Gå til hovedindhold

ASUS P12R-E Bundkort - Intel C256 - Intel LGA1200 socket - DDR4 RAM - ATX

AsusBundkortEAN: 4711081420217
Pris fra 2.767 krtil 3.319 kr
4 forhandlere

Prisforskel: 552 kr (17% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på ASUS P12R-E Bundkort - Intel C256 - Intel LGA1200 socket - DDR4 RAM - ATX og køb billigst

4 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 2767 kr. 4 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
ASUS P12R-E ATX LGA1200 Intel C256
2.767 kr
Til butik
ASUS P12R-E ATX LGA1200 Intel C256 billede

Produktinformation

ASUS P12R-E - Bundkort - ATX - LGA1200 sokkel - C256 Chipset - USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2 - 2 x 10 Gigabit LAN - onboard grafik

Produktspecifikationer

Artikel nr.: 90SB0A90-M0UAY0
EAN: 4711081420217
Varenr.: 1000207396
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
ASUS P12R-E Bundkort - Intel C256 - Intel LGA1200 socket - DDR4 RAM - ATX
2.943 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Bundkort ASUS P12R-E Intel C256 LGA 1200 ATX
3.299 kr
Til butik
Bundkort ASUS P12R-E Intel C256 LGA 1200 ATX billede

Produktinformation

Fordele ved bundkort til server og workstationASUS P12R-E er et ATX bundkort til LGA 1200, skabt til server-brug og krævende arbejdsopgaver. Med Intel C256-chipset, støtte for Intel Xeon E samt Intel Pentium, får du en stabil platform med fleksible udvidelser og moderne tilslutninger. Det indbyggede ASPEED AST2600 grafikkort med 64 MB hukommelse gør administration og basisvisning enkel.Ydelse og skalerbarhedBundkortet rummer 4 DIMM-slots til DDR4 op til 128 GB og hastigheder op til 3.200 MHz, så du kan tilpasse kapaciteten fra mindre opsætninger til større projekter. To M.2-pladser samt otte SATA III-porte giver plads til både SSD og HDD, med understøttelse af RAID til datasikring. Med to Gigabit Ethernet-porte er netværksforbindelsen klar til driftssikre miljøer.Udvidelser og tilslutningerDu får 1× PCIe x16 Gen4, 1× PCIe x8 Gen4 og 2× PCIe x8 Gen3 til ekstra kort. På bagpanelet er der bl.a. USB 3.2 Gen2 Type-A (2 stk.), USB 3.2 Gen1 Type-A (2 stk.), HDMI, VGA, to RJ-45 samt PS/2. Internt findes TPM-header, COM-port, USB-headers og 8× SATA III. Overvågning af CPU og blæsere hjælper med stabil drift.Formfaktor: ATXChipset: Intel C256Sokkel: LGA 1200 (Socket H5)Understøttede CPU-serier: Intel Xeon E, Intel PentiumHukommelse: 4× DIMM, DDR4 op til 128 GB, op til 3.200 MHzLager: 2× M.2 (M), 8× SATA III, RAID-understøttelseNetværk: 2× Gigabit Ethernet, Wi‑Fi: nejGrafik: ASPEED AST2600, 64 MBUdvidelsespladser: 1× PCIe x16 Gen4, 1× PCIe x8 Gen4, 2× PCIe x8 Gen3Bagpanel: 2× USB 3.2 Gen2 Type-A, 2× USB 3.2 Gen1 Type-A, HDMI, VGA, 2× RJ‑45, PS/2Interne headers: TPM, 1× COM, USB 3.2 Gen1, USB 2.0, 24‑pin ATX, power‑fan, chassis‑intrusionDriftstemperatur: 10 – 50 °COpbevaring: −40 – 70 °C, relativ fugtighed 20 – 90 %Mål (H × B × D): 6,8 × 30,5 × 24,4 cmVægt: 0,8 kg

Produktspecifikationer

Mærke: Asus
Kategori: Bundkort
Vægt: 1.52g
EAN: 4711081420217
Varenr.: 1891553
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Bundkort ASUS P12R-E Intel C256 LGA 1200 ATX
3.319 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ASUS P12R-E Bundkort - Intel C256 - Intel LGA1200 socket - DDR4 RAM - ATX koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ASUS P12R-E Bundkort - Intel C256 - Intel LGA1200 socket - DDR4 RAM - ATX koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK2.767 kr2.767 krKøb
2Proshop DK2.943 kr2.943 krKøb
3Boligcenter DK3.299 kr3.299 krKøb
4Vivas DK3.319 kr3.398 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for ASUS P12R-E Bundkort - Intel C256 - Intel LGA1200 socket - DDR4 RAM - ATX

PriceData har fulgt prisen på ASUS P12R-E Bundkort - Intel C256 - Intel LGA1200 socket - DDR4 RAM - ATX i 172 dage. Laveste pris i perioden er 2.767 kr (registreret d. 31. maj 2026), højeste er 2.905 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 2.833 kr.

Den nuværende pris på 2.767 kr er den laveste registrerede pris. Det er et godt tidspunkt at købe. Prisen er faldet 4% den seneste måned. Der er registreret 25 prisfald og 29 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 55 prisændringer for ASUS P12R-E Bundkort - Intel C256 - Intel LGA1200 socket - DDR4 RAM - ATX. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 55 prisændringer for ASUS P12R-E Bundkort - Intel C256 - Intel LGA1200 socket - DDR4 RAM - ATX de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
31. maj 20262.767 kr7 kr (0%)
30. maj 20262.774 kr5 kr (0%)
27. maj 20262.769 kr6 kr (0%)
24. maj 20262.775 kr3 kr (0%)
23. maj 20262.772 kr6 kr (0%)
22. maj 20262.778 kr87 kr (3%)
9. maj 20262.865 kr32 kr (1%)
8. maj 20262.897 kr2 kr (0%)
7. maj 20262.899 kr4 kr (0%)
6. maj 20262.895 kr32 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret