Gå til hovedindhold

Desitek Dehnguard M 275 transientbeskyttelse, type 2 med 3+NPE til 5kA

DesitekEludstyrType 2 beskyttelseProfessionelle elinstallationerEAN: 4013364108479

Desitek DehnGuard M TT 275 transientbeskyttelse beskytter eltavler mod overspænding og lynnedslag. Type 2 afleder til TT- og TN-S-systemer med 230/400V. Læs mere

Pris fra 880 krtil 1.365 kr
7 forhandlere

Prisforskel: 485 kr (36% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 812 kr 17. maj

Sammenlign priser på Desitek Dehnguard M 275 transientbeskyttelse, type 2 med 3+NPE til 5kA og køb billigst

7 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 880 kr. 7 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Transientbeskyttelse Stærkstrøm DehnGuard M TT 275
880 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Desitek Dehnguard M 275 transientbeskyttelse type 2, 3+NPE, 5kA
919 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Desitek Dehnguard M TT 275, transientbeskyttelse (strkstrm)
1.059 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Transientbeskyttelse Stærkstrøm DehnGuard M TT 275
1.276,55 kr
Til butik
Gå til EL-NETSALG
TrustScore 4 ud af 53,8
Transientbeskyttelse Stærkstrøm DehnGuard M TT 275
1.276,55 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Desitek Dehnguard M 275 transientbeskyttelse, type 2, 3+NPE, 5kA
1.355 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Desitek Dehnguard M 275 transientbeskyttelse, type 2 med 3+NPE til 5kA
1.365 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Desitek Dehnguard M 275 transientbeskyttelse, type 2 med 3+NPE til 5kA koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Desitek Dehnguard M 275 transientbeskyttelse, type 2 med 3+NPE til 5kA koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CS MEGASTORE DK880 kr919 krKøb
2Greenline919 kr919 krKøb
3WATTOO.DK1.059 kr1.059 krKøb
4EL-GROSSISTEN1.276,55 kr1.276,55 krKøb
5EL-NETSALG1.276,55 kr1.276,55 krKøb
6BilligVVS DK1.355 kr1.355 krKøb
7LavprisVVS1.365 kr1.365 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Desitek DehnGuard M TT 275

Desitek

Desitek DehnGuard M TT 275 transientbeskyttelse beskytter eltavler mod overspænding og lynnedslag. Type 2 afleder til TT- og TN-S-systemer med 230/400V.

• transientbeskyttelse
• overspændingsbeskyttelse
• lynnedslag beskyttelse
• eltavle beskyttelse
• type 2 afleder
• surge protector
• elnedslag beskyttelse
• Professionelle elinstallationer
• Type 2 beskyttelse

Beskrivelse

Desitek DehnGuard M TT 275 er en komplet 4-polet modulær transientbeskyttelse designet til TT- og TN-S-systemer med driftspænding 230/400 VAC. Denne Type 2 afleder efter EN 61643-11 beskytter lavspændingsinstallationer mod overspændinger fra lynnedslag og andre elektriske forstyrrelser. Enheden består af en basisdel og stikbare beskyttelsesmoduler, som let kan udskiftes uden værktøj. Den høje afledeformåen opnås med effektive zinkoxidvaristorer, mens termodynamisk kontrol sikrer høj sikkerhed. Produktet er vibrations- og choktestet efter EN 60068-2 og egner sig perfekt til installation i hovedtavler eller undertavler i professionelle elinstallationer.

Specifikationer

type:Type 2 afleder
poler:4-polet
vægt:440 gram
system:TT- og TN-S-systemer
kobling:3+1 kobling
kontrol:Termodynamisk aflederovervågning
standard:EN 61643-11
afledertype:Zinkoxidvaristorer
tilslutning:Multifunktionstilslutning
udskiftning:Uden værktøj
produktnummer:952310
test_standard:EN 60068-2
driftspænding:230/400 VAC

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvad beskytter DehnGuard M TT 275 mod?

Den beskytter mod overspændinger fra lynnedslag og andre elektriske forstyrrelser i TT- og TN-S-systemer med 230/400V driftspænding.

Kan modulerne udskiftes efter aktivering?

Ja, de stikbare beskyttelsesmoduler kan let udskiftes uden værktøj efter aktivering for at opretholde beskyttelsesniveauet.

Hvilken standard overholder produktet?

DehnGuard M TT 275 er en Type 2 afleder der overholder EN 61643-11 standarden og er vibrations- og choktestet efter EN 60068-2.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Desitek Dehnguard M 275 transientbeskyttelse, type 2 med 3+NPE til 5kA

PriceData har fulgt prisen på Desitek Dehnguard M 275 transientbeskyttelse, type 2 med 3+NPE til 5kA i 161 dage. Laveste pris i perioden er 812 kr (registreret d. 17. maj 2026), højeste er 1.199 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 994 kr.

Den nuværende pris på 880 kr er 11% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 9 prisfald og 10 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 20 prisændringer for Desitek Dehnguard M 275 transientbeskyttelse, type 2 med 3+NPE til 5kA. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 20 prisændringer for Desitek Dehnguard M 275 transientbeskyttelse, type 2 med 3+NPE til 5kA de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
30. maj 2026880 kr67 kr (8%)
29. maj 2026813 kr1 kr (0%)
17. maj 2026812 kr1 kr (0%)
12. maj 2026813 kr67 kr (8%)
11. maj 2026880 kr67 kr (8%)
24. apr. 2026813 kr106 kr (12%)
23. apr. 2026919 kr106 kr (13%)
28. mar. 2026813 kr10 kr (1%)
2. mar. 2026823 kr106 kr (11%)
27. feb. 2026929 kr252 kr (21%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret