Gå til hovedindhold

Bosch Vent 2000 D pakke med ind- og udvendig skærm til decentral varmegenvinding Ø162 mm

BoschEludstyr90% varmegenvindingEnergieffektiv boligventilationEAN: 4057749557162

Bosch Vent 2000 D komplet ventilationsystem med 90% varmegenvinding og automatisk fugtstyring. Energieffektiv løsning til boliger. Læs mere

Pris fra 4.299 krtil 5.115 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 816 kr (16% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 4.155 kr 30. apr.

Sammenlign priser på Bosch Vent 2000 D pakke med ind- og udvendig skærm til decentral varmegenvinding Ø162 mm og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 4299 kr. 6 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompletVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Bosch Vent 2000 D Decentral varmegenvinding Ø162 mm med ind- og udvendig skærm
4.299 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Bosch Vent 2000 D pakke med ind- og udvendig skærm til decentral varmegenvinding Ø162 mm
4.380 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Bosch Vent 2000 D kompletpakke decentral ventilationsenhed
4.415 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Bosch Vent 2000D m.yderskærm - Vent 2000 D decentral ventilationsenhed
4.429 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Bosch Vent 2000 D Decentral varmegenvinding Ø162 mm med ind- og udvendig skærm
4.599 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Bosch Vent 2000 D Decentral ventilator med varmegenvinding, Ø162 mm, hvid
5.115 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Bosch Vent 2000 D pakke med ind- og udvendig skærm til decentral varmegenvinding Ø162 mm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Bosch Vent 2000 D pakke med ind- og udvendig skærm til decentral varmegenvinding Ø162 mm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompletVVS4.299 kr4.299 krKøb
2LavprisVVS4.380 kr4.380 krKøb
3Elvvs.dk4.415 kr4.415 krKøb
4CS MEGASTORE DK4.429 kr4.429 krKøb
5Greenline4.599 kr4.599 krKøb
6BilligVVS DK5.115 kr5.115 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Bosch Vent 2000 D decentral ventilationsenhed

Bosch

Bosch Vent 2000 D komplet ventilationsystem med 90% varmegenvinding og automatisk fugtstyring. Energieffektiv løsning til boliger.

• ventilation
• varmegenvinding
• decentral ventilator
• luftskifter
• energibesparelse
• indeklima
• Energieffektiv boligventilation
• 90% varmegenvinding

Beskrivelse

Bosch Vent 2000 D er et avanceret decentral ventilationssystem designet til at skabe optimalt indeklima med betydelige energibesparelser. Systemet består af en komplet pakke med ventilator, varmegenvindingsenhed, støvfilter, montagerør samt indvendige og udvendige skærme i hvid plast. Ventilatorerne installeres parvis og fungerer ved at den ene blæser frisk luft ind, mens den anden udsuger brugt rumluft. Den indbyggede keramiske sten genvinder op til 90% af varmen fra den udsugede luft og bruger denne til at opvarme den indkommende kolde luft. Systemet styres af en central enhed med indbygget fugtsensor og kan kontrollere op til 8 ventilatorer. Med 4 ventilationstrin fra 16-43 m³/h tilpasser systemet sig automatisk efter behov. Vent 2000 D tilbyder forskellige driftsformer inklusiv automatisk fugtstyret drift, sommerdrift til køling og slumretilstand.

Specifikationer

farve:hvid
vægt:4,49 kg
filter:støvfilter inkluderet
styring:automatisk fugtsensor
diameter:162 mm
luftflow:16-43 m³/h
dimensioner:53 x 26 x 23 cm
driftsformer:automatisk, manuel, sommerdrift, slumretilstand
energimærke:A-mærket
installation:parvis
varmegenvinding:op til 90%
ventilationstrin:4 trin
maksimale_enheder:8 ventilatorer

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvor mange ventilatorer skal jeg bruge?

Ventilatorerne skal installeres parvis, så du skal minimum bruge 2 stk. plus en central styreenhed. En styreenhed kan kontrollere op til 8 ventilatorer.

Hvor meget energi sparer jeg?

Systemet genvinder op til 90% af varmen fra den udsugede luft, hvilket kan reducere dit varmeforbrug betydeligt sammenlignet med almindelig vinduesventilation.

Kan systemet bruges i køkken og badeværelse?

Ja, men i køkken og bad må ventilatorerne ikke køre som par. De skal fungere individuelt i disse rum.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Bosch Vent 2000 D pakke med ind- og udvendig skærm til decentral varmegenvinding Ø162 mm

PriceData har fulgt prisen på Bosch Vent 2000 D pakke med ind- og udvendig skærm til decentral varmegenvinding Ø162 mm i 175 dage. Laveste pris i perioden er 4.155 kr (registreret d. 30. april 2026), højeste er 4.999 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 4.667 kr.

Den nuværende pris på 4.299 kr er 8% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er faldet 2% den seneste måned. Der er registreret 34 prisfald og 13 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 48 prisændringer for Bosch Vent 2000 D pakke med ind- og udvendig skærm til decentral varmegenvinding Ø162 mm. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 48 prisændringer for Bosch Vent 2000 D pakke med ind- og udvendig skærm til decentral varmegenvinding Ø162 mm de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
30. maj 20264.299 kr116 kr (3%)
28. maj 20264.415 kr16 kr (0%)
17. maj 20264.399 kr30 kr (1%)
16. maj 20264.429 kr30 kr (1%)
5. maj 20264.399 kr161 kr (4%)
3. maj 20264.238 kr83 kr (2%)
30. apr. 20264.155 kr244 kr (6%)
28. apr. 20264.399 kr100 kr (2%)
23. apr. 20264.299 kr152 kr (3%)
22. apr. 20264.451 kr152 kr (4%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret