Gå til hovedindhold

Fractal Design Define 7 XL - Black Solid - Kabinet - Fulltower - Sort

Fractal DesignComputerkomponenterEAN: 7340172702047
Pris fra 1.588 krtil 2.229 kr
8 forhandlere

Prisforskel: 641 kr (29% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 1.499 kr 31. mar.

Sammenlign priser på Fractal Design Define 7 XL - Black Solid - Kabinet - Fulltower - Sort og køb billigst

8 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1588 kr. 8 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Fractal Design Define 7 XL Tower Forlænget ATX / SSI EEB Sort
1.588 kr
Til butik
Fractal Design Define 7 XL Tower Forlænget ATX / SSI EEB Sort billede

Produktinformation

Fractal Design Define 7 XL - Tower - forlænget ATX / SSI EEB - ingen strømforsyning (ATX) - sort - USB/Lyd

Produktspecifikationer

Artikel nr.: FD-C-DEF7X-01
EAN: 7340172702047
Varenr.: 995793311
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Fractal Design Define 7 XL - Black Solid - Kabinet - Fulltower - Sort
1.627 kr
Til butik
Fractal Design Define 7 XL - Black Solid - Kabinet - Fulltower - Sort billede

Produktinformation

Fulltower, ATX, uden strømforsyning - understøtter ATX strømforsyning (op til 250mm lang), front med 1 x USB 3.1 Gen 2 Type-C, 2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 & lyd tilslutninger, 8 x 2.5"/3.5" / 2 x 5.25" drev pladser, vandkølingsplads: understøtter op til 480mm radiator, max CPU køler højde: 185 mm, max grafikkortlængde: 35.9 cm, medfølgende kabinetkølere: 2 x 140mm front / 1 x 140mm bag, front panel: solid / lukket, side vindue: metal, farve: sort...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Kategori: Kabinet
Artikel nr.: FD-C-DEF7X-01
EAN: 7340172702047
Varenr.: 2832604
Gå til Teknikproffset DK
TrustScore 3.5 ud af 53,3
Fractal Design Define 7 XL BK
1.690 kr
Til butik
Fractal Design Define 7 XL BK billede

Produktinformation

Define 7 XL sætter en ny standard for, hvad du kan forvente af et full tower-kabinet med hensyn til modularitet, fleksibilitet og brugervenlighed. Masser af plads til massive byggerier, Brug det åbne layout til mere loftshøjde og gigantisk vandkøling med radiatorer på op til 480 mm foran eller i toppen og 280 mm i bunden, Rummeligt interiør med dobbelt layout, der kan tilpasses i vid udstrækning, kan nemt rumme store bundkort op til E-ATX og SSI-EEB, To 5,25" ODD-bokse kan omdannes til en ekstra blæsermontering på forsiden med filtrerede lameller, Ventileret PSU-afskærmning med todelt aftageligt dæksel, Ultratynd Nexus+ 2-blæserhub forbinder op til tre PWM-blæsere og seks 3-pin-blæsere, Superlative lagringsmuligheder, Monter op til 18 HDD/SSD'er plus fem SSD'er i lagringslayoutet (6 HDD/SSD-bakker + 2 SSD-beslag + 2 multibeslag medfølger), Aftageligt PSU-kabelskjold og integrerede kabelføringer med velcrobånd forenkler kabelhåndteringen bag kortet yderligere, Robust nyt HDD-burdesign med vibrationsdæmpede bakker, 13 gennemgående huller med ti gummigennemføringer og to aftagelige dæksler giver en ren kabelføring uanset bundkortets størrelse, Luftstrøm og køling, Enestående kølekapacitet med i alt 9 x 140 mm eller 11 x 120 mm blæserbeslag og tre forudinstallerede Dynamic X2 GP-14-blæsere, Nylonfiltre med høj luftgennemstrømning, der er nemme at rengøre, med fuld PSU-dækning og nem adgang på forsiden, De to 5,25" ODD-bokse kan konverteres til en ekstra frontblæsermontering med filtreret lamelafdækning, Exceptionelt lydløs, Støjoptimeret konstruktion med industrilyddæmpede front-, top- og sidepaneler. USB Type-C, USB 3.1 Gen 2 Type-C med understøttelse af hurtig opladning og hastigheder på op til 10 Gbps. SSI-EEB, Holder nemt dit SSI-EEB-bundkort. Moduvent, Toppanelet skifter ubesværet fra lyddæmpet massivt stål til filtreret ventilation. Alsidigt nyt multibeslag, Med de medfølgende multibrackets kan du konvertere enhver ubrugt blæserposition til en HDD-, SSD- eller pumpemontering. USB-porte, 5 stk. USB type-A, Ja, 4x, USB type-C, Ja, 1x, Lydindgange, 3,5 mm tele, Audio outputs, 3,5 mm tele, Generelt, Formfaktor, Full Tower, Understøtter også EE-ATX, Vindue på siden, Nej, ingen, Kompatibilitet med bundkort, ATX, E-ATX, micro ATX, Mini-ITX, SSI-CEB, SSI-EEB, Lagringsplads, 5.25" slots, 2 stk. 3.5" drevbakker, 8 stk. 3.5"/2,5" drevbeslag, maks. 18, 2.5" drevbakker, 2 stk. Maks. 5, Vandkøling, Radiator foran (maks.), 480 mm, Radiator bagpå (maks.), 120 mm, Radiator top (maks.), 480 mm, Dimensioner og vægt, Maks. længde GPU, 549 mm, Maks. længde PSU, 250 mm, Maks. højde CPU-køler, 185 mm, Bredde, 240 mm, Højde, 566 mm, Dybde, 604 mm, Nettovægt, 16.64 kg, Yderligere information, Farve, Sort, Garanti, 2 år, Info om emballage, Emballagens størrelse, 558 x 357 x 708 mm, Emballagens vægt, 18.73 kg, Denne tekst er automatisk oversat, og der kan forekomme fejl.

Produktspecifikationer

Kategori: Kabinet
EAN: 7340172702047
Varenr.: C79880
Gå til Geekd
TrustScore 4.5 ud af 54,2
Fractal Design Define 7 XL Sort Kabinet - GEEKD.dk
1.699 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
PC kabinet ATX - Fractal Design Define 7 XL, sort
-14%1.799 kr
Før 2.099 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
PC kabinet ATX - Fractal Design Define 7 XL, sort
-14%1.819 kr
Før 2.119 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Fractal Design Define 7 Xl Solid Midi Tower Sort
1.999 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
Fractal Design Define 7 XL Tower Forlænget ATX / SSI EEB Sort
2.229 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Fractal Design Define 7 XL - Black Solid - Kabinet - Fulltower - Sort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Fractal Design Define 7 XL - Black Solid - Kabinet - Fulltower - Sort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK1.588 kr1.588 krKøb
2Proshop DK1.627 kr1.627 krKøb
3Teknikproffset DK1.690 kr1.769 krKøb
4Geekd1.699 kr1.699 krKøb
5Boligcenter DK1.799 kr1.799 krKøb
6Vivas DK1.819 kr1.979 krKøb
7Dustin DK1.999 kr2.085,25 krKøb
8Ultrashop2.229 kr2.229 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Fractal Design Define 7 XL - Black Solid - Kabinet - Fulltower - Sort

PriceData har fulgt prisen på Fractal Design Define 7 XL - Black Solid - Kabinet - Fulltower - Sort i 172 dage. Laveste pris i perioden er 1.499 kr (registreret d. 31. marts 2026), højeste er 1.759 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.635 kr.

Den nuværende pris på 1.588 kr er 3% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er steget 1% den seneste måned. Der er registreret 39 prisfald og 42 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 82 prisændringer for Fractal Design Define 7 XL - Black Solid - Kabinet - Fulltower - Sort. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 82 prisændringer for Fractal Design Define 7 XL - Black Solid - Kabinet - Fulltower - Sort de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
27. maj 20261.588 kr49 kr (3%)
26. maj 20261.539 kr16 kr (1%)
25. maj 20261.555 kr14 kr (1%)
24. maj 20261.541 kr16 kr (1%)
23. maj 20261.557 kr32 kr (2%)
22. maj 20261.589 kr14 kr (1%)
21. maj 20261.603 kr34 kr (2%)
20. maj 20261.637 kr9 kr (1%)
19. maj 20261.628 kr25 kr (2%)
14. maj 20261.603 kr52 kr (3%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret