Gå til hovedindhold

LS CONTROL Hygrostat WE ES436, hvid i FUGA underlag med drejeknap og lampe. 230V AC/50Hz, 2,5A, IP20, 20-90% RH, 10-50°C. Mål 80x52x56 mm.

LS ControlVentilationJusterbar fugtighedsområdeAutomatisk ventilationsstyringEAN: 5703471350210

LS Control Hygrostat ES436 til FUGA installation. Automatisk ventilationsstyring baseret på luftfugtighed med justerbart område 20-90% RH. Læs mere

Pris fra 659 krtil 773,75 kr
7 forhandlere

Prisforskel: 114,75 kr (15% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 613 kr 22. apr.

Sammenlign priser på LS CONTROL Hygrostat WE ES436, hvid i FUGA underlag med drejeknap og lampe. 230V AC/50Hz, 2,5A, IP20, 20-90% RH, 10-50°C. Mål 80x52x56 mm. og køb billigst

7 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 659 kr. 7 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Ls Control Hygrostat es436 hvid 230vac ip20
659 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
671 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
FUGA hygrostat ES 436 med indbygget fugtsensor (inkl. underlag og ramme), 230Vac / 50Hz, 1 modul, hvid - LS Control
711 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Hygrostat ES436 hvid 230VAC IP20
713,44 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Hygrostat ES436 20-90% i LK FUGA med underlag, hvid
728 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Hygrostat ES 436
749 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Hygrostat we/es436 fuga hvid
773,75 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LS CONTROL Hygrostat WE ES436, hvid i FUGA underlag med drejeknap og lampe. 230V AC/50Hz, 2,5A, IP20, 20-90% RH, 10-50°C. Mål 80x52x56 mm. koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LS CONTROL Hygrostat WE ES436, hvid i FUGA underlag med drejeknap og lampe. 230V AC/50Hz, 2,5A, IP20, 20-90% RH, 10-50°C. Mål 80x52x56 mm. koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Proshop DK659 kr698 krKøb
2CS MEGASTORE DK671 kr710 krKøb
3WATTOO.DK711 kr711 krKøb
4EL-GROSSISTEN713,44 kr713,44 krKøb
5Elvvs.dk728 kr728 krKøb
6Greenline749 kr749 krKøb
7MaintainIt773,75 kr773,75 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

LS Control Hygrostat ES436 FUGA hvid

LS Control

LS Control Hygrostat ES436 til FUGA installation. Automatisk ventilationsstyring baseret på luftfugtighed med justerbart område 20-90% RH.

• hygrostat
• fugtsensor
• ventilationsstyring
• fuga sensor
• badeværelsessensor
• køkkensensor
• fugtighed kontrol
• Automatisk ventilationsstyring
• Justerbar fugtighedsområde

Beskrivelse

LS Control Hygrostat ES436 er en professionel fugtsensor designet til FUGA-installationer i badeværelser og køkkener. Hygrostaten aktiverer automatisk ventilation, når luftfugtigheden overstiger den indstillede værdi mellem 20-90% RH. Med 230V tilslutning og 2,5A ohmsk belastning (1A motor) sikrer den effektiv luftkvalitetskontrol. Enheden monteres i standard FUGA underlag og leveres komplet med underlag og ramme. Drift indikeres med LED på forpladen, og funktionen kan inverteres efter behov. IP20 kapsling gør den velegnet til indendørs brug.

Specifikationer

kapsling:IP20
spænding:230V AC +6% -10%
dimensioner:80 x 53 x 55 mm
kontaktsæt:1 x 1-polet NO (normalt åben)
tilslutning:Skrueklemmer
strømforbrug:25 mA
maks_belastning:2,5A ohmsk, 1A motor
driftstemperatur:10-50°C
modul_størrelse:1,5 modul
fugtighedsområde:20-90% RH

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvordan fungerer hygrostaten?

ES436 måler luftfugtigheden og aktiverer automatisk ventilation, når fugtigheden overstiger den indstillede værdi mellem 20-90% RH.

Kan den bruges til motorbelastning?

Ja, hygrostaten kan håndtere op til 1A motorbelastning og 2,5A ohmsk belastning ved 230V.

Hvad følger med i pakken?

Hygrostaten leveres komplet med FUGA underlag og Baseline 50 ramme, klar til montering.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for LS CONTROL Hygrostat WE ES436, hvid i FUGA underlag med drejeknap og lampe. 230V AC/50Hz, 2,5A, IP20, 20-90% RH, 10-50°C. Mål 80x52x56 mm.

PriceData har fulgt prisen på LS CONTROL Hygrostat WE ES436, hvid i FUGA underlag med drejeknap og lampe. 230V AC/50Hz, 2,5A, IP20, 20-90% RH, 10-50°C. Mål 80x52x56 mm. i 185 dage. Laveste pris i perioden er 603 kr (registreret d. 20. december 2025), højeste er 688 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 647 kr.

Den nuværende pris på 659 kr er 2% over normalprisen. Prisen er faldet 2% den seneste måned. Der er registreret 38 prisfald og 7 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 43 prisændringer for LS CONTROL Hygrostat WE ES436, hvid i FUGA underlag med drejeknap og lampe. 230V AC/50Hz, 2,5A, IP20, 20-90% RH, 10-50°C. Mål 80x52x56 mm.. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 43 prisændringer for LS CONTROL Hygrostat WE ES436, hvid i FUGA underlag med drejeknap og lampe. 230V AC/50Hz, 2,5A, IP20, 20-90% RH, 10-50°C. Mål 80x52x56 mm. de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
29. maj 2026659 kr1 kr (0%)
28. maj 2026660 kr1 kr (0%)
27. maj 2026661 kr1 kr (0%)
25. maj 2026662 kr1 kr (0%)
24. maj 2026663 kr1 kr (0%)
22. maj 2026664 kr1 kr (0%)
21. maj 2026665 kr1 kr (0%)
20. maj 2026666 kr1 kr (0%)
19. maj 2026667 kr1 kr (0%)
18. maj 2026668 kr1 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret