Gå til hovedindhold

Abus HUD-Y champagne gold - Cykelhjelm - Large (57-61 cm)

ABUSCykelhjelmeLED baglygteBycykling og pendlingEAN: 4003318670404

ABUS Hud-Y Urban cykelhjelm med genopladelig LED baglygte og 4 lystilstande. In-Mould konstruktion, kun 300g vægt og Zoom Ace Urban justeringssystem. Læs mere

Pris fra 839,3 krtil 899 kr
5 forhandlere

Prisforskel: 59,7 kr (7% besparelse)

Tidsbegrænset tilbud

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 799 kr 16. mar.

Sammenlign priser på Abus HUD-Y champagne gold - Cykelhjelm - Large (57-61 cm) og køb billigst

5 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 839.3 kr. 4 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Ladcyklen.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
ABUS Hjelm Hud-Y, champagne gold L
-30%839,3 kr
Før 1.199 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til eCykelhjelm DK
TrustScore 4 ud af 54,0
Abus HUD-Y champagne gold - Cykelhjelm - Large (57-61 cm)
-35%846 kr
Før 1.299 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Skisport.dk
TrustScore 5 ud af 54,9
Abus Hud-Y, cykelhjelm, guld
-25%899 kr
Før 1.199 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til AktivVinter.dk
TrustScore 5 ud af 54,8
Abus Hud-Y, cykelhjelm, guld
-25%899 kr
Før 1.199 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Cykelpartner.dk
TrustScore 5 ud af 54,7
Abus Hud-Y - Cykelhjelm - Champagne gold - Str. L
899 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Abus HUD-Y champagne gold - Cykelhjelm - Large (57-61 cm) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Abus HUD-Y champagne gold - Cykelhjelm - Large (57-61 cm) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Ladcyklen.dk839,3 kr839,3 krKøb
2eCykelhjelm DK846 kr846 krKøb
3Skisport.dk899 kr899 krKøb
4AktivVinter.dk899 kr899 krKøb
5Cykelpartner.dk899 kr899 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

ABUS Hud-Y Urban Cykelhjelm

ABUS

ABUS Hud-Y Urban cykelhjelm med genopladelig LED baglygte og 4 lystilstande. In-Mould konstruktion, kun 300g vægt og Zoom Ace Urban justeringssystem.

• cykelhjelm
• urbanhjelm
• byhjelm
• abus hjelm
• led hjelm
• pendlerhjelm
• Bycykling og pendling
• LED baglygte

Beskrivelse

ABUS Hud-Y er en moderne urban cykelhjelm, der kombinerer stil, sikkerhed og funktionalitet til bycyklisten. Med sin lette In-Mould konstruktion på kun 300 gram og integreret EPS-skumkerne leverer den optimal beskyttelse uden at gå på kompromis med komfort. Den genopladelige LED baglygte med fire forskellige tilstande (Eco, Power, Blink, Pulse) giver ekstra synlighed i trafikken, især under forhold med lav belysning. Zoom Ace Urban justeringssystemet sikrer en perfekt pasform og har endda plads til hestehale. ActiCage forstærkningen øger hjelmens stabilitet, mens FidLock magnetspændet gør det nemt at tage hjelmen på og af - selv med én hånd. Den multijusterbare skygge giver beskyttelse mod sollys og forbedrer luftcirkulationen. Perfekt til pendlere og bycyklister, der værdsætter både sikkerhed og smart design.

Specifikationer

vægt:300 gram
skygge:Multijusterbar
spænde:FidLock magnetspænde
ladeport:Mikro-USB
hestehale:Plads til hestehale
lysstyrke:Op til 9 lumen
remsystem:TriVider justerbar
størrelse:L (57-61 cm)
ventilation:Store ventilationsåbninger
konstruktion:In-Mould med EPS
led_baglygte:Genopladelig med 4 tilstande
forstærkning:ActiCage
justeringssystem:Zoom Ace Urban

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvor længe holder LED lygten på én opladning?

LED lygtens varighed afhænger af tilstanden - Eco Mode holder længst, mens Power Mode giver maximum lysstyrke. Lygten oplades hurtigt via mikro-USB og LED farven viser når opladning er færdig.

Passer hjelmen til mig med hestehale?

Ja, Zoom Ace Urban justeringssystemet er specielt designet med plads til hestehale, så du kan bruge hjelmen komfortabelt uanset frisure.

Er hjelmen sikker nok til daglig bycykling?

Absolut. Hjelmen har In-Mould konstruktion med stødabsorberende EPS materiale og ActiCage forstærkning, som opfylder alle sikkerhedsstandarder for cykelhjelme.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Abus HUD-Y champagne gold - Cykelhjelm - Large (57-61 cm)

PriceData har fulgt prisen på Abus HUD-Y champagne gold - Cykelhjelm - Large (57-61 cm) i 180 dage. Laveste pris i perioden er 799 kr (registreret d. 16. marts 2026), højeste er 875 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 837 kr.

Den nuværende pris på 839,3 kr er tæt på normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 10 prisfald og 10 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 21 prisændringer for Abus HUD-Y champagne gold - Cykelhjelm - Large (57-61 cm). Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 21 prisændringer for Abus HUD-Y champagne gold - Cykelhjelm - Large (57-61 cm) de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
22. maj 2026839,3 kr
10. maj 2026839 kr
8. maj 2026839,3 kr
5. maj 2026839 kr
4. maj 2026839,3 kr
24. apr. 2026839 kr
23. apr. 2026839,3 kr
9. apr. 2026839 kr
8. apr. 2026839,3 kr
26. mar. 2026839 kr9 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret