Gå til hovedindhold

Abus Macator MIPS signal-yellow cykelhjelm - Large (58-62 cm) / Gul

ABUSCykelhjelmeMIPS hjernebeskyttelseDaglig cykling og pendlingEAN: 4003318892202

ABUS Macator MIPS cykelhjelm med avanceret hjernebeskyttelse og komfortabel pasform. God ventilation og robust konstruktion til daglig cykling. Læs mere

Pris fra 538,3 krtil 569 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 30,7 kr (5% besparelse)

Tidsbegrænset tilbud

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 486 kr 20. maj

Sammenlign priser på Abus Macator MIPS signal-yellow cykelhjelm - Large (58-62 cm) / Gul og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 538.3 kr. 5 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Ladcyklen.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
ABUS Hjelm Macator MIPS, neon yellow L
-30%538,3 kr
Før 769 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Skisport.dk
TrustScore 5 ud af 54,9
Abus Macator MIPS, cykelhjelm, gul
-29%549 kr
Før 769 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til AktivVinter.dk
TrustScore 5 ud af 54,8
Abus Macator MIPS, cykelhjelm, gul
-29%549 kr
Før 769 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Cykelpartner.dk
TrustScore 5 ud af 54,7
Abus Macator MIPS - Cykelhjelm - Neon yellow - Str. 58-62 cm
549 kr
Til butik
Gå til Cykelexperten.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,5
Abus Macator MIPS signal - Gul
-26%551 kr
Før 749 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til eCykelhjelm DK
TrustScore 4 ud af 54,0
Abus Macator MIPS signal-yellow cykelhjelm - Large (58-62 cm) / Gul
-26%569 kr
Før 769 krTidsbegrænset tilbud
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Abus Macator MIPS signal-yellow cykelhjelm - Large (58-62 cm) / Gul koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Abus Macator MIPS signal-yellow cykelhjelm - Large (58-62 cm) / Gul koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Ladcyklen.dk538,3 kr538,3 krKøb
2Skisport.dk549 kr549 krKøb
3AktivVinter.dk549 kr549 krKøb
4Cykelpartner.dk549 kr549 krKøb
5Cykelexperten.dk551 kr551 krKøb
6eCykelhjelm DK569 kr569 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

ABUS Macator MIPS

ABUS

ABUS Macator MIPS cykelhjelm med avanceret hjernebeskyttelse og komfortabel pasform. God ventilation og robust konstruktion til daglig cykling.

• abus hjelm
• macator
• mips hjelm
• cykelhjelm
• sikkerhedshjelm
• sporty hjelm
• Daglig cykling og pendling
• MIPS hjernebeskyttelse

Beskrivelse

ABUS Macator MIPS er en sporty og funktionel allround-cykelhjelm designet til cyklister, der ønsker optimal sikkerhed og komfort. Hjelmen er udstyret med den avancerede MIPS-teknologi (Multi-directional Impact Protection System), som reducerer rotationskræfter ved skrå påvirkninger og giver ekstra beskyttelse af hjernen. Den komfortable polstring og det smarte ventilationssystem sikrer god luftcirkulation, så du holder hovedet køligt også på længere cykelture. Den robuste konstruktion og den justerbare pasform gør hjelmen velegnet til alle typer cykling - fra pendling i byen til weekendture på landet. Macator MIPS fås i flere flotte, lyse farver der øger din synlighed i trafikken. Den sporty begynderhjelm passer perfekt til alle, der søger en pålidelig og prisvenlig sikkerhedsløsning uden at gå på kompromis med komfort og funktionalitet.

Specifikationer

farve:Signal gul
vægt:ca. 280 gram
polstring:Komfortabel og udtageligt
synlighed:Reflekterende elementer
størrelse:Large (58-62 cm)
ventilation:Flere lufthuller
konstruktion:In-mold teknologi
certificering:CE EN1078
indstillingsystem:Dial-fit justeringssystem
sikkerhedsteknologi:MIPS (Multi-directional Impact Protection System)

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvad er MIPS teknologi?

MIPS (Multi-directional Impact Protection System) er et sikkerhedssystem der reducerer rotationskræfter på hjernen ved skrå påvirkninger, hvilket giver bedre beskyttelse end traditionelle hjelme.

Passer hjelmen til min hovedstørrelse?

Denne Large størrelse passer til hovedomkreds på 58-62 cm. Mål dit hoved lige over øjenbrynet for at sikre korrekt pasform.

Er hjelmen godkendt til cykling i Danmark?

Ja, hjelmen opfylder CE EN1078 standarden og er fuldt godkendt til cykelkørsel i Danmark og resten af EU.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Abus Macator MIPS signal-yellow cykelhjelm - Large (58-62 cm) / Gul

PriceData har fulgt prisen på Abus Macator MIPS signal-yellow cykelhjelm - Large (58-62 cm) / Gul i 179 dage. Laveste pris i perioden er 486 kr (registreret d. 20. maj 2026), højeste er 558 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 534 kr.

Den nuværende pris på 538,3 kr er tæt på normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 9 prisfald og 9 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 19 prisændringer for Abus Macator MIPS signal-yellow cykelhjelm - Large (58-62 cm) / Gul. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 19 prisændringer for Abus Macator MIPS signal-yellow cykelhjelm - Large (58-62 cm) / Gul de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
26. maj 2026538,3 kr13,3 kr (3%)
23. maj 2026525 kr39 kr (8%)
20. maj 2026486 kr52,3 kr (10%)
19. maj 2026538,3 kr9,7 kr (2%)
18. maj 2026548 kr9,7 kr (2%)
4. maj 2026538,3 kr19,3 kr (4%)
2. maj 2026519 kr19,3 kr (4%)
24. apr. 2026538,3 kr19,3 kr (4%)
22. apr. 2026519 kr19,3 kr (4%)
6. apr. 2026538,3 kr7,7 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret