Gå til hovedindhold

Duka murstensrist type 180.2 - Varmgalvaniseret, Alu, 56X230 mm

DukaEludstyrStrækmetalnet mod insekterVentilation af kældre, skure og mindre rumEAN: 5708605003246

Duka murstensrist type 180.2 i galvaniseret stål til indmuring i facade. Med strækmetalnet mod insekter og tilstopning. 72 cm² luftgennemgang. Læs mere

Pris fra 122 krtil 194 kr
9 forhandlere

Prisforskel: 72 kr (37% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 100 kr 7. apr.

Sammenlign priser på Duka murstensrist type 180.2 - Varmgalvaniseret, Alu, 56X230 mm og køb billigst

9 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 122 kr. 9 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Duka murstensrist type 180.2 - Varmgalvaniseret, Alu, 56X230 mm
122 kr
Til butik
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Duka murstensrist, 56x230 mm, galvaniseret
123 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Duka Murstensrist Type 180.2 56x230 mm, galvaniseret
123 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Murstensrist 56x230 mm, galvaniseret, type 180.2
124,94 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Duka Murstensrist 56 x 230 mm, Galvaniseret
129 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Duka murstensrist, 56x230 mm, galvaniseret
135 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Duka murstensrist, 56x230 mm, galvaniseret
139 kr
Til butik
Gå til Homeshop DK
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
Duka Murstensrist Type 180.2 - 111343
180 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Duka Murstensrist Type 180.2 56X230MM galvaniseret
194 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Duka murstensrist type 180.2 - Varmgalvaniseret, Alu, 56X230 mm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Duka murstensrist type 180.2 - Varmgalvaniseret, Alu, 56X230 mm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CS MEGASTORE DK122 kr161 krKøb
2LavprisEl123 kr123 krKøb
3Proshop DK123 kr162 krKøb
4EL-GROSSISTEN124,94 kr124,94 krKøb
5LavprisVærktøj129 kr129 krKøb
6BilligVVS DK135 kr135 krKøb
7Greenline139 kr139 krKøb
8Homeshop DK180 kr180 krKøb
9Elvvs.dk194 kr194 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Duka Murstensrist Type 180.2 - 56x230mm Galvaniseret

Duka

Duka murstensrist type 180.2 i galvaniseret stål til indmuring i facade. Med strækmetalnet mod insekter og tilstopning. 72 cm² luftgennemgang.

• Ventilation af kældre, skure og mindre rum
• Strækmetalnet mod insekter

Beskrivelse

Duka murstensrist type 180.2 er en professionel ventilationsrist i galvaniseret stål designet til indmuring i husets facade. Risten er udstyret med et intelligent strækmetalnet, der effektivt forhindrer insekter og skadedyr i at trænge ind gennem ventilationskanalen, samtidig med at den sikrer optimal luftgennemstrømning. Med sine kompakte dimensioner på 56x230mm og en luftgennemgang på 72 cm² er den ideel til mindre ventilationsåbninger i boligbyggeri. Den galvaniserede overflade sikrer lang holdbarhed mod vejrlig og korrosion, hvilket gør den perfekt til udendørs brug. Produktet er nemt at installere og kræver minimal vedligeholdelse, hvilket gør det til et populært valg blandt både professionelle håndværkere og gør-det-selv entusiaster.

Specifikationer

type:180.2
dybde_E:92 mm
materiale:Galvaniseret stål
anvendelse:Indmuring i facade
beskyttelse:Strækmetalnet mod insekter
ydre_mål_AxB:238x230 mm
indre_mål_CxD:65x56 mm
luftgennemgang:72 cm²

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Hvilke dimensioner har Duka murstensristen?

Risten har ydre mål på 238x230mm, indre mål på 65x56mm og en dybde på 92mm. Den passer til standard murstensåbninger.

Hvordan forhindrer risten insekter i at komme ind?

Risten er udstyret med et galvaniseret strækmetalnet, der fungerer som en barriere mod insekter og småskadedyr, samtidig med at luften kan cirkulere frit.

Hvor stor er luftgennemgangen på denne murstensrist?

Luftgennemgangen er 72 cm², hvilket sikrer god ventilation til mindre rum eller som supplement til eksisterende ventilationssystemer.

Er risten velegnet til udendørs brug?

Ja, risten er fremstillet i galvaniseret stål, som giver optimal beskyttelse mod vejrlig, rust og korrosion, hvilket sikrer lang holdbarhed udendørs.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Duka murstensrist type 180.2 - Varmgalvaniseret, Alu, 56X230 mm

PriceData har fulgt prisen på Duka murstensrist type 180.2 - Varmgalvaniseret, Alu, 56X230 mm i 181 dage. Laveste pris i perioden er 100 kr (registreret d. 7. april 2026), højeste er 123 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 112 kr.

Den nuværende pris på 122 kr er 9% over normalprisen. Prisen er faldet 1% den seneste måned. Der er registreret 20 prisfald og 8 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 28 prisændringer for Duka murstensrist type 180.2 - Varmgalvaniseret, Alu, 56X230 mm. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 28 prisændringer for Duka murstensrist type 180.2 - Varmgalvaniseret, Alu, 56X230 mm de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
1. jun. 2026122 kr1 kr (1%)
28. maj 2026123 kr1 kr (1%)
22. apr. 2026122 kr3 kr (3%)
16. apr. 2026119 kr19 kr (19%)
7. apr. 2026100 kr1 kr (1%)
6. apr. 2026101 kr1 kr (1%)
5. apr. 2026102 kr1 kr (1%)
4. apr. 2026103 kr1 kr (1%)
3. apr. 2026104 kr1 kr (1%)
26. mar. 2026105 kr1 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret