Gå til hovedindhold

ELMA INSTRUMENTS Spændingstester Elma 1500 2 polet, 12-690 V AC/DC gennemgangstest, lys og signal

ElmaEludstyrAutomatisk funktionsskiftProfessionel el-arbejdeEAN: 5706445140145

Elma 1500B er en handy 3-i-1 spændingstester med automatisk funktionsskift. Testspænding 12-690V AC/DC, gennemgangstest og polsøger i ét instrument. Læs mere

Pris fra 411 krtil 843,75 kr
12 forhandlere

Prisforskel: 432,75 kr (51% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 379 kr 12. mar.

Sammenlign priser på ELMA INSTRUMENTS Spændingstester Elma 1500 2 polet, 12-690 V AC/DC gennemgangstest, lys og signal og køb billigst

12 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 411 kr. 12 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Elma 1500B spændings- og gennemgangstester med polsøger
411 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Elma Instruments Elma 1500B spændingstester
411 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Elma 1500B spændingstester med gennemgangstester og polsøger
439 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Spændingstester Elma 1500, Med Polsøger
461 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Elma 1500B spændings- og gennemgangstester m/ polsøger
469 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
ELMA INSTRUMENTS Spændingstester Elma 1500 2 polet, 12-690 V AC/DC gennemgangstest, lys og signal
470 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Spndingstester Elma 1500B, 12-690 V AC/DC, IP 54
477 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Elma 1500B spændingstester, gennemgangstester, polsøger
485 kr
Til butik
Gå til Billigelogvvs.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
Spændingstester Elma 1500B
509,48 kr
Til butik
Gå til Globaltools.dk
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
Elma 1500B - spændings- og gennemgangstester med polsøger
-4%521,4 kr
Før 543,75 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Spændingstester elma 1500b
525 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Elma spændingstester 1500B Spændingstest 12-690V AC/DC gennemgangstest & polsøger
843,75 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 12 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ELMA INSTRUMENTS Spændingstester Elma 1500 2 polet, 12-690 V AC/DC gennemgangstest, lys og signal koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 12 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ELMA INSTRUMENTS Spændingstester Elma 1500 2 polet, 12-690 V AC/DC gennemgangstest, lys og signal koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisEl411 kr411 krKøb
2Proshop DK411 kr450 krKøb
3LavprisVVS439 kr439 krKøb
4Elvvs.dk461 kr461 krKøb
5Greenline469 kr469 krKøb
6CS MEGASTORE DK470 kr509 krKøb
7WATTOO.DK477 kr477 krKøb
8BilligVVS DK485 kr485 krKøb
9Billigelogvvs.dk509,48 kr509,48 krKøb
10Globaltools.dk521,4 kr521,4 krKøb
11MaintainIt525 kr525 krKøb
12vvsfittings.dk843,75 kr843,75 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Elma 1500B Spændings- og Gennemgangstester med Polsøger

Elma

Elma 1500B er en handy 3-i-1 spændingstester med automatisk funktionsskift. Testspænding 12-690V AC/DC, gennemgangstest og polsøger i ét instrument.

• spændingstester
• gennemgangstester
• polsøger
• elma tester
• spændingsmåler
• kontinuitetstest
• fasetester
• Professionel el-arbejde
• Automatisk funktionsskift

Beskrivelse

Elma 1500B er en professionel spændings- og gennemgangstester med indbygget polsøger, designet til elektrikere og tekniske fagfolk. Instrumentet kombinerer tre vigtige funktioner i ét kompakt design: spændingstest fra 12-690V AC/DC med LED-indikering, gennemgangstest med både lyd og lys samt polsøger til faseidentifikation. Den smarte automatiske funktionsskift gør det umuligt at fejlbetjene instrumentet. Testeren har praktisk enhåndsbetjening med prøvepinde, der kan fastgøres på 19mm afstand til direkte brug i stikkontakter. Med IP54 beskyttelse og overholdelse af IEC 61010-1 standarder er den velegnet til professionel brug. Batteridreven med standardbatterier, men fungerer også uden batterier ved spændingstest for maksimal sikkerhed.

Specifikationer

lyd:Akustisk signal ved gennemgang
mål:210x40x23-30 mm
vægt:125-130g
batteri:2x1,5V LR03 (AAA)
display:LED indikering
frekvens:0-65 Hz
polsøger:100-690V
standarder:IEC 61010-1 KAT III 690V, KAT IV 300V, EN 61243-3
gennemgangstest:0-200 kΩ
spændingsområde:12-690V AC/DC
beskyttelsesklasse:IP54

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Kan testeren bruges uden batterier?

Ja, spændingstesten fungerer uden batterier for ekstra sikkerhed, men gennemgangstest og polsøger kræver batterier.

Hvilke standarder overholder instrumentet?

Elma 1500B opfylder IEC 61010-1 KAT III 690V, KAT IV 300V og EN 61243-3:2010 for professionel brug.

Kan prøvepindene bruges i normale stikkontakter?

Ja, prøvepindene kan fastgøres med 19mm afstand, så de passer perfekt i danske stikkontakter for nem betjening.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for ELMA INSTRUMENTS Spændingstester Elma 1500 2 polet, 12-690 V AC/DC gennemgangstest, lys og signal

PriceData har fulgt prisen på ELMA INSTRUMENTS Spændingstester Elma 1500 2 polet, 12-690 V AC/DC gennemgangstest, lys og signal i 181 dage. Laveste pris i perioden er 352 kr (registreret d. 20. december 2025), højeste er 417 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 386 kr.

Den nuværende pris på 411 kr er 6% over normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 12 prisfald og 14 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 26 prisændringer for ELMA INSTRUMENTS Spændingstester Elma 1500 2 polet, 12-690 V AC/DC gennemgangstest, lys og signal. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 26 prisændringer for ELMA INSTRUMENTS Spændingstester Elma 1500 2 polet, 12-690 V AC/DC gennemgangstest, lys og signal de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
28. maj 2026411 kr6 kr (1%)
27. maj 2026417 kr6 kr (1%)
26. maj 2026411 kr6 kr (1%)
2. maj 2026417 kr3 kr (1%)
28. apr. 2026414 kr1 kr (0%)
27. apr. 2026415 kr1 kr (0%)
26. apr. 2026416 kr1 kr (0%)
25. apr. 2026417 kr6 kr (1%)
18. apr. 2026411 kr18 kr (5%)
28. mar. 2026393 kr14 kr (4%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret