Gå til hovedindhold

Android mobil Samsung Galaxy A56 6,7" 256 GB - Awesome Light Gray

SamsungMobiltelefoner256GB lager og 5G hastighedMultitasking og underholdningEAN: 8806095982694

Samsung Galaxy A56 5G med 256GB lager, 6,7" Super AMOLED skærm, 50MP kamera og 5000mAh batteri. Lynhurtig 5G forbindelse og elegant design. Læs mere

Pris fra 2.910 krtil 4.319 kr
5 forhandlere

Prisforskel: 1.409 kr (33% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 2.788 kr 16. apr.

Sammenlign priser på Android mobil Samsung Galaxy A56 6,7" 256 GB - Awesome Light Gray og køb billigst

5 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 2910 kr. 4 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Salgsbutikken.dk
TrustScore 5 ud af 54,8
E-mærke certificeret
Samsung Galaxy A56 5G (256GB/Light Grey)
2.910 kr
Til butik
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Samsung Galaxy A56 6.7" 256GB Awesome lightgray
2.932 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
Samsung Galaxy A56 5G 256GB Gray
4.048,31 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Android mobil Samsung Galaxy A56 6,7" 256 GB - Awesome Light Gray
-4%4.299 kr
Før 4.499 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Android mobil Samsung Galaxy A56 6,7" 256 GB - Awesome Light Gray
-4%4.319 kr
Før 4.519 krTidsbegrænset tilbud
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Android mobil Samsung Galaxy A56 6,7" 256 GB - Awesome Light Gray koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Android mobil Samsung Galaxy A56 6,7" 256 GB - Awesome Light Gray koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Salgsbutikken.dk2.910 kr2.910 krKøb
2CompuMail DK2.932 kr2.932 krKøb
3Ultrashop4.048,31 kr4.048,31 krKøb
4Boligcenter DK4.299 kr4.299 krKøb
5Vivas DK4.319 kr4.388 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Samsung Galaxy A56 5G 256GB

Samsung

Samsung Galaxy A56 5G med 256GB lager, 6,7" Super AMOLED skærm, 50MP kamera og 5000mAh batteri. Lynhurtig 5G forbindelse og elegant design.

• smartphone
• 5G telefon
• Samsung mobil
• Galaxy A56
• Android telefon
• mobiltelefon
• Multitasking og underholdning
• 256GB lager og 5G hastighed

Beskrivelse

Samsung Galaxy A56 5G er en avanceret smartphone som kombinerer kraftfuld ydeevne med elegant design. Med sin imponerende 6,7" Super AMOLED FHD+ skærm som når op til 1.200 nits lysstyrke og 120 Hz opdateringshastighed, får du fantastiske medieoplevelser både indendørs og udendørs. Den kraftfulde Octa Core processor med 8 GB RAM sikrer flydende multitasking, streaming og gaming, mens 256 GB intern hukommelse giver rigeligt med plads til apps, fotos og videoer. Det forbedrede 50 MP hovedkamera med Nightography og Super HDR leverer skarpe billeder selv i svage lysforhold, suppleret af 12 MP ultrabred og 5 MP makro kameraer.

Specifikationer

OS:Android 15 med One UI 7
Skærm:6,7" Super AMOLED FHD+ (2340x1080), 120 Hz, 1200 cd/m²
Batteri:5000 mAh med hurtig opladning (45W)
Processor:Samsung Exynos 1580 Octa Core, 2.9 GHz
Hukommelse:8 GB RAM, 256 GB intern lager
Størrelse:162.2 x 77.5 x 7.4 mm, 198g
Beskyttelse:IP67, Corning Gorilla Glass Victus+
Forbindelse:5G, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, NFC, USB-C
Frontkamera:12 MP (f/2.2) med autofokus
Hovedkamera:50 MP (f/1.8) med OIS, 12 MP ultrabredvinkel (f/2.2), 5 MP makro (f/2.4)

Ofte stillede spørgsmål5 spørgsmål

Understøtter Samsung Galaxy A56 5G hurtig trådløs opladning?

Galaxy A56 5G understøtter Samsung Super Fast Charging 2.0 med kabel, men ikke trådløs opladning. Batteriet på 5000 mAh kan oplades hurtigt via USB-C med op til 45W.

Kan jeg udvide lagerkapaciteten på 256 GB?

Nej, Galaxy A56 5G har ikke microSD kortslot, så de 256 GB intern lager kan ikke udvides. Dog giver den store lagerkapacitet plads til tusindvis af billeder og hundredvis af apps.

Er kameraet egnet til natoptagelser og actionbilleder?

Ja, hovedkameraet har avanceret Nightography teknologi til flotte billeder i mørke og Optical Image Stabilizer (OIS) som reducerer bevægelsesuskarphed. Super HDR video giver også stabile optagelser.

Hvilke sikkerhedsfunktioner har telefonen?

Galaxy A56 5G har fingeraftrykslæser integreret i skærmen, ansigtsgenkendelse, Samsung Knox sikkerhedsplatform, og IP67 klassificering som beskytter mod vand og støv ned til 1 meters dybde.

Hvor længe får telefonen softwareopdateringer?

Samsung leverer 6 års sikkerhedsopdateringer og 6 generationer af Android OS-opdateringer til Galaxy A56 5G, hvilket sikrer lang levetid og de nyeste funktioner.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Android mobil Samsung Galaxy A56 6,7" 256 GB - Awesome Light Gray

PriceData har fulgt prisen på Android mobil Samsung Galaxy A56 6,7" 256 GB - Awesome Light Gray i 180 dage. Laveste pris i perioden er 2.651 kr (registreret d. 23. december 2025), højeste er 3.048 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 2.815 kr.

Den nuværende pris på 2.910 kr er 3% over normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 19 prisfald og 17 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 37 prisændringer for Android mobil Samsung Galaxy A56 6,7" 256 GB - Awesome Light Gray. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 37 prisændringer for Android mobil Samsung Galaxy A56 6,7" 256 GB - Awesome Light Gray de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
24. maj 20262.910 kr23 kr (1%)
23. maj 20262.933 kr115 kr (4%)
22. maj 20263.048 kr1 kr (0%)
16. maj 20263.047 kr137 kr (5%)
8. maj 20262.910 kr67 kr (2%)
24. apr. 20262.843 kr77 kr (3%)
23. apr. 20262.920 kr77 kr (3%)
22. apr. 20262.843 kr17 kr (1%)
21. apr. 20262.826 kr38 kr (1%)
16. apr. 20262.788 kr38 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret