Gå til hovedindhold

Hager MCN automatsikring, C, 10A, 1P, 6kA, 4 modul

HagerEludstyrC-karakteristik til motorerBoligtavler og husinstallationerEAN: 3250614314261

Hager MCN510E automatsikring med C-karakteristik, 10A, 1P+N, 6kA brydeevne. Ideel til boligtavler og husinstallationer. Kvalitetssikring fra Hager. Læs mere

Pris fra 60 krtil 119 kr
10 forhandlere

Prisforskel: 59 kr (50% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 58 kr 26. mar.

Sammenlign priser på Hager MCN automatsikring, C, 10A, 1P, 6kA, 4 modul og køb billigst

10 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 60 kr. 10 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Hager MCN automatsikring, C, 10A, 1P, 6kA, 4 modul
60 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Hager Automatsikring 1P+N 10A C kar
60 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
AUTOMATSIKRING C10A 1P+N 6KA 2M
60,2 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Hager MCN510E, 230 V
62 kr
Til butik
Gå til Billigelogvvs.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
Automatsikring C10A 1P+N 6Ka 2M
64,04 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Automatsikring c10a 1p+n 6ka 2m
66,25 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Hager Automatsikring C 1P+0, 10A
67 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Automatsikr. 1P+N 6Ka C-10A 2M
72,5 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Hager automatsikring C 1P+N, 10A
109 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Hager 10A automatsikring 1P+N i hvid
119 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 10 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Hager MCN automatsikring, C, 10A, 1P, 6kA, 4 modul koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 10 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Hager MCN automatsikring, C, 10A, 1P, 6kA, 4 modul koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1WATTOO.DK60 kr60 krKøb
2Proshop DK60 kr99 krKøb
3EL-GROSSISTEN60,2 kr60,2 krKøb
4CS MEGASTORE DK62 kr101 krKøb
5Billigelogvvs.dk64,04 kr64,04 krKøb
6MaintainIt66,25 kr66,25 krKøb
7Greenline67 kr67 krKøb
8vvsfittings.dk72,5 kr72,5 krKøb
9BilligVVS DK109 kr109 krKøb
10LavprisVVS119 kr119 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Hager MCN510E Automatsikring 1P+N 10A C-karakteristik

Hager

Hager MCN510E automatsikring med C-karakteristik, 10A, 1P+N, 6kA brydeevne. Ideel til boligtavler og husinstallationer. Kvalitetssikring fra Hager.

• automatsikring
• sikring
• oversikring
• mcb
• c-karakteristik
• 10 ampere
• hager sikring
• boligtavle
• Boligtavler og husinstallationer
• C-karakteristik til motorer

Beskrivelse

Hager MCN510E er en professionel automatsikring med C-karakteristik designet til boligtavler og husinstallationer. Med 10A mærkestrøm og 1P+N konfiguration sikrer den optimal beskyttelse af lys- og varme kredse. 6kA brydeevne garanterer pålidelig kortslutningsbeskyttelse, mens den kompakte 2-modul design passer perfekt i standard DIN-skinne tavler. C-karakteristikken gør den ideel til motorer og belysning med høje indkoblingsstrømme. Produceret af Hager med MCN510E typenummer, overholder den alle europæiske standarder. Perfekt til professionelle elektrikere og private husejere som ønsker pålidelig el-sikkerhed.

Specifikationer

Poler:1P+N
Standard:EN 60898
Brydeevne:6kA
Spænding:230V AC
Modulbredde:2 modul (36mm)
Mærkestrøm:10A
Karakteristik:C
Monteringstype:DIN-skinne

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Hvad er forskellen på C-karakteristik og B-karakteristik?

C-karakteristik tåler højere indkoblingsstrømme end B-karakteristik. C-automatsikringer udløser ved 5-10 gange nominel strøm, hvilket gør dem ideelle til motorer og belysning med høje startstrømme.

Kan denne sikring anvendes i almindelige boligtavler?

Ja, MCN510E er designet specifikt til boligtavler og husinstallationer. Den passer perfekt på standard DIN-skinne og opfylder alle krav til private installationer.

Hvad betyder 1P+N konfigurationen?

1P+N betyder 1 pol plus nul. Sikringen beskytter både fase og nuleder, hvilket er standardkonfiguration for danske boliginstallationer med 230V.

Er 6kA brydeevne tilstrækkelig til husinstallationer?

Ja, 6kA brydeevne er mere end tilstrækkelig til almindelige husinstallationer. De fleste boligområder har kortslutningsstrømme på 1-3kA, så 6kA giver god sikkerhedsmargin.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Hager MCN automatsikring, C, 10A, 1P, 6kA, 4 modul

PriceData har fulgt prisen på Hager MCN automatsikring, C, 10A, 1P, 6kA, 4 modul i 176 dage. Laveste pris i perioden er 57 kr (registreret d. 8. december 2025), højeste er 62 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 59 kr.

Den nuværende pris på 60 kr er 2% over normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 11 prisfald og 10 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 22 prisændringer for Hager MCN automatsikring, C, 10A, 1P, 6kA, 4 modul. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 22 prisændringer for Hager MCN automatsikring, C, 10A, 1P, 6kA, 4 modul de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
30. maj 202660 kr1 kr (2%)
12. maj 202659 kr1 kr (2%)
11. maj 202660 kr1 kr (2%)
24. apr. 202659 kr
23. apr. 202659,48 kr
28. mar. 202659 kr1 kr (2%)
26. mar. 202658 kr1 kr (2%)
2. mar. 202659 kr
10. feb. 202659,48 kr1,52 kr (2%)
9. feb. 202661 kr1 kr (2%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret