Gå til hovedindhold

Makita HR2470 - Roterende hammer - 780 W - SDS-plus - 2.4 Joule

MakitaRedskaberKraftig SDS+ motorProfessionelt håndværkEAN: 0088381081658

Makita HR2470 med SDS+ system og 780W motor. Kraftfuld bore-mejselhammer til professionelle opgaver med 2.4 Joule slagkraft og regulerbare indstillinger. Læs mere

Pris fra 1.042 krtil 2.099 kr
13 forhandlere

Prisforskel: 1.057 kr (50% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 1.001 kr 19. maj

Sammenlign priser på Makita HR2470 - Roterende hammer - 780 W - SDS-plus - 2.4 Joule og køb billigst

13 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1042 kr. 13 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Makita HR2470 - Roterende hammer - 780 W - SDS-plus - 2.4 Joule
1.042 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Makita 780 W bore-/mejselhammer SDS-Plus HR2470
1.042 kr
Til butik
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Makita HR2470 Roterende hammer 780W med ledning 2.4Joule
1.108 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Borehammer Makita HR2470 780 W SDS-plus 2,4 J med ledning
-5%1.209 kr
Før 1.269 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Borehammer Makita HR2470 780 W SDS-plus 2,4 J med ledning
-5%1.229 kr
Før 1.289 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
Makita HR2470 Roterende hammer 780W med ledning 2.4Joule
1.289 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Makita SDS+ bore-/mejselhammer - 780w/230V
1.299 kr
Til butik
Gå til Homeshop DK
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
Makita Bore-/mejselhammer Sds Plus - HR2470
1.450 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Makita Borehammer SDS+ 780W - 230V
1.499 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
BORE-/MEJSELHAMMER SDS PLUS HR2470 230V
1.708,46 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Makita bore-/mejselhammer SDS+ 780 watt
-4%1.735 kr
Før 1.799 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Bore-/mejselhammer sds plus hr2470 230v
1.823,75 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Makita Bore-/Mejselhammer SDS+ 780 watt, 230 volt
2.099 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 13 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Makita HR2470 - Roterende hammer - 780 W - SDS-plus - 2.4 Joule koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 13 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Makita HR2470 - Roterende hammer - 780 W - SDS-plus - 2.4 Joule koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CS MEGASTORE DK1.042 kr1.042 krKøb
2Proshop DK1.042 kr1.042 krKøb
3CompuMail DK1.108 kr1.108 krKøb
4Boligcenter DK1.209 kr1.209 krKøb
5Vivas DK1.229 kr1.298 krKøb
6Ultrashop1.289 kr1.289 krKøb
7LavprisVærktøj1.299 kr1.299 krKøb
8Homeshop DK1.450 kr1.450 krKøb
9Greenline1.499 kr1.499 krKøb
10EL-GROSSISTEN1.708,46 kr1.708,46 krKøb
11LavprisVVS1.735 kr1.735 krKøb
12MaintainIt1.823,75 kr1.823,75 krKøb
13BilligVVS DK2.099 kr2.099 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Makita HR2470 Bore-/mejselhammer SDS+

Makita

Makita HR2470 med SDS+ system og 780W motor. Kraftfuld bore-mejselhammer til professionelle opgaver med 2.4 Joule slagkraft og regulerbare indstillinger.

• borehammer
• mejselhammer
• sds plus
• makita boremaskine
• roterende hammer
• slagboremaskine
• professionelt værktøj
• Professionelt håndværk
• Kraftig SDS+ motor

Beskrivelse

Makita HR2470 er en kraftfuld bore-mejselhammer designet til professionelle håndværkere og kræsne gør-det-selv entusiaster. Med en robust 780W motor og imponerende 2.4 Joule slagkraft kan denne maskine nemt håndtere selv de mest krævende opgaver i beton, murværk og metal.

Maskinen er udstyret med SDS-plus system for hurtig og sikker udskiftning af bor og mejsler. Det gummibelagte greb sikrer optimal komfort under længere arbejdsperioder, mens den justerbare mejselindstilling og elektronisk regulerbare omdrejnings- og slagantal giver dig fuld kontrol over arbejdet.

Slagstop-funktionen gør det muligt at skifte mellem slagboring og almindelig boring, hvilket gør værktøjet alsidigt til både træ, metal og murværk. Med Makitas 100+ års erfaring inden for elværktøj får du en pålidelig partner, der holder i mange år.

Specifikationer

vaegt:3.0 kg
effekt:780 Watt
system:SDS-plus
garanti:2 år
slagantal:0-4500 min-1
slagkraft:2.4 J
spaending:230V
dimensioner:394 x 84 x 214 mm
omdrejninger:0-1100 min-1
max_bore_trae:32 mm
max_bore_beton:24 mm
max_bore_staal:13 mm
vibration_boring:4.5 m/s²
vibration_mejsling:12.5 m/s²
vibration_slagboring:15.5 m/s²

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvilke materialer kan HR2470 bore i?

HR2470 kan bore i beton (op til 24mm), stål (op til 13mm) og træ (op til 32mm). Med slagstop-funktionen kan du også bruge den til almindelig boring.

Hvor kraftig er slagkraften?

Maskinen leverer 2.4 Joule slagkraft med op til 4500 slag/min, hvilket gør den ideel til krævende opgaver i hårde materialer som beton og murværk.

Er maskinen egnet til professionelt brug?

Ja, med sin 780W motor, robuste konstruktion og Makitas kvalitet er HR2470 designet til daglig brug af professionelle håndværkere.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Makita HR2470 - Roterende hammer - 780 W - SDS-plus - 2.4 Joule

PriceData har fulgt prisen på Makita HR2470 - Roterende hammer - 780 W - SDS-plus - 2.4 Joule i 185 dage. Laveste pris i perioden er 959 kr (registreret d. 16. februar 2026), højeste er 1.090 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.039 kr.

Den nuværende pris på 1.042 kr er tæt på normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 27 prisfald og 22 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 45 prisændringer for Makita HR2470 - Roterende hammer - 780 W - SDS-plus - 2.4 Joule. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 45 prisændringer for Makita HR2470 - Roterende hammer - 780 W - SDS-plus - 2.4 Joule de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
27. maj 20261.042 kr41 kr (4%)
19. maj 20261.001 kr42 kr (4%)
18. maj 20261.043 kr10 kr (1%)
17. maj 20261.033 kr8 kr (1%)
16. maj 20261.041 kr1 kr (0%)
14. maj 20261.042 kr3 kr (0%)
13. maj 20261.045 kr36 kr (3%)
9. maj 20261.081 kr54 kr (5%)
7. maj 20261.027 kr15 kr (1%)
6. maj 20261.042 kr8 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret