavprisVVS1.099 kr1.099 krKøb
6Greenline1.199 kr1.199 krKøb
7CS MEGASTORE DK1.389 kr1.588 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Hultafors Vaterpas PV-140 140cm

Hultafors

Hultafors PV-140 vaterpas med ekstra stærk 59x26mm aluminiumprofil og 3 slagfaste libeller. Indbygget forstørrelsesglas og selvlysende reflektor.

• vaterpas
• libelle
• måleværktøj
• hultafors vaterpas
• professionelt vaterpas
• byggeri vaterpas
• vvs værktøj
• præcisionsmåling
• Professionelt byggeri
• Præcisionsmåling

Beskrivelse

Hultafors PV-140 vaterpas er det ultimative præcisionsværktøj for professionelle håndværkere og byggefolk. Med sin ekstra stærke aluminiumprofil på 59x26mm og vægt på 1,4 kg leverer dette vaterpas den stabilitet og nøjagtighed, som krævende byggeprojekter kræver. De tre slagfaste bloklibeller med 200mm radius sikrer en følsomhed på 10mm/m og en tolerance på ±0,5mm/m i normal position. Den centrale libelle er udstyret med 30% forstørrelsesglas og selvlysende reflektor, hvilket gør aflæsningen lettere selv under dårlige lysforhold. Stødabsorberende endepropper og temperatursikre libelleindstøbninger sikrer lang holdbarhed og pålidelig måling år efter år. Ideal til VVS-installation, tømrerarbejde og præcisionsmontage hvor nøjagtighed er afgørende.

Specifikationer

vægt:1,4 kg
profil:59 x 26 mm aluminium
længde:140 cm
libeller:3 slagfaste bloklibeller
materiale:ekstra stærk aluminium
reflektor:selvlysende på midterlibelle
følsomhed:10 mm/m
endepropper:stødabsorberende
libelle_radius:200 mm
tolerance_normal:±0,5 mm/m
tolerance_omvendt:±0,5 mm/m
forstørrelsesglas:30% på midterlibelle
temperaturmodstand:temperatursikre libeller

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvor præcist er Hultafors PV-140 vaterpasset?

PV-140 har en tolerance på ±0,5 mm/m i normal position, hvilket gør det ideelt til professionelle præcisionsmålinger i byggeri og installation.

Kan vaterpasset modstå hårdt byggepladsarbejde?

Ja, den ekstra stærke aluminiumprofil og slagfaste libeller er designet til at modstå støjel og hårdt byggepladsarbejde. Stødabsorberende endepropper beskytter yderligere.

Hvad er forskellen på PV-140 og almindelige vaterpas?

PV-140 har forstørrelsesglas på midterlibellen (+30%), selvlysende reflektor og ekstra stærk 59x26mm aluminiumprofil for øget præcision og holdbarhed.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Vaterpas 1400 mm - m/3 libeller, PV 140, Hultafors 414501

PriceData har fulgt prisen på Vaterpas 1400 mm - m/3 libeller, PV 140, Hultafors 414501 i 182 dage. Laveste pris i perioden er 965 kr (registreret d. 21. januar 2026), højeste er 1.097 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.020 kr.

Den nuværende pris på 1.005 kr er tæt på normalprisen. Prisen er faldet 8% den seneste måned. Der er registreret 10 prisfald og 12 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 22 prisændringer for Vaterpas 1400 mm - m/3 libeller, PV 140, Hultafors 414501. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 22 prisændringer for Vaterpas 1400 mm - m/3 libeller, PV 140, Hultafors 414501 de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
30. maj 20261.005 kr6 kr (1%)
26. maj 2026999 kr6 kr (1%)
24. maj 20261.005 kr6 kr (1%)
17. maj 2026999 kr6 kr (1%)
16. maj 20261.005 kr6 kr (1%)
12. maj 2026999 kr6 kr (1%)
9. maj 20261.005 kr82,08 kr (8%)
8. maj 20261.087,08 kr82,08 kr (8%)
28. mar. 20261.005 kr40 kr (4%)
21. mar. 2026965 kr131 kr (12%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret