Gå til hovedindhold

Grundfos Membrantank GT 60 Ltr - 60 Ltr.

GrundfosEludstyrStabil vandforsyningVandtryksanlægEAN: 5700397133422

Grundfos GT-H-60 membranhydrofor på 60 liter sikrer stabilt vandtryk med PN10 max. tryk. Slidstærk butylmembran og korrosionsresistent stålkonstruktion. Læs mere

Pris fra 2.614 krtil 3.402,98 kr
4 forhandlere

Prisforskel: 788,98 kr (23% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på Grundfos Membrantank GT 60 Ltr - 60 Ltr. og køb billigst

4 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 2614 kr. 4 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
2.614 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Grundfos Membrantank GT 60 Ltr 60 Ltr.
2.744 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Grundfos GT-H-60 hydrofor, 60 liter
3.099 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
GT-H-60 PN10 G1 V
3.402,98 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Grundfos Membrantank GT 60 Ltr - 60 Ltr. koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Grundfos Membrantank GT 60 Ltr - 60 Ltr. koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CS MEGASTORE DK2.614 kr2.614 krKøb
2Elvvs.dk2.744 kr2.744 krKøb
3BilligVVS DK3.099 kr3.099 krKøb
4EL-GROSSISTEN3.402,98 kr3.402,98 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Grundfos GT-H-60 Hydrofor 60 Liter

Grundfos

Grundfos GT-H-60 membranhydrofor på 60 liter sikrer stabilt vandtryk med PN10 max. tryk. Slidstærk butylmembran og korrosionsresistent stålkonstruktion.

• hydrofor
• membrantank
• trykbeholder
• vandtryk
• grundfos tank
• 60 liter tank
• pn10
• Vandtryksanlæg
• Stabil vandforsyning

Beskrivelse

Grundfos GT-H-60 er en professionel membrantank på 60 liter designet til vandforsyningsanlæg i private hjem og erhverv. Trykbeholderen er udstyret med en slidstærk butylmembran godkendt til drikkevand og et vandkammer foret med polypropylen. Med maksimalt driftstryk på 10 bar og G1-tommer tilslutning leverer den stabilt vandtryk til alle aftapningssteder. Konstruktionen i kulstofstål gør den korrosionsresistent og egnet til både indendørs og udendørs installation. Luftventilen i messing med O-ring sikrer optimal funktion og lang levetid. Ideel til lodret montering og håndtering af både koldt og varmt vand op til 90°C.

Specifikationer

vægt:10,9 kg
højde:636 mm
ventil:Messing med O-ring
membran:Butyl (drikkevandsgodkendt)
diameter:391 mm
kapacitet:60 liter
maks_tryk:10 bar (PN10)
materiale:Kulstofstål/polypropylen
montering:Lodret
anvendelse:Indendørs/udendørs
tilslutning:G1 tommer
certificering:Drikkevandsgodkendt
maks_temperatur:90°C

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvad er forskellen på GT-H og GT-T modellerne?

GT-H er til horisontalt/lodret montering med intern membran, mens GT-T er til lodret montering med udskiftelig membran.

Kan hydroforen bruges til varmtvand?

Ja, GT-H-60 kan håndtere temperaturer op til 90°C og er egnet til både koldt og varmt vand.

Hvor ofte skal lufttrykket kontrolleres?

Lufttrykket bør kontrolleres årligt og justeres til 1,5-2 bar for optimal funktion.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Grundfos Membrantank GT 60 Ltr - 60 Ltr.

PriceData har fulgt prisen på Grundfos Membrantank GT 60 Ltr - 60 Ltr. i 182 dage. Laveste pris i perioden er 2.613 kr (registreret d. 20. december 2025), højeste er 2.761 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 2.673 kr.

Den nuværende pris på 2.614 kr er 2% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 5 prisfald og 7 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 12 prisændringer for Grundfos Membrantank GT 60 Ltr - 60 Ltr.. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 12 prisændringer for Grundfos Membrantank GT 60 Ltr - 60 Ltr. de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
11. maj 20262.614 kr1 kr (0%)
9. maj 20262.615 kr1 kr (0%)
6. maj 20262.614 kr1 kr (0%)
5. maj 20262.615 kr1 kr (0%)
30. apr. 20262.614 kr123 kr (4%)
18. apr. 20262.737 kr4 kr (0%)
22. jan. 20262.733 kr28 kr (1%)
17. jan. 20262.761 kr28 kr (1%)
7. jan. 20262.733 kr120 kr (5%)
20. dec. 20252.613 kr148 kr (5%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret