Gå til hovedindhold

Abus HUD-Y velvet black - Cykelhjelm - Medium (54-58 cm)

ABUSCykelhjelmeLED-baglygteUrban cykling og bycyklingEAN: 4003318668432

Abus HUD-Y urban cykelhjelm med genopladelig LED-baglygte og ActiCage forstærkning. Perfekt til moderne bycyklister med fokus på sikkerhed. Læs mere

Pris fra 839,3 krtil 1.074 kr
4 forhandlere

Prisforskel: 234,7 kr (22% besparelse)

Tidsbegrænset tilbud

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 759 kr 9. mar.

Sammenlign priser på Abus HUD-Y velvet black - Cykelhjelm - Medium (54-58 cm) og køb billigst

4 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 839.3 kr. 3 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Ladcyklen.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
ABUS Hjelm Hud-Y, velvet black M
-30%839,3 kr
Før 1.199 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til eCykelhjelm DK
TrustScore 4 ud af 54,0
Abus HUD-Y velvet black - Cykelhjelm - Medium (54-58 cm)
-35%846 kr
Før 1.299 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Cykelpartner.dk
TrustScore 5 ud af 54,7
Abus Hud-Y - Cykelhjelm - Mat Sort - Str. M
901 kr
Til butik
Gå til Cykelexperten.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,5
Abus Hud-Y m. LED lys - Sort
-17%1.074 kr
Før 1.299 krTidsbegrænset tilbud
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Abus HUD-Y velvet black - Cykelhjelm - Medium (54-58 cm) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Abus HUD-Y velvet black - Cykelhjelm - Medium (54-58 cm) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Ladcyklen.dk839,3 kr839,3 krKøb
2eCykelhjelm DK846 kr846 krKøb
3Cykelpartner.dk901 kr901 krKøb
4Cykelexperten.dk1.074 kr1.074 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Abus HUD-Y Velvet Black

ABUS

Abus HUD-Y urban cykelhjelm med genopladelig LED-baglygte og ActiCage forstærkning. Perfekt til moderne bycyklister med fokus på sikkerhed.

• cykelhjelm
• hjelm
• urban hjelm
• byhjelm
• abus hjelm
• led hjelm
• cykel sikkerhed
• Urban cykling og bycykling
• LED-baglygte

Beskrivelse

Abus HUD-Y er en futuristisk urban cykelhjelm, der kombinerer avanceret sikkerhedsteknologi med moderne design. Hjelmen er bygget med In-Mould-konstruktion og ActiCage forstærkning for optimal beskyttelse ved stød. Den genopladelige LED-baglygte med fire forskellige tilstande (Power, Eco, Blink, Pulse) øger synligheden i trafikken betydeligt. Det højdejusterbare Zoom Ace Urban-system sikrer perfekt pasform, mens FidLock-magnetlåsen gør det nemt at tage hjelmen af og på. Med kun 300 grams vægt og plads til hestehale er den ideel til moderne bycyklister, der prioriterer både sikkerhed og komfort i byens trafik.

Specifikationer

lås:FidLock magnetlås
farve:Velvet Black
vægt:300 gram
skærm:Multijusterbar
led_lys:Genopladelig vidvinkel LED
egnet_til:Hestehale
opladning:USB opladning
remsystem:TriVider justerbart og skridsikkert
størrelse:M (54-58 cm)
konstruktion:In-Mould med EPS skum
forstærkning:ActiCage indvendig
led_lysstyrke:9 lumen maksimalt
led_tilstande:Power, Eco, Blink, Pulse
justeringssystem:Zoom Ace Urban højdejusterbart

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvor længe holder LED-lyset på HUD-Y hjelmen?

LED-lyset har fire forskellige tilstande med varierende batterilevetid. I Eco Mode holder batteriet længst, mens Power Mode giver maksimal lysstyrke på 9 lumen. Lyset genoplades nemt via USB.

Er Abus HUD-Y egnet til regnvejr?

Ja, hjelmen er designet til at klare danske vejrforhold. LED-lyset er magnetisk fastgjort og kan tåle regn, mens hjelmens konstruktion sikrer god ventilation selv i fugtigt vejr.

Passer hjelmen til kvinder med langt hår?

Ja, Zoom Ace Urban justeringssystemet er specielt designet med plads til hestehale, så det passer perfekt til cyklister med længere hår.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Abus HUD-Y velvet black - Cykelhjelm - Medium (54-58 cm)

PriceData har fulgt prisen på Abus HUD-Y velvet black - Cykelhjelm - Medium (54-58 cm) i 85 dage. Laveste pris i perioden er 759 kr (registreret d. 9. marts 2026), højeste er 846 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 821 kr.

Den nuværende pris på 839,3 kr er 2% over normalprisen. Prisen er faldet 1% den seneste måned. Der er registreret 1 prisfald og 2 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 4 prisændringer for Abus HUD-Y velvet black - Cykelhjelm - Medium (54-58 cm). Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 4 prisændringer for Abus HUD-Y velvet black - Cykelhjelm - Medium (54-58 cm) de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
19. maj 2026839,3 kr6,7 kr (1%)
18. maj 2026846 kr6,7 kr (1%)
2. maj 2026839,3 kr80,3 kr (11%)
9. mar. 2026759 kr

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret