Gå til hovedindhold

D-Link DWE-2101 5G/4G WiFi 6 Hotspot AX1800 1,6 Gbps

D-LinkHjem og haveEAN: 0790069454332
Pris fra 3.718 krtil 5.469 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 1.751 kr (32% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på D-Link DWE-2101 5G/4G WiFi 6 Hotspot AX1800 1,6 Gbps og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 3718 kr. 4 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
D-Link DWR-2101 Mobilt hotspot 1.6Gbps Ekstern
3.718 kr
Til butik
D-Link DWR-2101 Mobilt hotspot 1.6Gbps Ekstern billede

Produktinformation

D-Link DWR-2101 - Mobilt hotspot - 5G LTE - 1.6 Gbps - Wi-Fi 5, 802.11ax

Produktspecifikationer

Mærke: D-Link
Artikel nr.: DWR-2101
EAN: 0790069454332
Varenr.: 996587961
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
D-Link DWR-2101 5G Wi-Fi 6 Mobile Hotspot
4.010 kr
Til butik
Gå til Teknikproffset DK
TrustScore 3.5 ud af 53,3
D-Link DWE-2101 5G/4G WiFi 6 Hotspot AX1800 1,6 Gbps
4.314 kr
Til butik
D-Link DWE-2101 5G/4G WiFi 6 Hotspot AX1800 1,6 Gbps billede

Produktinformation

D-Link 5G Wi Fi 6 Portabel Router DWR 2101, - 5G LTE & Wi-Fi 6 AX1800 (574 + 1200 Mbps), - Nano SIM-kortplats för 5G eller 4G/LTE, - 2,4" LCD-pekskärm i färg, - Gigabit Ethernet LAN-port, - USB-C port och snabbladdning, - Senaste WPA3™ krypteringssäkerhet, - Avtagbart 5260 mAh-batteri, Blixtsnabba hastigheter. Hela dagen. Släpp loss kraften från 5G och Wi-Fi 6, oavsett om du är hemma, på jobbet eller på språng. Titta på 8K-filmer, ladda ner stora filer och se direktsändning utan fördröjning eller buffring. Höghastighets 5G Internet, Anslut till nästa generations 5G-hastigheter på upp till 1,6 Gbps. Wi-Fi 6, Wi-Fi 6 har enastående kapacitet och oöverträffad nätverkseffektivitet. Läs mer, 2,4 tums LCD-pekskärm i färg, Enkla och intuitiva kontroller och statusvisningar. Gigabit Ethernet LAN-port, Snabb anslutning för en trådbunden enhet hemma eller på kontoret. Nano SIM-kortplats, Inte låst till en specifik mobiloperatör, så du kan fritt välja. Stödjer även 4G. Snabbladdat batteri, 5260 mAh laddningsbart Li-Ion batteri som håller dig uppkopplad i upp till 14 timmar. Total trådlös säkerhet, Stödjer WPA3, MAC-adressfiltrering och Rogue AP-detektering. 2-års D-Link garanti, Du skyddas av en av de globala ledarna i branschen. Du behöver aldrig mer vänta. DWR-2101 utnyttjar kraften hos 5G och kan göra nedladdningar till mobilen i upp till 1,6 Gbps. DWR-2101 är även kompatibel med 4G, vilket garanterar bättre mobiltäckning oavsett var du är. Läs mer om 5G här, Bättre hastighet, täckning, kapacitet och effektivitet än någonsin tidigare. Senaste standarden Wi-Fi 6 är perfekt för uppkopplade smarta hem och företag som behöver felfri uppkoppling på flera enheter - så att du kan strömma, spela eller arbeta utan att behöva oroa dig för buffring, avbrott eller störningar. Läs mer om Wi-Fi 6 här, Tillförlitlig trådbunden anslutning. Använd den inbyggda Gigabit Ethernet-porten för att ansluta en trådbunden enhet eller en Ethernet-switch och ge omedelbar anslutningsmöjlighet till stationära datorer, konsoler eller enheter där du föredrar att inte använda Wi-Fi. Eller anslut den till din router och ge ditt befintliga nätverk 5G mobilanslutning. Du kan även använda den med en router med dubbla WAN-portar för att få snabb mobilredundans åt din huvudsakliga bredbandsuppkoppling. Dela din mobila uppkoppling med upp till 32st enheter. Det behövs ingen installation, sätt bara i ett Nano-SIM kort så är du redo att börja - du kan direkt dela din anslutning med upp till 32st enheter, oavsett vilka de är eller vem de tillhör. Byggd för vardagen. Oavsett om du är hemma eller ute och reser är DWR-2101 byggd för att fungera som en enkel plug and play-enhet oavsett var du befinner dig. Använd den hemma för konferenssamtal, lägg den i fickan när du ska till jobbet, titta på film medan du reser och koppla upp den hos en kompis för att spela spel med vännerna. Allt du behöver, du ser det direkt. Du håller koll på allt bara med ett ögonkast. Övervaka aktuell batteritid, nätverksanslutningens styrka, mobil dataanvändning, nätverksleverantör och mer därtill - allt på en smart 2,4-tums LCD-färgskärm. Snabbladdat batteri som räcker hela dagen. DWR-2101 har ett kraftfullt och avtagbart 5260 mAh batteri som är utformat för att du ska kunna arbeta hela dagen, vilket ger dig en drifttid på upp till 14 timmar*. Du kan även fästa det med USB-C medan det laddar, så om du behöver fortsätta kan DWR-2101 också göra det. Liten, smidig och säker. DWR-2101 har ungefär samma mått och vikt som din smartphone, vilket gör den lätt att ta med i fickan eller väskan. Stödjer den senaste WPA3-krypteringen för att skydda ditt trådlösa nätverk och din trafik och förhindra att obehöriga får tillgång till din Wi-Fi-hotspot. Specifikationer, Trådlös standard: 802.11ax Wi-Fi 6, Trådlös hastighet: 1200 Mbps 5 GHz, 574 Mbps 2,4 GHz, Antenntyp: Inbyggda rundstrålande antenner, 3G/4G LTE-support: 5G/4G LTE/3G via SIM, SAR (DAS): 1,186 W/kg, Produktdokument.

Produktspecifikationer

Mærke: D-Link
Kategori: Routere
EAN: 0790069454332
Varenr.: C13582
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Mobilt hotspot 5G Wi‑Fi 6 D-Link AX1800
4.999 kr
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Mobilt hotspot 5G Wi‑Fi 6 D-Link AX1800
5.019 kr
Til butik
Gå til Estore DK
TrustScore 4.5 ud af 54,2
5G WiFi 6 bærbar router, AX1800, 1,6 Gbps hastighed
-13%5.469 kr
Før 6.299 krTidsbegrænset tilbud
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad D-Link DWE-2101 5G/4G WiFi 6 Hotspot AX1800 1,6 Gbps koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad D-Link DWE-2101 5G/4G WiFi 6 Hotspot AX1800 1,6 Gbps koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK3.718 kr3.718 krKøb
2Proshop DK4.010 kr4.010 krKøb
3Teknikproffset DK4.314 kr4.363 krKøb
4Boligcenter DK4.999 kr4.999 krKøb
5Vivas DK5.019 kr5.098 krKøb
6Estore DK5.469 kr5.469 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for D-Link DWE-2101 5G/4G WiFi 6 Hotspot AX1800 1,6 Gbps

PriceData har fulgt prisen på D-Link DWE-2101 5G/4G WiFi 6 Hotspot AX1800 1,6 Gbps i 180 dage. Laveste pris i perioden er 3.718 kr (registreret d. 24. maj 2026), højeste er 3.887 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 3.783 kr.

Den nuværende pris på 3.718 kr er den laveste registrerede pris. Det er et godt tidspunkt at købe. Prisen er faldet 3% den seneste måned. Der er registreret 14 prisfald og 10 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 25 prisændringer for D-Link DWE-2101 5G/4G WiFi 6 Hotspot AX1800 1,6 Gbps. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 25 prisændringer for D-Link DWE-2101 5G/4G WiFi 6 Hotspot AX1800 1,6 Gbps de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
24. maj 20263.718 kr97 kr (3%)
23. maj 20263.815 kr5 kr (0%)
22. maj 20263.820 kr5 kr (0%)
3. maj 20263.815 kr9 kr (0%)
22. apr. 20263.824 kr9 kr (0%)
14. mar. 20263.815 kr24 kr (1%)
12. mar. 20263.839 kr24 kr (1%)
11. mar. 20263.863 kr24 kr (1%)
10. mar. 20263.887 kr80 kr (2%)
9. mar. 20263.807 kr73 kr (2%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret