Gå til hovedindhold

ELMA INSTRUMENTS Isolationstester DAVO-MEG® 1002 genopladelig isolationstester EN61010-1 KAT III 300V

ElmaEludstyrDanmarks mest solgteProfessionel isolationsmålingEAN: 5703534100059

Elma DAVO-MEG 1002 er Danmarks mest solgte isolationstester. Dansk produceret analog måler med 250/500/1000V prøvespænding og genopladeligt batteri. Læs mere

Pris fra 4.521 krtil 8.741,25 kr
9 forhandlere

Prisforskel: 4.220,25 kr (48% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på ELMA INSTRUMENTS Isolationstester DAVO-MEG® 1002 genopladelig isolationstester EN61010-1 KAT III 300V og køb billigst

9 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 4521 kr. 9 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Elma DAVO-MEG 1002 genopladelig isolationstester
4.521 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Elma Instruments Isolationstester DAVO-MEG 1002 + taske/ladeledning
4.731 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
DAVO-MEG 1002 genopladelig isolationstester
5.099 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
ELMA INSTRUMENTS Isolationstester DAVO-MEG® 1002 genopladelig isolationstester EN61010-1 KAT III 300V
5.137 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Megger davo 1002 m/taske KOMP.
5.199 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
DAVO-MEG 1002 MED TASKE
5.418,2 kr
Til butik
Gå til Globaltools.dk
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
DAVO-MEG ® 1002 - Genopladelig isolationstester
-4%5.531,68 kr
Før 5.768,75 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Davo-meg 1002 med taske
6.127,5 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Elma isolationstester Davo-Meg 1002 genopladelig, 250/500/1000V
8.741,25 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ELMA INSTRUMENTS Isolationstester DAVO-MEG® 1002 genopladelig isolationstester EN61010-1 KAT III 300V koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ELMA INSTRUMENTS Isolationstester DAVO-MEG® 1002 genopladelig isolationstester EN61010-1 KAT III 300V koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisEl4.521 kr4.521 krKøb
2Proshop DK4.731 kr4.731 krKøb
3Greenline5.099 kr5.099 krKøb
4CS MEGASTORE DK5.137 kr5.137 krKøb
5Elvvs.dk5.199 kr5.199 krKøb
6EL-GROSSISTEN5.418,2 kr5.418,2 krKøb
7Globaltools.dk5.531,68 kr5.531,68 krKøb
8MaintainIt6.127,5 kr6.127,5 krKøb
9vvsfittings.dk8.741,25 kr8.741,25 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Elma DAVO-MEG 1002 Isolationstester

Elma

Elma DAVO-MEG 1002 er Danmarks mest solgte isolationstester. Dansk produceret analog måler med 250/500/1000V prøvespænding og genopladeligt batteri.

• isolationsmåler
• isolationstester
• elma davo
• megger
• dansk måler
• analog tester
• isolationsprøver
• Professionel isolationsmåling
• Danmarks mest solgte

Beskrivelse

Elma DAVO-MEG 1002 er en dansk produceret analog isolationstester af meget høj kvalitet, der har været Danmarks mest solgte isolationsmåler i over 30 år. Instrumentet har valgfri prøvespænding på 250V, 500V og 1000V og udmærker sig ved nem betjening og hurtige målinger. Det indbyggede drejespolesystem viser tydeligt om isolationsmålingen kan godkendes ifølge stærkstrømsbekendtgørelsens afsnit 612.3. DAVO-MEG 1002 måler netspændingen direkte ved tilslutning og kan aflade kablets kapacitet efter endt måling for maksimal sikkerhed. Instrumentet har elektronisk HOLD-funktion af testknappen, så begge hænder er frie under målingen. Leveres komplet med taske, genopladeligt batteri, ladeledning, prøveledninger og dansk brugsanvisning.

Specifikationer

type:analog isolationstester
batteri:genopladeligt
funktioner:elektronisk HOLD, kapacitetsafladning
måleskala:drejespolesystem
målemetode:direkte netspændingsmåling
leveringsomfang:taske, batteri, lader, prøveledninger, brugsanvisning
oprindelsesland:Danmark
prøvespænding:250/500/1000V
sikkerhedsstandarder:IEC61010-1 KAT III 300V

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvad er forskellen på 250V, 500V og 1000V prøvespænding?

De forskellige spændinger bruges til forskellige installationstyper: 250V til normale husholdningsinstallationer, 500V til industrielle anlæg og 1000V til højspændingsapplikationer.

Er instrumentet godkendt til professionel brug?

Ja, DAVO-MEG 1002 opfylder IEC61010-1 KAT III 300V standarden og overholder stærkstrømsbekendtgørelsens krav til isolationsmålinger.

Hvor længe holder batteriet?

Det genopladelige batteri har stor kapacitet og kan bruges til mange hundrede målinger. Den smarte ladefunktion forhindrer overladning og forlænger batteriets levetid.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for ELMA INSTRUMENTS Isolationstester DAVO-MEG® 1002 genopladelig isolationstester EN61010-1 KAT III 300V

PriceData har fulgt prisen på ELMA INSTRUMENTS Isolationstester DAVO-MEG® 1002 genopladelig isolationstester EN61010-1 KAT III 300V i 154 dage. Laveste pris i perioden er 4.437 kr (registreret d. 31. december 2025), højeste er 4.731 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 4.559 kr.

Den nuværende pris på 4.521 kr er tæt på normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 29 prisfald og 8 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 38 prisændringer for ELMA INSTRUMENTS Isolationstester DAVO-MEG® 1002 genopladelig isolationstester EN61010-1 KAT III 300V. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 38 prisændringer for ELMA INSTRUMENTS Isolationstester DAVO-MEG® 1002 genopladelig isolationstester EN61010-1 KAT III 300V de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
31. maj 20264.521 kr210 kr (4%)
30. maj 20264.731 kr209 kr (5%)
29. maj 20264.522 kr1 kr (0%)
27. maj 20264.523 kr1 kr (0%)
25. maj 20264.524 kr1 kr (0%)
22. maj 20264.525 kr1 kr (0%)
19. maj 20264.526 kr1 kr (0%)
17. maj 20264.527 kr1 kr (0%)
15. maj 20264.528 kr1 kr (0%)
13. maj 20264.529 kr1 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret