Gå til hovedindhold

Blundstone 1609 Classics Chelsea støvle (Brun (ANTIQUE BROWN) 45)

BlundstoneTøjKlassisk designOutdoor og hverdagsbrugEAN: 9315891493727

Blundstone 1609 Chelsea Boot i antique brown læder med elastiske sidepaneler. Tidløs australsk kvalitet med TPU-sål og komfort til daglig brug. Læs mere

Pris fra 1.195 krtil 1.699,95 kr
4 forhandlere

Prisforskel: 504,95 kr (30% besparelse)

Tidsbegrænset tilbud

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på Blundstone 1609 Classics Chelsea støvle (Brun (ANTIQUE BROWN) 45) og køb billigst

4 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1195 kr. 4 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Modekompagniet
TrustScore 4 ud af 54,0
Chelsea Boot, Herre, Antique Brun, 1609
-30%1.195 kr
Før 1.700 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til HUNTERS´ POINT ApS
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Blundstone - model 1609
1.599 kr
Til butik
Gå til Friluftsland.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,2
Blundstone 1609 Classics Chelsea støvle (Brun (ANTIQUE BROWN) 45)
1.699 kr
Til butik
Gå til Pro Outdoor
TrustScore 5 ud af 54,8
E-mærke certificeret
Blundstone Chelsea Boot Classic #1609 Mens, Antique Brown
1.699,95 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Blundstone 1609 Classics Chelsea støvle (Brun (ANTIQUE BROWN) 45) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Blundstone 1609 Classics Chelsea støvle (Brun (ANTIQUE BROWN) 45) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Modekompagniet1.195 kr1.195 krKøb
2HUNTERS´ POINT ApS1.599 kr1.599 krKøb
3Friluftsland.dk1.699 kr1.699 krKøb
4Pro Outdoor1.699,95 kr1.699,95 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Blundstone Chelsea Boot 1609 Antique Brown

Blundstone

Blundstone 1609 Chelsea Boot i antique brown læder med elastiske sidepaneler. Tidløs australsk kvalitet med TPU-sål og komfort til daglig brug.

• blundstone støvler
• chelsea boot
• australske støvler
• læderstøvler
• elastic sided boot
• unisex støvler
• antique brown
• bushcraft støvler
• Outdoor og hverdagsbrug
• Klassisk design

Beskrivelse

Blundstone Chelsea Boot 1609 er den klassiske australske støvle i premium antique brown læder. Denne unisex-støvle kombinerer tidløs elegance med praktisk funktionalitet, designet til både hverdagsbrug og lette udendørsaktiviteter. Støvlen har elastiske sidepaneler og trækstropper, der gør den nem at tage på og af. Den slidstærke TPU-ydersål med dyb mønstring sikrer godt greb på forskellige underlag, mens SPS Max Comfort-systemet med stødabsorbering i hælen reducerer træthed ved længere tids brug. Indersålen er udtagelig EVA med XRD-teknologi for optimal komfort. Det vandafvisende læder kræver minimal pleje og udvikler smuk patina over tid. Perfekt til bylivet, kontoret eller lette outdoor-aktiviteter - en investering i kvalitet og komfort, der holder i mange år.

Specifikationer

vægt:1000g pr. støvle
foring:Læderfor
overdel:Premium antique brown læder
pasform:Afslappet med ekstra plads ved forfoden
ydersål:TPU - slidstærk og varmebestandig op til 140°C
indersål:Udtagelig EVA med XRD-teknologi
mellemsål:Polyurethan med SPS Max Comfort System
oprindelse:Australien
fastgørelse:Elastiske paneler og trækstropper
vandafvisende:Ja

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Er støvlerne vandtætte?

Blundstone 1609 har vandafvisende læder, men er ikke fuldstændig vandtæt. De tåler let regn og fugt, men ikke dyb vandpytter.

Hvor holdbare er sålen og læderet?

TPU-sålen er meget slidstærk og varmebestandig op til 140°C. Læderet udvikler smuk patina over tid og holder mange år med grundlæggende pleje.

Passer størrelserne normalt?

Blundstone 1609 har afslappet pasform med ekstra plads ved forfoden. De fleste finder deres normale størrelse passende, men modellen er lidt rummelig i tåområdet.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Blundstone 1609 Classics Chelsea støvle (Brun (ANTIQUE BROWN) 45)

PriceData har fulgt prisen på Blundstone 1609 Classics Chelsea støvle (Brun (ANTIQUE BROWN) 45) i 180 dage. Laveste pris i perioden er 1.195 kr (registreret d. 6. december 2025), højeste er 1.699,95 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.456 kr.

Den nuværende pris på 1.195 kr er den laveste registrerede pris. Det er et godt tidspunkt at købe. Prisen er faldet 30% den seneste måned. Der er registreret 19 prisfald og 18 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 38 prisændringer for Blundstone 1609 Classics Chelsea støvle (Brun (ANTIQUE BROWN) 45). Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 38 prisændringer for Blundstone 1609 Classics Chelsea støvle (Brun (ANTIQUE BROWN) 45) de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
31. maj 20261.195 kr404 kr (25%)
30. maj 20261.599 kr100 kr (6%)
29. maj 20261.699 kr504 kr (42%)
27. maj 20261.195 kr404 kr (25%)
26. maj 20261.599 kr100 kr (6%)
25. maj 20261.699 kr100 kr (6%)
9. maj 20261.599 kr100 kr (6%)
8. maj 20261.699 kr100 kr (6%)
4. maj 20261.599 kr100 kr (6%)
3. maj 20261.699 kr100 kr (6%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret